Resultaatontwikkeling In Azië is in 2008 veel aandacht besteed aan de integratie van de Indonesische Hagabank en Bank Hagakita. Deze banken beschikken overeen uitgebreid kantorennetwerk met circa 120 vestigingen op Bali, Java en Zuid-Sumatra. Buitenlandse internetbanken van Rabobank presteren goed De Direct Banking-activiteiten in België, Australië, Ierland en Nieuw-Zeeland leverden goede prestaties in de marktturbulentie. Veel Belgische spaarders besloten in deze onzekere tijden een rekening te openen bij de Rabobank. Ook in Ierland, Australië en Nieuw-Zeeland nam het aantal klanten toe, zij het op een meer beperkte schaal. Per eind 2008 maken 293.000 (197.000) klanten gebruik van de dienstverlening van de vier buitenlandse internetbanken. De ingelegde spaargelden namen bij deze activiteiten met 30% toe tot 6,6 (5,1) miljard euro. Corporate banking: diensten voor internationaal actieve klanten uitgebreid Met Corporate Banking bedient Rabobank International grote Nederlandse ondernemingen en worden de lokale Rabobanken ondersteund bij de bediening van de grootzakelijke markt. Om internationaal actieve Nederlandse mkb-klanten beter van dienst te kunnen zijn, is een project gestart om de dienst verlening uitte breiden en toegankelijker te maken. Hierbij wordt ook samengewerkt met derde partijen. Zo ging Rabobank International in 2008 in zee met Deutsche Bank en de Oostenrijkse Raiffeisen Zentralbank. Deutsche Bank vervult de rol van processor op het gebied van cashmanagement en stelt het netwerk open voor internationaal actieve Rabobank-klanten. De Raiffeisen Zentralbank gaat de totale internationale dienstverlening van lokale Rabobanken in Centraal- en Oost Europese landen beter faciliteren. De dienstverlening aan de internationaal actieve Nederlandse mkb-klanten is inmiddels sterk toegenomen. De verwachting is dat deze toename de komende jaren versterkt zal doorzetten. De activiteiten van Corporate Banking buiten Nederland zijn primair gericht op de food agrisector. Ook heeft Rabobank International geïnvesteerd in specifieke kennis op het gebied van Trade Commodity Finance. De wereldwijd opererende afdeling Trade Commodity Finance bedient klanten die actief zijn in de markt voor agriproducten en op beperkte schaal in andere commodities. Ook biedt deze afdeling de klant een groot aantal producten op het gebied van exportfinanciering. Dit heeft geleid tot een substantiële toename van deze activiteiten in 2008. Professional products Global Financial Markets opereert op de internationale financiële markten. Naast klantgerichte activiteiten verzorgt dit onderdeel de handel in geldmarktproducten ten behoeve van het dagelijks management van de liquiditeitspositie, het kredietrisico en het marktrisico van de Rabobank Groep en van klanten. Naast valuta- en geldmarktproducten, obligaties en energieproducten biedt Global Financial Markets ook kapitaalmarktoplossingen, waarbij bepaalde risico's of kasstromen van bedrijven of financiële instituten worden gesecuritiseerd of geherstructureerd. Leveraged Finance is betrokken bij het financieren van overnames door investeringsmaatschappijen. Op de wereldwijde agrarische markt is Leveraged Finance een belangrijke speler, maar het onderdeel is ook actief in andere sectoren. De portefeuille nam toe, maar als gevolg van de kredietcrisis is het aantal transacties in de tweede helft van 2008 verminderd. Structured Finance levert klantspecifieke producten, gericht op zowel de actiefzijde als de passiefzijde van de balans. De afdeling Renewable Energy Infra- structure Finance is actief in de duurzame sectoren wind, zon, biobrandstof en biomassa. Participaties Rabo Private Equity, de investeringsmaatschappij van de Rabobank Groep, richt zich met de labels Rabo Participaties en Rabo Capital op middelgrote Nederlandse ondernemingen, en met het label Rabo Ventures op jonge cleantechondernemingen Rabo Participaties bedient groeiende ondernemingen in het middensegment en participeert per bedrijf voor een bedrag tussen de 2 miljoen en de 10 miljoen euro. In 2008 nam Rabo Participaties onder andere een belang jn Oskomera Group, die complexe gevel- en staalbouwprojecten realiseert en gespecialiseerd is in zonnestroomsystemen. Rabo Capital neemt belangen in grotere ondernemingen en investeert per transactie tussen 20 miljoen euro en 50 miljoen euro. Zo werd in 2008 een participatie genomen in Iddink uit Ede, een toonaangevende speler op het gebied van distributie van schoolboeken in Nederland. Rabo Ventures is een internationaal opererend venture-capitalfonds dat risicodragend vermogen verschaft aan snelgroeiende ondernemingen in de cleantechsector. Cleantech is de verzamelnaam voor innovatieve technologieën op het gebied van milieu en duurzame energie. Rabo Ventures nam onder Jaarverslag 2008 meer een belang in het Nederlandse windtechnologiebedrijf Emergya Wind Technologies, het duurzame-energiebedrijf Econcern en het Amerikaanse Xunlight Corporation. De Rabobank participeert daarnaast in onafhankelijk opererende private-equityondernemingen als Langholm en in een aantal fondsen van Gilde. Kredietverlening naar regio ultimo 2008 Amerika Europa exclusief Nederland Nederland Australië en Nieuw-Zeeland Azië Kredietverlening naar sector in miljarden euro's 37% Food agri HID Particulieren Groei retailportefeuille draagt bij aan toename kredietportefeuille In het verslagjaar steeg de kredietportefeuille private cliënten met 11% tot 100,7 (90,5) miljard euro. Deze groei is deels afkomstig van het internationaal retailbankbedrijf. De stijging van de US dollarkoers droeg hieraan bij. Hier stond echter een daling van de Australische dollar en het Britse pond tegenover. De portefeuille met financieringen aan particulieren nam met 43% toe tot 5,5 (3,8) miljard euro. Mede door de consolidatie van Bank BGZ stegen de verstrekkingen aan de food agrisector met 22% tot 34,4 (28,1) miljard euro. Daarmee is deze sector goed voor 34% van de private kredietportefeuille. De kredietverlening aan de handel, industrie en dienstverlening (HID) nam met 4% toe tot 60,8 (58,5) miljard euro. Per eind 2008 was 25% (24%) van de krediet portefeuille afkomstig van het internationaal retail bankbedrijf. Deze portefeuille groeide met 15% tot 24,9 (21,6) miljard euro. In Australië en Nieuw- Zeeland nam de omvang van retailleningen met 5% af tot 8,4 (8,8) miljard euro door een waarde daling van deze valuta's met 17%, respectievelijk 21%. Voornamelijk als gevolg van de consolidatie van Bank BGZ stegen de verstrekkingen in Europa met 32% tot 8,5 (6,5) miljard euro. Bij ACCBank in Ierland daalde de kredietportefeuille met 5% tot 6,2 (6,5) miljard euro. De omvang van de Amerikaanse retailportefeuille nam met 27% toe 2004 2005 2006 2007 2008 tot 7,6 (6,0) miljard euro. 100 90. Baten stabiel De totale baten bleven in 2008 met 1.997 (1.989) miljoen euro vrijwel stabiel. Hoewel enkele afdelingen binnen Global Financial Markets goed presteerden in de turbulente financiële markten, namen de inkomsten van dit onderdeel met 413 miljoen euro af tot -145 (268) miljoen euro. De post'overige baten', waaronder de baten van Global Financial Markets grotendeels worden verantwoord, nam met 1.288 miljoen euro af tot-1.463 (-175) miljoen euro. Ook Leveraged Finance ondervond, zij het in mindere mate, hinder van de turbulentie. Bij dit onderdeel daalden de inkomsten met 1%. Structured Finance zag de inkomsten met 37% toenemen. De provisies kwamen 8% lager uit op 304 (332) miljoen euro onder meer door de daling van de effectenbemiddelingprovisies. Het oplopen van de spreads, de groei van de kredietverlening bij het internationaal retailbankbedrijf en de toename van activiteiten bij Corporate Banking droegen bij aan de toename van het rente resultaat met 72% tot 3.156 (1.832) miljoen euro. Bij Corporate Banking stegen de inkomsten met 15%. Van de totale baten is 43% (32%) afkomstig van het internationaal retailbankbedrijf. Mede door de consolidatie van Bank BGZ stegen de inkomsten hier met 34% tot 864 (646) miljoen euro. Als gevolg van een verslechtering van de economische omstandigheden in Ierland daalden de inkomsten bij ACCBank. De Australische en Nieuw-Zeelandse retailbanken presteerden goed. Bedrijfslasten op hetzelfde niveau In het verslagjaar bleven de totale bedrijfslasten met 1.708 (1.715) miljoen euro op nagenoeg hetzelfde niveau als in dezelfde periode vorig jaar. De groei van het aantal personeelsleden is nagenoeg geheel het gevolg van de consolidatie van Bank BGZ. Het aantal medewerkers steeg met 53% tot 15.223 (9.957) fte. 37 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2008 | | pagina 20