Vermogensbeheer en beleggen J www.robeco.com,www.sarasin.com,www.schretlen.com Aandeel in nettowinst Rabobank Groep 2008 in Winst stijgt, maar beheerd vermogen daalt door negatief beursklimaat Beheerd en bewaard vermogen van klanten neemt af met 21% tot 184 miljard euro - Cashflow 13 miljard euro - Beleggingsresultaat 59 miljard euro Aantal in Nederland uitgevoerde orders stijgt met 5% tot 4,7 miljoen - Nettoresultaat stijgt met 21 tot 438 miljoen euro - Kredietverliezen bedragen 42 miljoen euro Vermogensbeheer en beleggen 16% Strategie Rabobank Groep Bijdrage aan groepsstrategie Allfinanz-marktleiderschap in Nederland - Bieden van brede toegang tot beleggingsfondsen en vermogensbeheerdiensten 1 voor elk type klant via verschillende distributiekanalen - Robeco actief op Nederlandse spaarmarkt Mondiale food agribank - Aanbieden van producten op gebied van duurzaamheid en cleantech De turbulentie op de beurzen in 2008 liet Robeco, Sarasin en Schretlen Co niet onberoerd. Dalende aandelenkoersen leidden tot een afname van het beheerd en bewaard vermogen met 21% tot 184 miljard euro. De totale instroom van vermogen kwam uit op 13 miljard euro. De nettowinst van de vermogensbeheeractiviteiten nam met 21% toe tot 438 miljoen euro dankzij de boekwinst op de verkoop van Alex en de goede beleggingsperformance van alternatieve beleggingen bij Robeco. In de Verenigde Staten bouwde Robeco haar fïxed-incomeactiviteiten af, terwijl de aanwezigheid in Azië en de distributieactiviteiten in het Midden-Oosten werden versterkt. Sarasin realiseerde een recordinstroom van vermogen, kreeg diverse onderscheidingen voor de uitstekende beleggingsresultaten en breidde de activiteiten in Europa en het Midden-Oosten verder uit. Strategie De vermogensbeheerders Robeco, Sarasin en Schretlen Co bieden dienstverlening van een hoge kwaliteit aan elke type belegger. Het aanbod van innovatieve producten en diensten zal verder worden verbreed en verdiept. Het distributienetwerk en de institutionele verkoop- en vermogensbeheer activiteiten worden selectief uitgebreid. Daarbij wil de Rabobank Groep de positie in de markt voor welgestelden en institutionele beleggers versterken en de posities in Nederland en het buitenland handhaven. 40 Rabobank Groep Jaarverslag 2008 Vermogensbeheerdiensten voor alle type klanten In Nederland biedt de Rabobank Groep via meerdere kanalen een breed scala aan beleggingsproducten en -diensten voor particuliere en institutionele beleggers aan. Robeco heeft een groot aantal beleggings producten en Robeco Direct biedt particulieren met het Younique-concept maatwerk in vermogensadvies en -beheer. De actieve zelfstandige belegger kan terecht bij Rabo Direct Beleggen. Rabobank Private Banking richt zich op particuliere klanten met een vermogen vanaf 80.000 euro. Schretlen Co bedient de vermogende particulier en de middelgrote institutionele belegger met een vermogen vanaf 500.000 euro. De grote institutionele beleggers kunnen terecht bij Robeco Institutional Asset Management en Sarasin. Via Robeco en Sarasin voorziet de Rabobank Groep ook internationaal in de behoefte van veel beleggers. Uitbreiding dienstverlening Robeco In 2008 breidde Robeco de fiduciary-managementdienstverlening aan pensioenfondsen verder uit. De basis van de fiduciary-managementpropositie van Robeco wordt gevormd door de multimanager- selectiespecialist Corestone, die al eerder in Zwitserland werd opgericht en zelfstandig opereert. Robeco biedt hiermee voor de pensioenfondsen een onafhankelijke selectie van de beste vermogens beheerders en legt de link tussen het vermogen en de pensioenverplichtingen. Voor China, Hongkong, Taiwan en Singapore heeft Robeco een aparte'Greater China'-strategie opgesteld. Daarbij is Hongkong gepositioneerd als toegangspoort tot Azië van waaruit de Azië-Pacific- georiënteerde aandelenfondsen worden beheerd. In 2008 werd een kantoor geopend in Singapore en kwam de vermogensinstroom bij Canara Robeco Asset Management, de in 2007 gestarte joint venture met de Indiase Canara Bank, goed op gang. Enkele lichtpuntjes in negatief beleggingsjaar voor Robeco-klanten In 2008 daalde de waarde van alle aandelenbeleggingen met tientallen procenten. Een schrale troost was dat de daling van 54%10 van de door Robeco beheerde aandelenportefeuilles minder was dan die van de benchmark. Met een rendement van -39,3% bleef het vlaggenschipfonds Robeco achter bij het benchmarkrendement van -37,2%. Beleggingen in Emerging Markets daalden zelfs meer dan 50% in waarde. Robeco Emerging Markets Equities daalde met 52,1% licht meer dan de benchmark. Belangrijke fondsen die beter presteerden dan de benchmark waren Robeco Hollands Bezit, -47,5% versus een daling van de AEX-index inclusief dividend van 50,3%, en Robeco Chinese Equities, -46,5% versus -49,1%. Robeco's dochter Harbor Capital Advisors versloeg met de vlaggenschipfondsen Harbor International en Harbor Capital Appreciation de benchmark met respectievelijk 2,1% en 2,8%. De managers van het Harbor International Fund wonnen begin 2008 een van de US Fund Manager of the Year Awards van Morningstar. Dit gold eveneens voor de beheerders van het het Harbor Bond Fund. Van de vastrentende fondsen behaalde een ruime meerderheid een positief rendement, maar slechts 31 versloeg de benchmark. Rorento behaalde een rendement van -0,6% en bleef achter bij het benchmarkrendement van 4,9%. Belangrijkste lichtpunt was Robeco Lux-o-rente, dat met een absoluut rendement van 17,2% een outperformance van 6,2% behaalde ten opzichte van de benchmark. Sage International realiseerde bij de alternatives een absoluut rendement van -21,4% in US dollars. Zeer goede resultaten werden behaald doorTranstrend. Zo behaalde het Diversified Trend Program -Enhanced Risk USD een absoluut rendement van 29,4% in US dollars. Ook de Robeco Multi Market Obligaties lieten over 2008 positieve dubbele rendementscijfers zien. Nieuwe groei-initiatieven bij Sarasin In het verslagjaar breidde Sarasin haar aanwezigheid verder uit, zowel in haar thuismarkt Zwitserland, als in andere Europese landen en het Midden-Oosten. Onder de naam 'bank zweiplus' hebben Sarasin en AIG Private Bank gezamenlijk een nieuwe bank opgericht voor particuliere klanten met een vermogen tot circa 300.000 euro. Sarasin heeft in deze nieuwe bank een belang van 57,5%. Eind 2008 beheerde 'bank zweiplus' circa 3,9 miljard euro voor ruim 250.000 klanten. Met het verkrijgen van een volledige banklicentie en de opening van een nieuw Duits hoofdkantoor in Frankfurt versterkte Sarasin haar positie in Duitsland. Zij startte ook in de Spaanse markt door haar private-bankingdiensten aan te bieden vanuit Madrid en La Coruna en opende een kantoor in Ierland vanuit haar dochteronderneming in Londen. In het Midden-Oosten kreeg Sarasin banklicenties om te opereren in Qatar en Bahrein, en een advieslicentie voor Oman. 10) Percentages zijn op basis van gewogen vermogen en de performancecijfers zijn vóór aftrek van vermogensbeheerprovisies met uitzon- dering van alternatives. van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 22