Ambities en vooruitzichten Risicomanagement Organisatie risicomanagement In 2008 zal de integratie van de verschillende vastgoedactiviteiten worden afgerond, waar door verder van de bestaande synergiemogelijkheden kan worden geprofiteerd. Op het gebied van het ontwikkelen van woningen en de verkoop van hypotheken zal Rabo Bouwfonds meer gaan samenwerken met de lokale Rabobanken. Daarnaast wil de divisie Investment Management nauwer gaan samenwerken met de lokale Rabobanken voor de distributie van vastgoedfondsen. Ook op de andere gebieden wordt de samenwerking met de Rabobank Groep geïntensiveerd. In 2007 is de buitenlandstrategie van Rabo Bouwfonds aangescherpt en in 2008 zal deze definitief worden vastgesteld. Rabo Bouwfonds heeft de ambitie om met alle activiteiten een vooraanstaande positie te bereiken in Nederland en in een aantal Europese landen, met name in Frankrijk en Duitsland. In lijn met de selectieve expansie van de positie in Europa zal in 2008 naar verwachting een groter deel van de inkomsten afkomstig zijn uit het buitenland. Bouwfonds Asset Management wil nationaal en internationaal verder groeien door het uitrollen van bestaande en nieuwe vastgoedbeleggingsproductlijnen en door het opzetten van investment management vestigingen in nieuwe landen. Een belangrijk onderdeel van bankieren is het bewust aangaan van verantwoorde risico's. De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid waaruit een gematigd risicoprofiel voortvloeit. Eind 2007 heeft de Rabobank Groep van De Nederlandse Bank toestemming gekregen voor het gebruik van de meest geavanceerde methodes voor het berekenen van de Basel ll-vermogenseis, die per 1 januari 2008 voor de Rabobank Groep van kracht is geworden. De turbulentie op de financiële markten ging ook aan de Rabobank Groep niet voorbij, maar heeft de financiële soliditeit niet aangetast. Binnen de Rabobank Groep vindt het risicomanagement plaats op diverse niveaus. Op het hoogste niveau stelt de raad van bestuur de te volgen risicostrategie, beleidsuitgangspunten en limieten vast, onder toezicht van de raad van commissarissen en op advies van de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Groep (BRMC-RG) en de Kredietbeleids commissie Rabobank Groep. De raad van commissarissen evalueert regelmatig de risico's die verbonden zijn aan de activiteiten en de portefeuille van de Rabobank Groep. De CFO, tevens lid van de raad van bestuur, is verantwoordelijk voor de implementatie van het risico beleid binnen de Rabobank Groep. Binnen de Rabobank Groep is de verantwoordelijkheid voor het risicobeleid verdeeld over twee directoraten. Group Risk Management is verant woordelijk voor het beleid omtrent rente-, markt-, liquiditeits- en valutarisico en operatio neel risico, evenals voor het beleid omtrent de kredietrisico's op portefeuilleniveau. Kredietrisicomanagement is verantwoordelijk voor het acceptatiebeleid van kredietrisico's op postniveau. Daarnaast heeft ook binnen de groepsonderdelen risicomanagement zijn plaats. Onafhankelijke risicocontrolafdelingen managen die risico's, die voor het betreffende onderdeel relevant zijn. Principes risicomanagement De primaire doelstelling van risicomanagement is het beschermen van de financiële soliditeit van de Rabobank Groep. Het risicomanagement is gebaseerd op de volgende principes: - Bescherming van de financiële soliditeit: de Rabobank Groep beheerst risico's om de impact van potentiële ongewenste ontwikkelingen op zowel het kapitaal als het resultaat te beperken. De bereidheid om risico te nemen, moet in verhouding staan tot het aanwezige kapitaal. Om dit te kwantificeren is een economie capitalraamwerk ontwikkeld. - Bescherming van de reputatie: voor het uitoefenen van het bankiersvak is de reputatie van wezenlijk belang, er moet prudent mee worden omgegaan. - Risicotransparantie: het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de Rabobank Groep. Om de juiste commerciële afwe gingen te kunnen maken, moeten de risico's zo zuiver mogelijk worden meegewogen - Managementverantwoordelijkheid: de diverse bedrijfsonderdelen van de Rabobank Groep zijn verantwoordelijk voor zowel de resultaten als de risico's die voortvloeien uit de bedrijfsactiviteiten. Risico en rendement moeten in een evenwichtige verhouding tot elkaar staan, uiteraard binnen de risicolimieten. - Onafhankelijke risicocontrol: dit is het gestructureerde proces van identificeren, meten, monitoren en rapporteren van risico's. De risicocontrolafdelingen opereren onafhankelijk van de commerciële activiteiten om de integriteit te waarborgen. 73 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 39