Operationeel risico Valutarisico Maatschappelijk verantwoord ondernemen risico. Eind 2007 was de geconsolideerde Value at Risk 30,9 miljoen euro. Dat dit een relatief beperkte positie is, blijkt ook uit het feit dat slechts een klein deel van het totale economie capital wordt aangehouden voor marktrisico's uit hoofde van de handelsactiviteiten. Opsplitsing Value at Risk (in miljoenen euro's)31 -dec-07 Creditspread 28,4 Valuta 0,3 Aandelen 5,3 Rente 16,4 Diversificatie -19,5 Totaal 30,9 De basis voor het intern ontwikkelde, en door De Nederlandsche Bank goedgekeurde, model vormen de verliesgegevens van de eigen organisatie, gegevens uit een externe database en mogelijke verliezen op basis van scenario's. Organisatorisch heeft de Rabobank Groep ervoor gekozen om de verantwoordelijkheid voor operationeel risico zo dicht mogelijk bij de bron te leggen. Vanuit Group Risk Management worden kaders gesteld en wordt erop toegezien dat elke entiteit binnen de Rabobank Groep een adequate risicomanagementorganisatie heeft ingericht en dat daadwerkelijk gestuurd wordt op een acceptabel risicoprofiel. Door middel van een beloningssysteem wordt een koppeling gemaakt tussen de kwaliteit van risicobeheersing in de praktijksituatie en het door een entiteit aan te houden vermogen voor operationele risico's. Onder valutarisico wordt verstaan het risico van veranderingen van het resultaat of de waarde van het vermogen door valutakoersveranderingen. Bij het beheersen van het valuta risico wordt verschil gemaakt tussen posities in de handelsboeken en die in de banken- boeken. In de handelsboeken is valutarisico een onderdeel van het marktrisico, en wordt dit risico net als andere marktrisico's beheerst op basis van Value at Risk-limieten. In de banken- boeken is alleen sprake van translatierisico voor de niet-euro netto-investeringen in buiten landse eenheden en voor de niet in euro genoteerde uitgiftes van Trust Preferred Securities. Ten aanzien van het bewaken en beheersen van het translatierisico hanteert de Rabobank Groep een samenhangend tweesporenbeleid dat erop is gericht de vermogenspositie van de Rabobank Groep te beschermen tegen valutakoersschommelingen. De hedgestrategie voorziet enerzijds in het afdekken van de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden, anderzijds in het immuniseren van de vermogensratio's voor effecten van valuta koersbewegingen. Dat laatste vindt plaats via de niet tot de reserves gerekende compo nenten van het toetsingsvermogen, met name de Trust Preferred Securities. Deze werden in 2003 en 2004 uitgegeven in verschillende vreemde valuta's, op zodanige wijze dat de valuta samenstelling van het toetsingsvermogen overeenkomt met die van de naar risicograad gewogen activa. Deze'natuurlijke hedge'is gerealiseerd door de tot het tier 1-vermogen gerekende Trust Preferred Securities uit te geven in dollars (3.250 miljoen Amerikaanse dollars en 500 miljoen Australische dollars) en ponden (350 miljoen Britse ponden). www.rabobankgroep.nl/mvo Maatschappelijke organisaties, overheden en consumenten vragen bedrijven meer en meer om te ondernemen met aandacht voor de leefbaarheid van de aarde. De internationale thema's op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen die in 2007 vooral in de belangstelling stonden waren armoede bestrijding en klimaatverandering. Geen onderneming kan zich nog veroorloven ondoordacht te handelen als het gaat om bijvoorbeeld mensenrechten of het gebruik van schaarse (fossiele) energiebronnen. De Rabobank Groep heeft zelf en samen met haar klanten in het verslagjaar gewerkt aan het realiseren van haar doelstellingen als financiële dienstverlener, waarbij veel aandacht is besteed aan de bijdrage van de Rabobank Groep aan een meer duurzame samenleving. Intensiveren van dialoog met de samenleving De Rabobank Groep hecht aan de dialoog met haar stakeholders. Deze gesprekken zijn onderdeel van het issuemanagement van de Rabobank Groep. Door vroegtijdig relevante trends en problemen op te sporen en te analyseren, kan de Rabobank Groep relevante risico's eerder en beter beoordelen, beheersen, commerciële kansen benutten en duurzamer ondernemen. In 2007 heeft de Rabobank Groep haar issuemanagementproces verder verfijnd. Hierbij heeft de Rabobank Groep duidelijker gemaakt wat ze wel wil en kan beïnvloeden en wat niet. In 2008 wordt naar aanleiding van de opgedane ervaringen de klachtenprocedure over de financiering door de Rabobank Groep van zaken met maat schappelijke kwesties uitgebreid. De stakeholdersdialoog was belangrijk voor de casestudies die de Rabobank Groep bij het maatschappelijk jaarverslag 2007 uitbrengt: vijf van de zes casestudies komen hieruit voort. MVO in kredietverlening De Rabobank Groep heeft de introductie van de beoordeling van maatschappelijk verant woord ondernemen in het nationale en internationale kredietbedrijf begin 2007 afgerond. Mede op grond van richtlijnen als het Global Reporting Initiative (GRI) en het Global Compact hebben tien maatschappelijke thema's een vaste plaats gekregen in deze krediet verleningsprocedures. Alle nieuwe kredietaanvragen van klanten worden hieraan getoetst, ongeacht de sector of het land waarin de klant opereert. De Rabobank Groep beperkt hiermee de maatschappelijke- en financiële risico's die rechtstreeks verbonden zijn aan het economisch handelen van de Rabobank Groep. MVO draagt bij aan innovaties Maatschappelijk verantwoord ondernemen heeft een positieve invloed op vernieuwingen in het beleid, in producten en in diensten binnen de Rabobank Groep. Dit is zowel in het korte- als in het langetermijnbelang van de samenleving, de organisatie, de medewerkers en de klanten. Ook in 2007 was de innovatiekracht die van MVO uitgaat naar de Rabobank Groep weer goed merkbaar. Het leidde tot nieuwe financiële producten en diensten zoals de Rabo KlimaatHypotheek, de Rabocard met klimaatbijdrage, een bodemsaneringsfinanciering, diverse duurzame beleggingsfondsen en een charity desk. Deze goede doelen afdeling helpt klanten bij het realiseren van hun maatschappelijke doelstellingen. Daarnaast heeft de Rabobank Groep in diverse publicaties laten zien hoe MVO bij de bank leidt tot innovatie in denken en doen.'Biomass, food and sustainability: is there a dilemma?'is een voorbeeld van een dergelijke publicatie. De Rabobank Groep wil dat duurzaamheid een integraal en vanzelfsprekend onderdeel wordt van het aanbod voor de massamarkt. 83 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 44