Over de Rabobank Groep Bericht van de voorzitter Duurzaamheid staat bij de Rabobank Groep voorop Sterke financiële ratio's zijn ook bij een coöperatie een 'condicio sine qua non', maar hebben door de tijd heen nooit écht kunnen inspireren. Wat mensen inspireert is waar je het voor doet en waar je met z'n allen naartoe gaat. Waar bouwen wij aan? Wij willen toegevoegde waarde realiseren voor onze klanten. Daarbij hebben we ook de ambitie om op onze thuismarkt een leidende positie in te nemen. Een gezonde financiële basis is daarbij natuurlijk belangrijk, maar uitgangspunt bij dit alles is dat we duurzaam handelen, en dat we belangen dienen die ook op langetermijn houdbaar zijn. Zowel richting klanten, richting medewerkers als richting onze planeet. Dat is een belangrijk element in onze visie. De Rabobank Groep heeft een goed maar turbulent jaar achter de rug. Ik heb in mijn 38-jarige carrière nog nooit een jaar meegemaakt waarin zoveel kwesties speelden als in 2007. Meest in het oog springend voor onze sector was natuurlijk de kredietcrisis die de financiële wereld in beroering bracht. Desondanks wisten we wederom te voldoen aan onze eigen financiële doelstellingen, en steeg de nettowinst met 14% tot 2,7 miljard, vergeleken met 2,3 miljard in 2006. Nagenoeg alle groepsonderdelen droegen bij aan deze winststijging, wat niet alleen het nut reflecteert van een goede spreiding van onze activiteiten, maar ook de kracht van een bescheiden risicoprofiel. We hebben niet voor niets een Triple A-rating. In 2007 is grote vooruitgang geboekt bij de realisatie van een aantal strategische doelen. In enkele voor de Rabobank Groep belangrijke markten in Nederland, waaronder de hypo theekmarkt, konden we onze positie verstevigen. Daarnaast hebben we volop geïnvesteerd in nieuwe distributiekanalen om de klant van vandaag en morgen nog beter te kunnen bedienen. Verder hebben we onze internationale retailbankactiviteiten flink uitgebreid. Ook onze dochters konden in 2007 conform de strategische uitgangspunten hun activiteiten en marktposities verstevigen. Bij ons handelen staat duurzaamheid centraal. Wat dit betreft, maakte de Rabobank Groep in 2007 een grote sprong voorwaarts en hebben we ook ons imago als dé duurzame bank wereldwijd versterkt. Versterking marktleiderschapspositie in Nederland Een van de belangrijkste uitgangspunten uit ons Strategisch Kader voor Nederland is markt leiderschap in de all-finance dienstverlening. Op de hypotheekmarkt in Nederland, waar de concurrentie nog steeds hevig is, wisten de lokale Rabobanken en Obvion hun marktaandeel 10 Rabobank Groep Jaarverslag 2007 Drs. Bert Heemskerk met ruim 2 procentpunt uit te breiden tot bijna 28%. Grote aantallen nieuwe klanten openden in 2007 een spaarrekening bij de lokale Rabobanken. Hierdoor steeg ons aandeel in de spaarmarkt met bijna 2 procentpunt tot 41%. In de markt voor startende ondernemers vergrootte de Rabobank Groep haar marktaandeel tot 38%. Rabo Bouwfonds verstevigde in Nederland haar positie in de markt voor vastgoedfinancieringen. Uitbreiding internationale activiteiten Op internationaal niveau werd wederom grote progressie geboekt. In 2007 kochten we mooie banken in Californië, Indonesië en Chili. In de zomer van 2007 was ik te gast bij onze prachtige bank in Brazilië, in de Matto Grosso-provincie. De Rabobank financiert in deze regio duurzaam met een strenge zogeheten code of conduct. Onoorbare ontginning van regenwouden of discriminatie op ras of geslacht leidt tot weigering van een krediet. Verder hebben we ons belang in de Poolse Bank BGZ uitgebreid en ook openden we onze vierde buitenlandse internetbank in Australië. Internationaal gingen we met Rabo Development in Afrika door met het verder ontwikkelen van plattelandsbanken in ontwikkelingslanden. In Tanzania, Zambia en Mozambique en later in 2008 ook in Paraguay. Bij de partnerbank van de Rabobank in Tanzania staan geldautomaten die afkomstig zijn van onze lokale Rabobanken. De lange rijen mensen die voor de deur van de banken staan te wachten om geld op te nemen, gaan daarmee tot het verleden behoren. Maar nog belangrijker is dat onze partnerbank National Microfinance Bank in dat land inmiddels aan duizenden boeren landbouwkredieten verstrekt. 11 Over de Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 8