lijning van interne regelgeving zoals vereveningsregelingen. Alles is erop gericht om de ambities van de lokale Rabobanken te verwezenlijken. Ook wordt hiermee de interne trans parantie bevorderd. Uiteindelijk zal het rapport leiden tot uitwerking via besluitvorming door de algemene vergadering 2008 en tot wijziging van de statuten van Rabobank Nederland. Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen heeft zich ook in 2007 gebogen over het eigen functioneren, zowel van het collectief als van individuele commissarissen. Deze evaluatie wordt jaarlijks uitgevoerd. De aanwezigheid van commissarissen bij de vergaderingen van de raad, de mate waarin de raad voldoet aan het gewenste profiel, de samenstelling en de vereiste competen ties van de raad van commissarissen vormden hierbij aandachtspunten. Waar noodzakelijk worden op basis van deze evaluatie verbeteringen in het functioneren van de raad aangebracht. Met name op de terreinen informatietechnologie en complexe financiële producten behoeft de raad versterking. Ook het audit compliance committee heeft in het verslagjaar zijn samen stelling en functioneren tegen het licht gehouden en op grond daarvan enkele verbeteringen in zijn werkwijze doorgevoerd. Vervulling van toezichthoudende rol De raad van commissarissen heeft ook in 2007 het functioneren van de raad van bestuur en dat van de individuele bestuurders beoordeeld. Er is toezicht gehouden op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Daarnaast was de raad van commissarissen met enige regelmaat klankbord voor de raad van bestuur. Als regulier terugkerende onderwerpen zijn de jaar- en halfjaarcijfers, de strategie, de resultaten, maatschappelijk verantwoord ondernemen, ICT en de aan de onderneming verbonden risico's besproken. Tot dit laatste behoren de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen en significante wijzigingen daarin. Daarnaast werden het functioneren van de compliance- organisatie binnen de Rabobank Groep en overnamemogelijkheden en desinvesterings- voorstellen besproken. Onderwerpen die bijzondere aandacht kregen in 2007 Jaarrekening 2006 en halfjaarverslag 2007 De raad van commissarissen heeft uitvoerig het jaarverslag 2006 van de Rabobank Groep besproken inclusief het verslag van de raad van bestuur, het begeleidende accountantsrapport, de jaarrekening en het voorstel tot winstbestemming. Ook de management letter inclusief de management response werd in aanwezigheid van de interne en externe accountant gedetailleerd besproken. Ten behoeve van de toetsing van de jaarrekening 2006 verrichtte het audit compliance committee intensief voorwerk. Ook heeft de raad van commissarissen het halfjaarverslag 2007 van de Rabobank Groep uitvoerig besproken. Begroting 2008 Conform de statuten is.de begroting voor 2008 door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. Ook hier heeft het audit compliance committee belangrijk voorwerk verricht. Subprime crisis Zeer bijzondere aandacht werd geschonken aan de wereldwijde situatie die ontstond naar aanleiding van de subprime crisis. De raad van commissarissen heeft - na voorbereiding door het audit compliance committee - de ontwikkelingen ter zake op de voet gevolgd door zich nauwgezet te laten voorlichten door de raad van bestuur en door met de raad van bestuur van gedachten te wisselen over de bewaking van de positie van de Rabobank Groep. In dit verband werd aandacht besteed aan de indirecte subprime exposure van de Rabobank Groep, de potentiële gevolgen van een liquiditeitscrisis en het mogelijke effect daarvan op de kortetermijn- en langetermijnfunding, de effecten op de winst-en-verlies- rekening, de werking van de control- en beheersmechanismen, het concentratierisico en het systeemrisico. Lokale Rabobanken In de vergaderingen is het Visiedocument'Rabobank 2010'uitgebreid besproken. Rabobank 2010 is een project over de toekomstige inrichting van de lokale Rabobanken met als doel het ondernemerschap van de lokale Rabobanken te optimaliseren, processen aan de markt aan te passen en met het oog op de concurrentiepositie de kosten te reduceren. De CKV heeft in december 2007 ingestemd met de hoofdlijnen. Een implementatiekalender zal worden opgesteld. Uitvoering strategie De raad van commissarissen heeft in 2007 stilgestaan bij de voortgang van het Strategisch Kader, waarbij ook een evaluatie van de gepleegde acquisities heeft plaatsgevonden. Het Strategisch Kader voorziet in het binnenland in bestendiging van het marktleiderschap van de Rabobank Groep en - in het bijzonder in de grote steden - in de uitbouw van die markt positie. De Rabobank Groep wil haar internationale bankbedrijf verder ontwikkelen met een nadruk op de food agribusiness en retailbanking, vooral in enkele grote, ontwikkelde economieën. De uitvoering van de doelstellingen van het Strategisch Kader is ook in 2007 voortvarend verlopen. De nadruk lag in het verslagjaar op de integratie van de in 2006 en in 2007 geacquireerde ondernemingen in de bestaande activiteiten van de Rabobank Groep. Het ging daarbij met name om Athlon, onderdelen van Bouwfonds, Mid-State Bank Trust. Robeco breidde in 2007 het belang in Transtrend, een in termijn- en optiemarkten gespecialiseerde vermogensbeheerder uit van 49% naar 100% en nam ten behoeve van haar duurzame beleggingskennis een 64%-belang in de Zwitserse Sustainable Asset Management Groep. Voorts maakt Alex vanaf 2008 geen deel meer uit van de Rabobank Groep na de verkoop aan BinckBank, aangezien deze activiteiten strategisch niet langer tot de kernactiviteiten van de Rabobank Groep behoren. Met genoegen constateert de raad dat de onlangs geacquireerde bedrijven en verworven deelnemingen bijdragen aan het resultaat. Alle onderdelen van de Rabobank Groep, zowel de lokale Rabobanken als de andere groepsonderdelen, presteren goed, hoewel het kostenniveau bij Rabobank Nederland en bij de lokale Rabobanken - mede vanwege de margeverkrapping en het niveau van de autonome groei - een punt van voortdurende aandacht is. Het bewaken van de samenhang en de besluitvorming rond voorgenomen deelnemingen, acquisities of desinvesteringen en van hun gevolgen voor de financiële ratio's krijgt de volle aandacht van de raad van commissarissen. Mede gelet op de regels rond Basel II, heeft de raad van commissarissen ook in 2007, met de raad van bestuur gesproken over het gewenste niveau van de solvabiliteit en het beleid dat hiertoe gevoerd dient te worden. De raad van commissarissen is tevreden over de algehele gang van zaken in 2007 en wil management en medewerkers bedanken voor hun getoonde inzet en professionele aanpak. De raad is van mening dat de Rabobank Groep op koers ligt voor het bereiken van haar doel stellingen op langere termijn en ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Utrecht, 4 maart 2008 Raad van commissarissen

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 56