Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland De Rabobank Groep bevond zich in 2007 in een turbulente omgeving. Het banken landschap, nationaal en internationaal, veranderde in hoog tempo. De krediet crisis zette wereldwijd het beleid van banken en andere financiële instellingen op scherp. Ondanks de moeilijke omstandigheden steeg de nettowinst bij de Rabobank Groep met 14%. Hiermee heeft ze wederom haar langetermijndoel- stelling gerealiseerd. Over het algemeen waren klanten tevreden over de dienst verlening en de medewerkertevredenheid bleef onveranderd hoog. Daarnaast is de Rabobank Groep goed op weg om de uitgangspunten van het Strategisch Kader te realiseren. Verslag aan algemene vergadering In lijn met het bepaalde in de statuten van Rabobank Nederland, heeft de raad van commis sarissen het jaarverslag en de jaarrekening 2007 onderzocht. In dit verband besprak de raad van commissarissen deze stukken met de externe accountant Ernst Young Accountants en nam de raad van commissarissen kennis van de verklaring van Ernst Young bij de jaar rekening 2007. Op grond van zijn bevindingen stelt de raad van commissarissen de algemene vergadering van Rabobank Nederland voor om de jaarrekening 2007 vast te stellen. Bijeenkomsten raad van commissarissen De raad van commissarissen van Rabobank Nederland houdt toezicht op het beleid van de raad van bestuur, op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen, alsmede op de naleving van wet- en regelgeving. Daarnaast is de raad verantwoordelijk voor de benoeming, het ontslag en de beloning van de leden van de raad van bestuur van Rabobank Nederland. Ook staat de raad van commissarissen de raad van bestuur met advies ter zijde. Onafhankelijkheid en deskundigheid Het is van belang dat de raad van commissarissen zijn taken onafhankelijk kan vervullen. Zelfs de schijn van belangenverstrengeling moet worden vermeden. Daarnaast zijn deskundigheid en een brede belangstelling belangrijk. In de profielschets voor de raad van commissarissen zijn hiervoor eisen opgenomen. Bij zowel de benoeming als de herbenoeming van commis sarissen wordt aan deze aspecten uitgebreid aandacht geschonken. Herbenoemingen en benoemingen Op 21 juni 2007 besloot de algemene vergadering de heren Minderhoud, Vermeer en Walravens in de raad van commissarissen te herbenoemen en de heer prof. dr. C.P. Veerman tot commis saris te benoemen. Als gevolg van de kabinetswijziging in 2007 deed zich de uitgelezen kans voor om de heer Veerman, voormalig minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, als commissaris aan de Rabobank te verbinden. Met zijn netwerk in binnen- en buitenland en zijn omvangrijke kennis en ervaring in het openbaar bestuur en in de academische wereld vormt hij een waardevolle toevoeging aan de samenstelling van de raad van commissarissen. De heer Van Rossum was in 2007 eveneens periodiek aftredend, maar heeft besloten zich niet herkiesbaar te stellen. De raad van commissarissen bedankt hem voor zijn bijdrage aan het functioneren van de raad gedurende de afgelopen jaren. 104 Rabobank Groep Jaarverslag 2007 Vergaderfrequen tie De raad van commissarissen kwam in 2007 zevenmaal bijeen. Geen enkele commissaris is herhaaldelijk bij deze vergaderingen afwezig geweest. De raad van commissarissen kent vijf commissies. Het audit compliance committee kwam negenmaal bijeen, de commissie voor coöperatieve aangelegenheden viermaal, de benoemingscommissie viermaal, de remuneratie- commissie viermaal en de beroepscommissie eenmaal. Uitbreiding takenpakket In 2007 zijn de reglementen van de raad van commissarissen en zijn commissies op enkele punten geactualiseerd. Het betreft hoofdzakelijk de naamswijziging van het audit committee in audit compliance committee in verband met de toevoeging van het onderwerp compliance aan de taken van deze commissie. De taak van de commissie voor coöperatieve aangelegen heden werd uitgebreid met het onderwerp maatschappelijk verantwoord ondernemen. Ook zijn de wijzigingen van de statuten van Rabobank Nederland van 2 januari 2007 als gevolg van invoering van de Wet op het financieel toezicht (Wft) in de reglementen uitgewerkt. De aangepaste reglementen zijn vervolgens gepubliceerd op de website. Goed op de hoogte blijven van ontwikkelingen De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt minimaal op maandbasis contact met de voorzitter van de raad van bestuur en overlegt maandelijks met de interne accountant en de directeur Toezicht. Verder vindt minstens viermaal per jaar een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het audit compliance committee, de externe accountant en de interne accountant. Ook treedt de voorzitter van de raad van commissarissen op als voorzitter van de algemene vergadering. De leden van de raad van commissarissen zijn gedurende het jaar regelmatig als toehoorder aanwezig bij vergaderingen van de ondernemingsraad van Rabobank Nederland, bij vergaderingen van de kringen en bij de centrale kringvergaderingen. Hierdoor houdt de raad van commissarissen goed voeling met wat er leeft bij de belangrijkste stakeholders van Rabobank Nederland. De leden van de raad van commissarissen hebben zich in het kader van de permanente bijscholing laten informeren over ICT-aspecten, over de corporate governance aspecten van een uitspraak van de Ondernemingskamer over de zorgplicht. Tevens hebben zij een bijeen komst gewijd aan het onderwerp risicomanagement en hierbij het liquiditeits- en rente- risicobeleid uitgediept. Tot slot werd in het kader van het opleidingsprogramma separaat stilgestaan bij het fundingbeleid van de Rabobank Groep. Corporate governance De corporate governance van Rabobank Nederland wordt behandeld in het hoofdstuk 'Corporate governance'. De drie pijlers van deze governance zijn slagvaardig bestuur, effectieve ledeninvloed en sterk en onafhankelijk toezicht. De raad van commissarissen onderschrijft ook de inhoud van dit hoofdstuk volledig. Wijziging opzet centrale kringvergadering De raad van commissarissen heeft in 2007 kennisgenomen van het rapport van de commissie- Bierens, de interne commissie die zich boog over ondermeer de opzet van het belangrijkste ledenorgaan van Rabobank Nederland, de centrale kringvergadering (CKV). In dit rapport werd geadviseerd om de CKV terug te brengen van 120 naar 72 leden, toehoorders te intro duceren in de CKV en de samenstelling van de CKV in de verhouding van '2 gekozenen staat tot 1 benoemde'te bevestigen. Deze aanbevelingen worden inmiddels in praktijk gebracht. Modernisering interne financiële verhoudingen De raad van commissarissen heeft in 2007 uitgebreid stilgestaan bij de eindrapportage van de commissie Interne Financiële Verhoudingen die onder leiding stond van prof. dr. J.S.S. Weitenberg. In de commissie hadden, evenals in de commissie Bierens, directeuren, bestuurders en commis sarissen van lokale Rabobanken zitting, alsmede medewerkers van Rabobank Nederland. De raad van commissarissen heeft zijn steun uitgesproken voor de rapportage, die ook door de CKV op 12 december 2007 breed is onderschreven. Het betreft een modernisering van de financiële verhoudingen tussen de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland en stroom-

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 55