over en bevordert en structureert de ledeninvloed en de ledenbetrokkenheid. De algemene vergadering blijft bestaan, maar beslist alleen nog over majeure kwesties die het voortbestaan van de lokale Rabobank raken. Communicatie met lokale Rabobanken Voor de lokale Rabobanken bestaat een gesloten internetverbinding, die zorgt voor snelle en goede informatievoorziening en leidt tot een grote betrokkenheid bij Rabobank Nederland. Informatie corporate governance op internet Op haar voor iedereen toegankelijke internetsite geeft de Rabobank Groep informatie over haar corporate governance. Daar is ook een volledig overzicht te vinden van de gebieden waarop de Rabobank Groep afwijkt van de Nederlandse corporate governance code. Hoewel de Rabobank Groep de uitgangspunten van deze code onderschrijft en er op de meeste onderdelen ook uitvoering aan geeft, past zij een aantal principes en 'best practice'- bepalingen niet toe vanwege haar coöperatieve structuur. Beheersing van financiële verslaggeving De Rabobank Groep streeft voortdurend naar verbetering van de corporate governance en de interne beheersing, mede op grond van de richtlijnen uit de Nederlandse corporate governance code. De Rabobank Groep streeft naar een open, transparante cultuur van verantwoording over het gevoerde beleid en het uitgeoefende toezicht, en wil gelijke tred houden met toonaangevende, internationaal gehanteerde risicomanagement standaarden. In de markt groeit het besef van mondiale best practices op het gebied van bestuur en interne beheersing, en de Rabobank Groep is een groot voorstander van ethische normen, transparantie en verantwoording. In het licht van het voorgaande heeft de Rabobank Groep op vrijwillige basis haar beheersing van de financiële verslaggeving onderzocht en geëvalueerd. De Rabobank Groep heeft dit onderzoek uitgevoerd op een wijze die vergelijkbaar is met de manier waarop in de Verenigde Staten gevestigde bedrijven Sarbanes-Oxley (SOX) 404 plegen toe te passen. De Rabobank Groep is daartoe niet verplicht, want ze is geen registrant bij de Amerikaanse Securities and Exchange Commission en is daarom niet onderworpen aan de daarvoor geldende regelgeving en het bijbehorende toezicht. De Rabobank Groep is van mening dat onderzoek naar de interne beheersing van de financiële verslaggeving de effectiviteit ervan heeft verbeterd en mogelijkheden biedt om eventuele tekortkomingen eerder te identificeren en op te lossen. Dit leidt tot meer trans parantie voor alle belanghebbenden in de kwaliteit van de financiële verslaggeving van de Rabobank Groep. Als gevolg van het onderzoek zijn gebieden vastgesteld waarop bepaalde bedrijfsprocessen verder kunnen worden verbeterd, vereenvoudigd en gestandaardiseerd. De Rabobank Groep hanteert een uitgebreid systeem van interne beheersingsmaatregelen om te waarborgen dat transacties worden verricht zoals ze zijn goedgekeurd, dat de financiële verslaggeving juist en betrouwbaar is, en dat de activa worden bewaakt. De Rabobank Groep heeft een proces ingevoerd op grond waarvan financiële en operatio nele managers binnen de Rabobank Groep de juistheid van de financiële gegevens beoordelen en certificeren, en zich uitspreken over de toereikendheid en werking van de interne beheer sing van de financiële verslaggeving. Procedures en maatregelen zijn ingevoerd die: - betrekking hebben op het voeren van een administratie waarin transacties en verkopen van activa nauwkeurig, juist en redelijk gedetailleerd worden gedocumenteerd; - een redelijke mate van zekerheid verschaffen dat transacties zodanig worden vastgelegd dat de jaarrekening kan worden opgemaakt in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards zoals aanvaard binnen de Europese Unie, en dat inkomsten en uitgaven slechts plaatsvinden met de goedkeuring van het management; - een redelijke mate van zekerheid verschaffen omtrent het voorkomen en tijdig ontdekken van ongeoorloofde verwerving, gebruik of verkoop van activa die van materiële betekenis zou kunnen zijn voor de jaarrekening. Het interne beheersingskader voor de organisatie en de beheersing van de activiteiten van de Rabobank Groep zijn gebaseerd op het raamwerk van de Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission (COSO). Zoals opgenomen in de verklaring bij de jaarrekening is de raad van bestuur van mening dat de interne beheersing van de financiële verslaggeving van de Rabobank Groep met een redelijke mate van zekerheid toereikend en doeltreffend is en in overeenstemming met de uitgangspunten zoals vastgesteld door COSO. Risicobeheersing De besturing van de Rabobank Groep is gebaseerd op haar strategische uitgangspunten en in het verlengde daarvan op de samenhang tussen risico, rendement en kapitaal. Voor de organisatie en beheersing van de Rabobank Groep zijn eisen geformuleerd door zowel de bank zelf als De Nederlandsche Bank. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezichthouders De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten worden eisen gesteld aan de organisatie en beheersing van de Rabobank Groep. Deze wettelijke regels en regels van de toezichthouders vormen voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en de beheersing van de activiteiten. Voor een verdere toelichting wordt verwezen naar de desbetreffende passages in dit jaarverslag, meer in het bijzonder naar de paragraaf'Beheersing van de financiële verslaggeving'in dit hoofd stuk voor de financiële verslaggevingsrisico's, en naar het hoofdstuk'Risicomanagement' voor de beschrijving van de beheersings- en controlesystemen voor de belangrijkste overige door de Rabobank Groep geïdentificeerde risico's.

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 54