De medewerkers van de Rabobank Groep Slimmer werken Loopbaan www.rabobankgroep.nl/werken - Aantal medewerkers Rabobank Groep neemt toe met 7% tot 60.342 - Medewerkertevredenheid blijft onveranderd hoog: 85% ten opzichte van benchmark 73% - Intermediar: Rabobank meest favoriete werkgever onder hoogopgeleiden - Management Team en FEM/Etsevier: Rabobank beste werkgever financiële sector Ziekteverzuim 3,8%, lichte stijging ten opzichte van 2006 De combinatie van een mensgerichte cultuur voortgekomen uit de coöperatieve wortels, de sterke professionaliseringsslag sinds 2000 en de in 2002 gemoderni seerde organisatiestructuur met verbeterde 'checks and balances' hebben de Rabobank Groep in een betere balans gebracht. Het effect hiervan is zowel intern als extern groot. De medewerkers van de Rabobank Groep zijn gegroeid in hun professionele rol. Hun resultaatgerichtheid en ondernemerschap floreren. Binnen de Rabobank Groep heerst het trotse gevoel dat voor de juiste strategie is gekozen. De Rabobank Groep wint marktaandeel in Nederland, het gaat goed met de internationale expansie en de focus van de Rabobank Groep op duurzaam heid heeft in de maatschappij de juiste snaar geraakt. Toch vragen voortgaande veranderingen in de omgeving van de Rabobank Groep om een nog verdere professionalisering op alle fronten. Dit streven is weergegeven in de HR-visie van de Rabobank,'Mensen maken de bank, nog beter'. Mensen maken de bank, nog beter Maatschappelijke trends als digitalisering, vergrijzing en het vervagen van landsgrenzen veranderen markten en klanten continue en daarmee de benadering van de Rabobank Groep. De ambities van de Rabobank Groep - marktleiderschap in Nederland, verbetering van de synergie tussen groepsonderdelen en groeien in food agri en internationale retail- banking - kunnen alleen met getalenteerde, vitale en blijvend gemotiveerde mensen gerea liseerd worden. In de in 2007 aangescherpte HR-visie van de Rabobank, 'Mensen maken de bank, nog beter'worden de ontwikkelingen op het gebied van personeelsmanagement in de organisatie beschreven aan de hand van drie thema's: Slimmer werken. Loopbaan en Verschillen. Aan de hand van deze overkoepelende thema's is het personeelsbeleid in 2007 verder vormgegeven en dit zal de komende jaren op eenzelfde manier worden voortgezet. In de 24-uurseconomie worden internationale netwerken steeds belangrijker en willen individuen meer en meer een onafhankelijke rol spelen. ICT biedt vele mogelijkheden om nieuwe samenwerkingsverbanden aan te gaan en informatie snel over te dragen. Medewerkers zullen meer eigen initiatief nemen en zelf kiezen waar en wanneer zij hun werk verrichten. De scheidslijn tussen de werkomgeving en de privé-omgeving wordt minder scherp. Dit vraagt om vertrouwen en flexibiliteit. Nieuwe en flexibele huisvestings- en werkconcepten van Rabobank Nederland spelen hierop in, net als het performance management- en arbeidsvoorwaardenbeleid. Rabo Unplugged Onderdeel van Slimmer werken is het project Rabo Unplugged, een nieuwe werkstijl voor Rabobank Nederland die samenvalt met de bouw van het nieuwe bestuurscentrum in 86 Rabobank Groep Jaarverslag 2007 Utrecht. In deze nieuwe werkstijl wordt gekeken naar het slimmer gebruiken van gebouwen, de beveiliging en facilitaire dienstverlening. In de virtuele ruimte is er aandacht voor ICT toepassingen en bij medewerkers zelf gaat het om een nieuwe mentaliteit, slimmer omgaan met kennis, meer samenwerken, meer eigen verantwoordelijkheid en ondernemerschap. Performance management Met ingang van 2005 heeft de Rabobank performance management ingevoerd. In dat kader maken medewerkers en leidinggevenden afspraken over zowel collectieve doelstellingen als individuele resultaat- en competentiedoelstellingen. Deze nieuwe werkwijze waarbij afspraken worden gemaakt over te bereiken resultaten, heeft de resultaatgerichtheid sterk vergroot. In het project'Performance Management, nog beter'wordt gewerkt aan een verdere professionalisering van de toepassing van performance management. Daartoe organiseert de Rabobank onder meer workshops voor HR-adviseurs en HR-managers van lokale Rabobanken en Rabobank Nederland. Arbeidsvoorwaarden In mei 2007 eindigde de Rabobank CAO 2005-2007. De onderhandelingen met de vakbonden over een nieuwe CAO verliepen moeizaam, vooral op het punt van de loonontwikkeling. De Rabobank wilde binnen de loonstijging de variabele component gebaseerd op performance management verhogen, hetgeen een bijdrage zou kunnen leveren aan de resultaatgericht heid van de organisatie. De vakbonden vonden deze stap op dit moment te groot. In het bereikte compromis krijgen medewerkers in het eerste loopjaar van de CAO een verhoging van het vaste loon en in het tweedejaar een verhoging van vast en variabel. Daarnaast zijn in de nieuwe CAO studieafspraken overeengekomen om te anticiperen op Slimmer werken. In 2007 heeft Rabo Bouwfonds zich ten doel gesteld de arbeidsvoorwaarden van de verschillende vastgoedonderdelen FGH Bank, Bouwfonds en Rabo Vastgoed te harmoniseren. Deze nieuwe arbeidsvoorwaarden zullen worden vastgelegd in de nieuwe CAO van Rabo Bouwfonds, waarover naar verwachting in 2008 een akkoord wordt bereikt. In verband met de overname van Athlon zijn ook bij De Lage Landen de arbeidsvoorwaarden geharmoniseerd. De daadwerkelijke veranderingen zullen in 2008 worden doorgevoerd. In de HR-visie,'Mensen maken de bank, nog beter', worden persoonlijke en professionele ontwikkeling en langer werken gekoppeld. De lengte van de gemiddelde loopbaan neemt toe en tijdens de loopbaan wordt van medewerkers meer en meer verlangd in te spelen op voortdurende veranderingen. Persoonlijke en professionele ontwikkeling van de medewerker zijn daarom pure noodzaak. Rabobank is van mening dat een goede gezondheid en een goede inzetbaarheid samen de sleutel vormen voor een vitale loopbaan. Werving en selectie, stages De concurrentie op de arbeidsmarkt voor het werven en behouden van hoogopgeleiden en talentvolle mensen neemt toe. Het is daarom steeds belangrijker om als Rabobank Groep naar buiten te treden. In oktober 2007 kwam de nieuwe corporate wervingsbrochure 'De wereld van de Rabobank Groep' uit. De diverse groepsonderdelen presenteren zich in deze brochure gezamenlijk als aantrekkelijke werkgevers in hun segment. De Rabobank biedt ieder jaar vele jonge mensen een stageplaats aan. Het bevalt een aantal van de stagiairs zo goed dat ze bij de Rabobank komen werken. Voor de Stagedesk, die bemiddelt voor stages bij Rabobank Nederland, vormde het verhogen van het aantal stagiairs met een multiculturele achtergrond in 2007 opnieuw een speerpunt. De meeste stagiairs zijn van autochtone afkomst; 19% is allochtoon. Talentontwikkeling Bij de Rabobank Groep heeft de afdeling Management en Talent Ontwikkeling in 2007 een speciaal programma opgezet. Doel van dit programma is om in het verlengde van het Strate gisch Kader het opvolgingsmanagement voor senior kader en executive kader te regelen, belemmeringen bij doorstroming tussen groepsonderdelen weg te nemen en om de interne

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 46