In 2007 heeft de Rabobank Groep specifiek beleid uitgewerkt voor MVO-issues in enkele sectoren. Er zijn visies geschreven over de intensieve veehouderij en MVO in de tuinbouw. Het visserijbeleid, het beleid voor basisproducten in de landbouw zoals soja is verder geformaliseerd. Ook is het mensenrechtenbeleid met vijf bijzondere richtlijnen formeel vastgesteld en is er een start gemaakt met de invoering ervan binnen de organisatie. Verder heeft de Rabobank Groep haar mensenrechtenbeleid besproken met diverse maatschappelijke organisaties. Klimaatverandering beïnvloedt beleid Rabobank Groep De afname van beschikbare landbouwgrond veroorzaakt door klimaatverandering, water- schaarste en milieuvervuiling beïnvloed de opbrengsten van agrarische bedrijven. Het gevolg daarvan kan een verslechterende solvabiliteit van deze categorie klanten met zich meebrengen, alsmede grotere krediet- en investeringsrisico's voor de Rabobank Groep. Het is dus in het belang van de Rabobank Groep om maatschappelijke risico's te beheersen en verminderen. Met dit voor ogen wil de Rabobank Groep een bijdrage leveren aan het verduurzamen van productketens. Dit doet de Rabobank Groep door nieuwe klanten en financieringsaanvragen op MVO-performance te beoordelen. De klimaatproblematiek en de schaarsteproblematiek bieden de Rabobank Groep ook duidelijk kansen, want er zal steeds meer kapitaal nodig zijn voor de ontwikkeling van duur zamere technologieën. De Rabobank Groep heeft reeds tal van initiatieven ontplooid en zal dat blijven doen, zowel in de eigen bedrijfsvoering als via klimaatvriendelijke producten en diensten, het financieren van duurzame initiatieven, en door het bewustmaken van klanten en medewerkers van problemen en oplossingsrichtingen. Realiseren van klimaatneutrale bedrijfsvoering De Rabobank Groep voert al jaren een actief milieubeleid, gericht op het verminderen van de hoeveelheden grondstoffen en energie voor de bedrijfsvoering. Het handelen is gebaseerd op drie uitgangspunten. De Rabobank Groep streeft naar een eigen reductie van het verbruik van natuurlijke hulpbronnen en grondstoffen, zet zo veel mogelijk herbruikbare en minder milieubelastende middelen in en compenseert de resterende milieubelasting. Deze drieslag wordt wel de Trias Energetica genoemd. In 2007 heeft de Rabobank Groep een C02-uitstoot vastgesteld die gerelateerd is aan haar eigen bedrijfsvoering. Vervolgens is besloten de uitstoot, die 175.000 ton bedraagt, te compenseren door de inkoop van C02- credits. In 2007 is ook de volledige administratie voor de C02-uitstoot van gas, elektriciteit, mobiliteit en papiergebruik ingericht met als doel relevante C02-reductiemogelijkheden te kunnen identificeren, de effectiviteit van milieumaatregelen te monitoren en aanvullende klimaatdoelstellingen te formuleren. Toegang tot financiële dienstverlening in ontwikkelingslanden De Rabobank Groep vindt dat iedereen volwaardig moet kunnen deelnemen aan het economisch verkeer. Rabo Development bedient door middel van haar partnerbanken, waarin zij minderheidsbelangen heeft, nu reeds meer dan 2 miljoen klanten in Tanzania, Zambia, Mozambique en China. Behalve Rabo Development is ook Rabobank Foundation met haar fonds al vele jaren actief in ontwikkelingslanden. Het fonds steunt coöperatieve microfinancieringsinstellingen, producentenorganisaties en veelbelovende lokale spaar- en kredietcoöperaties. In 2007 heeft Rabobank Foundation 11 miljoen euro aan middelen uitgezet. Het totaal kwam daarmee op 17 miljoen euro. Rabo Development Eind 2005 heeft Rabobank het initiatief genomen om in een aantal ontwikkelingslanden een bank te ontwikkelen naar het voorbeeld van Rabobank in Nederland. Deze banken hebben niet noodzakelijkerwijs een coöperatieve structuur, maar ze onderscheiden zich van de andere (internationale) banken omdat ze ook uitdrukkelijk het platteland als hun markt gebied beschouwen en zich richten op de bediening van alle marktsegmenten. Daarmee is de positionering van de partnerbanken van Rabobank uniek. Andere banken richten zich voornamelijk op de hogere marktsegmenten in de grote steden. Rabobank richt zich op de langetermijnontwikkeling van de partnerbanken, waaraan de winstgevendheid op kortere termijn ondergeschikt is. Partnerbanken worden ontwikkeld op de wijze waarop Rabobanken zich in de loop der tijd in Nederland hebben ontwikkeld. Met dit initiatief geeft Rabobank opnieuw invulling aan haar oorspronkelijke coöperatieve doelstelling: het voorzien in financiële dienstverlening daar waar deze er nog niet of niet voldoende is. De focus ligt daarbij op andere delen van de wereld, waar de omstandigheden in dit verband in grote mate hetzelfde zijn als in Nederland honderd jaar geleden. In landen die daarvoor in aanmerking komen, wordt gezocht naar banken met een relatief groot, bij voorkeur landelijk dekkend, kantorennet. Rabobank neemt daarin een minder heidsaandeel, is vertegenwoordigd in de'board'om sturing te kunnen geven aan de strategie van de bank, stelt managers ter beschikking in aanvulling op het lokale management en levert technische assistentie voor verbetering van alle functies in de bank. Dit laatste krijgt vorm door de uitzending van een groot aantal medewerkers van de Rabobank die hun specialistische kennis delen met de lokale functionarissen tijdens hun kortetermijn- uitzending als consultant. Op deze wijze kan een forse versnelling in de ontwikkeling van de partnerbank worden gerealiseerd, waarbij tevens een bijdrage wordt gegeven aan de ontwikkeling van de landelijke economieën van de desbetreffende landen, waarvoor beschikbaarheid van goede financiële dienstverlening een vereiste is. In 2007 verkreeg de Rabobank Groep een minderheidsbelang in Banco Terra in Mozambique en in de Zambia National Commercial Bank. Al eerder nam de Rabobank Groep minderheids belangen in de Chinese United Rural Cooperative Bank of Hangzhou en in de Tanzaniaanse National Microfinance Bank. Het aantal banken waarmee de Rabobank Groep samenwerkt, kwam daarmee op vier. MVO in personeelsbeleid De Rabobank Groep onderschrijft de beginselverklaring van de International Labour Organisation (ILO) en daarmee de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. De verklaring vormt een externe pijler van het HRM-beleid. In 2007 heeft de Rabobank Groep haar Gedragscode geactualiseerd. In 2008 wordt de geactualiseerde gedragscode geïmplementeerd.

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 45