Rabobank International gehinderd door kredietcrisis Vanaf de zomer van 2007 raakte de financiële wereld in beroering door de zogenoemde subprime hypotheken in de Verenigde Staten. Ook Rabobank International ondervond in de tweede helft van 2007 hinder van deze zogenoemde 'credit crunch'. De resultaten van Rabobank International werden negatief beïnvloed door de kredietcrisis. Doordat de handel op diverse professionele markten nagenoeg stilviel, namen de resultaten bij Global Financial Markets af. In Nederland herstel op eigen kracht Was er gemengd nieuws uit het buitenland, in Nederland verliep eigenlijk alles zeer voor spoedig. Het reclameboegbeeld Jochem ging en Fatima kwam. Qua naamsbekendheid bij het Nederlandse publiek, heeft Fatima Jochem inmiddels ruimschoots ingehaald. Ook is de Rabobank in 2007 uitgeroepen tot een van de populairste werkgevers van Nederland. Volgens Intermediair zijn we zelfs nummer één. Dit zijn prestaties waar ik trots op ben en ik hoop dat we deze prestaties nog vele jaren hierna kunnen herhalen. Verder hebben we ons innovatieve imago ook in 2007 weer extra glans gegeven. Zo werden er proeven gedaan met betalen via mobiele telefoons van Rabo Mobiel. Rabo Mobiel is een van die vele nieuwe distributiemiddelen waarmee we onze uitstraling als dichtbijbank in de nieuwe digitale wereld bevestigen. Een andere noviteit waar we naam mee maken, was de lancering van Bizner. De eerste zakelijke online internetbank zonder accountmanagers en zonder kantoren, maar met zelfbediening. Freo van De Lage Landen is op de Nederlandse markt voor consumptieve kredieten ook zo'n nieuw innovatief en klantvriendelijk merk. Maar het allerbeste nieuws uit Nederland was dat de resultaten van de lokale Rabobanken na een teleurstellend jaar 2006 in 2007 weer sterk verbeterden. We zagen sterke toenames van de kredietverlening, de spaarmiddelen en het aantal effectentransacties. De sterke groei van de spaartegoeden is goed nieuws, omdat funding minstens even belangrijk is als de uitzettingen. Men werkt bij de Rabobank niet zuiver en alleen voor het salaris. Ik merk dat onze mensen de Rabobank echt tot een succes willen maken en zich extra inzetten en betrokkenheid tonen. Als men zich met succes inzet voor een lokale Rabobank dan straalt dat ook af op de lokale gemeenschap waarin men leeft. Tevreden klanten hebben en behouden is primair belang Wij vinden het belangrijk dat onze klanten tevreden en loyaal zijn. Dat klanten ook in 2007 tevreden zijn over onze dienstverlening blijkt onder meer uit het feit dat het zakenblad Incompany Schretlen Co verkoos tot beste private bank van Nederland en Rabobank Private Banking eindigde op de tweede plaats. Leden zijn van belang voor coöperatie In 2007 is wederom voortgang geboekt bij de verdere verdieping van de betrokkenheid en invloed van ruim 1,6 miljoen leden bij lokale Rabobanken. Zo nam de professionaliteit binnen de raden van commissarissen van de lokale Rabobanken verder toe. Daarnaast is nader vorm gegeven aan het coöperatief dividend, waarbij leden invloed kunnen uitoefenen op de besteding van dit geld. Door voordelen aan te bieden aan leden trachten we de binding met onze leden te versterken. Duurzaamheid zit in onze genen De Rabobank onderscheidde zich in 2007 ook op het gebied van duurzaamheid. En dat was niet door het succes van Al Gore. We hadden de tijdgeest ook in 2006 ai goed in de gaten. Misschien wel omdat het begrip duurzaam al vanaf onze start meer dan honderd jaar geleden in onze genen zit. Zo lanceerden we de creditcard met klimaatcompensatie en de Rabo KlimaatHypotheek. En Robeco nam de Sustainable Asset Management Groep over, een andere Zwitserse vooraanstaande duurzame vermogensbeheerder naast Sarasin, waarin we eind 2006 een controlerend belang namen. Vermogensbeheer, leasing en vastgoed presteerden goed Onze vermogensbeheer-, leasing- en vastgoedactiviteiten deden het stuk voor stuk goed. Het is goed om te kunnen constateren dat de samenwerking tussen de groepsonderdelen toeneemt. De essentie van de groepsgedachte is natuurlijk dat we elkaar moeten versterken en ondersteunen waar dat mogelijk is. Nadat we in 2006 en 2007 een aantal overnames hadden gedaan, besloten we om op basis van een strategische heroriëntatie de onlinebeleggingsbank Alex te verkopen omdat er sprake was van overlap met de dienstverlening die wordt aangeboden via Rabo Direct Beleggen. We gaan dilemma's niet uit de weg Er waren in 2007 ook issues zoals de Bouwfonds-affaire, de OpMaat Hypotheek, de kwestie Rasmussen en het sterk gewijzigde bankenlandschap in Nederland. Als er succes is staan we in de schijnwerpers. Maar dat betekent niet dat we ons niet meer laten zien op het moment dat er lastige kwesties spelen. Als we ergens voor staan, dan zeggen we dat ook hardop. Over de Bouwfondszaak kan ik kort zijn. De kwestie speelde voordat wij onderdelen van Bouwfonds overnamen. Uiteraard betreur ik het dat ons net tot de Rabobank Groep toegetreden onderdeel op deze wijze in het nieuws is gekomen. Maar we hebben ook vertrouwen in de kracht en het perspectief van de nieuwe Rabo Bouwfonds-combinatie. Rond de OpMaat Hypotheek hebben we ons niet van de wijs laten brengen, maar zijn we consistent doorgegaan met het voeren van persoonlijke gesprekken waarin we onze klanten maatwerk bieden. Bij de Rabobank staan het belang van en de relatie met de klant namelijk centraal. De Rabobank gaat immers voor een duurzame relatie met haar klanten. Voortdurende zorgplicht is voor ons een onlosmakelijk onderdeel van de wijze waarop wij met onze klanten zakendoen. En dan de kwestie Rasmussen. De Rabobank had de overwinning in de Tour binnen hand bereik. Het ticket voor mijn reis naar Parijs was geboekt. En dan ineens was daar die moedige beslissing van Theo de Rooy en de Rabobank. Met zo'n besluit wint niemand de hoofdprijs en wordt hooguit op langere termijn respect afgedwongen. Ondanks deze spraakmakende affaire kende onze professionele Rabo Wielerploeg een uitstekend jaar met goede resultaten in vele aansprekende koersen en rondes. Zo werd voor het tweede jaar op rij de ronde van Spanje gewonnen, beter bekend als de Vuelta. Ook lieten de jonge talenten zich van hun beste zijde zien. Daardoor hebben we veel vertrouwen in het toekomstige resultaat van onze inspanningen; niet alleen in die prachtige wielersport, maar ook in hockey en de paardensport. Het bankenlandschap veranderde in Nederland sterk. Hierdoor kregen we er nogal wat klanten bij en ook de spaargelden groeiden flink. Met de nieuwe combinatie Fortis - ABN AMRO krijgen we er echter in de toekomst een geduchte concurrent bij en daardoor kunnen we slechts voor een beperkte periode van de nieuwe situatie profiteren. In de tussentijd is het derhalve zaak om onze positie in met name de grootzakelijke markt te versterken. Financiële soliditeit onverminderd sterk Al met al was 2007, ondanks de kredietcrisis, voor de Rabobank Groep een goed jaar. Hoewel deze crisis niet volledig aan de Rabobank Groep voorbijging, hebben we voldaan aan al onze financiële doelstellingen. De nettowinstgroei bedroeg 14%. Dit is meer dan de 12% die we ons jaarlijks ten doel hebben gesteld. De tier 1-ratio, waaruit onze uitermate solvabele positie blijkt, kwam uit op 10,7 waar we minimaal 10 moeten halen. Ook was het rendement op eigen vermogen met 10,1% hoger dan de doelstelling van 10%. Vooruitzichten economie Naar verwachting zal de bankencrisis de ontwikkeling van de wereldeconomie in 2008 tekenen. De grootbanken, die veelal wereldwijd actief zijn, namen in 2007 gezamenlijk grote verliezen van meer dan honderd miljard euro. Dat heeft tot een onmiskenbare verzwakking van hun solvabiliteitspositie geleid, waardoor minder kredieten kunnen worden verstrekt en hogere marges worden bedongen. Ook Nederland zal hiervan naar verwachting iets merken in 2008. Maar gelet op de gezonde uitgangspositie van de economie voorzien wij dat ons land met een economische groei van circa 2,75% toch koploper zal blijven in Europa. Ten aanzien van de wereldeconomie in 2008 ben ik gematigd optimistisch. In de Verenigde Staten is een forse groeivertraging in de eerste helft van 2008 onvermijdelijk en een recessie is niet uitgesloten. Dit zal wellicht gaan leiden tot een groeivertraging in Europa, Azië en Zuid-Amerika. De economen van de Rabobank rekenen met een groei van 2% in Europa en 6% tot 7% in Azië. Wij verwachten dat de beursindices niet zullen stijgen ten opzichte van de slotstand van 2007.

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 9