Vastgoed Strategie en doelstellingen Markt en klanten www.rabobouwfonds.nl Bijdrage aan nettowinst Rabobank Groep in Vastgoed Nettowinst Rabo Bouwfonds ontwikkelt zich voorspoedig Aantal verkochte woningen daalt met 6% tot 13.173 Kredietportefeuille neemt toe met 31% tot 13,5 miljard euro Beheerd vermogen in vastgoed stijgt met 21% tot 5,1 miljard euro Nettowinst Rabo Bouwfonds stijgt met 97 miljoen euro tot 246 miljoen euro - Baten nemen toe met 387 miljoen euro tot 670 miljoen euro - Bedrijfslasten nemen toe met 258 miljoen euro tot 352 miljoen euro Voor Rabo Bouwfonds, de vastgoeddochter van de Rabobank Groep, was 2007 een uitstekend jaar. In het eerste volledige jaar na de overname van onderdelen van Bouwfonds in 2006 nam de nettowinst toe met 97 miljoen euro tot 246 (149) miljoen euro. Rabo Bouwfonds besteedde in het verslagjaar veel aandacht aan de samenvoeging van de verschillende vastgoedonderdelen. Doordat de klant centraal blijft staan tijdens de integratie, slaagde Rabo Bouwfonds erin haar positie in de vastgoedmarkt in 2007 te vergroten. In Nederland bleef de combinatie Bouwfonds Property Development en Rabo Vastgoed onbetwist de grootste ontwikkelaar van woningen. FGH Bank verstevigde in Nederland haar positie in de markt voor vastgoedfinancieringen. Het beheerd vermogen van Bouwfonds Asset Management bereikte in 2007 de grens van 5 miljard euro. - Behoud en versteviging van de leidende positie in de Nederlandse markt voor koop woningen en commercieel vastgoed, met oog voor een duurzame leefomgeving. - Behoud van een dominante positie in de financiering van vastgoed in Nederland. - Selectieve expansie van de ontwikkeling van woningen en commercieel vastgoed, financiering van vastgoed en beleggingsproducten in verschillende Europese landen. - Optreden als het expertisecentrum binnen de Rabobank Groep voor vastgoedbeleggingen. - Optimaal benutten van de distributiekracht van de Rabobank en het vergroten van kennis en expertise op het gebied van beheer van vastgoed voor verdere groei van het beheerd vermogen. - Jaarlijkse stijging van de nettowinst met 10 tot 15%. Rabo Bouwfonds is een vooraanstaande vastgoedonderneming met drie op vastgoed gerichte kernactiviteiten: ontwikkelen, financieren en investment management. Rabo Bouwfonds opereert op de particuliere en zakelijke markt en behoort tot de grootste vastgoedonderne mingen van Europa. Binnen Rabo Bouwfonds zijn Bouwfonds Property Development en Rabo Vastgoed verantwoordelijk voor het ontwik kelen van vastgoed. Het financieren van vastgoed is in handen van FGH Bank, via haar eigen label en via de labels Nederlandse Hypotheekbank en Rijnlandse Hypotheekbank. Bouwfonds Asset Management is verantwoordelijk voor de vastgoedbeleggingen. Via Fondsenbeheer levert Rabo Bouwfonds een prominente ondersteunende bijdrage aan de ontwikkeling en financiering van maatschappelijk vastgoed. Rabo Bouwfonds heeft circa 1.800 medewerkers in dienst en is actief in enkele Europese landen. 68 Rabobank Groep Jaarverslag 2007 Ondanks de toegenomen onzekerheid op de financiële markten, bleef de Europese vastgoed markt in 2007 sterk. De vraag naar woningen in Nederland bleef groot door de structurele schaarste op de woningmarkt. Wel ondervond de bouwsector zowel in Nederland als in de andere landen van Europa hinder van de effecten van de stijgende grondstof- en arbeids kosten. Dit leidt tot langere aanbestedingsprocedures waardoor het moeizamer is om projecten in verkoop te brengen. De hogere kosten hadden echter weinig impact op de rentabiliteit van Bouwfonds Property Development. FGH Bank profiteerde van het positieve sentiment in de vastgoedmarkt en van haar dominante marktpositie en zag de nieuwe productie flink toenemen. FGH Bank verstrekt in toenemende mate maatwerkfinancieringen aan haar klanten. De internationalisering van de vastgoedbeleggingsmarkt is duidelijk voelbaar. Buitenlandse beleggers drukken in toenemende mate hun stempel op de markt door de aanhoudende toestroom van kapitaal van vooral institutionele beleggers naar onroerend goed. Deze toestroom van kapitaal wordt gedreven door de zoektocht van beleggers naar beleggingen met stabiele inkomsten. Dit komt overeen met de karakteristieken van vastgoed. Uit verschillende onder zoeken komt naar voren dat institutionele beleggers hun weging in vastgoed willen verhogen. Verdere samenvoeging activiteiten Na de overname van onderdelen van Bouwfonds eind 2006, is in 2007 binnen Rabo Bouwfonds veel aandacht besteed aan het samenvoegen van verschillende onderdelen. De voorspoedige integratie zorgde ervoor dat een aantal synergiekansen werd gerealiseerd. Zo is de samen werking tussen de verschillende divisies en met de Rabobank Groep in het verslagjaar op meerdere fronten sterk toegenomen. In 2007 is bijvoorbeeld het vastgoedproject Eigen Steen opgezet. Met Eigen Steen neemt Rabo Bouwfonds alle zorgen op het gebied van vastgoed uit handen van de lokale Rabobanken. Dit stelt de lokale Rabobanken in staat zich meer te focussen op het bankieren. Rabo Bouwfonds heeft in de nieuwe samenstelling gekozen voor een krachtige centrale holding in combinatie met zo veel mogelijk gedecentraliseerde verantwoordelijkheden. Binnen de divisie Development is Bouwfonds Property Development samengevoegd met Rabo Vastgoed. Deze divisie gaat vanaf medio 2008 verder onder de naam Rabo Bouwfonds Development. Bij de divisie Finance - FGH Bank - is gewerkt aan de integratie van Rijnlandse Hypotheekbank met De Nederlandse Hypotheekbank. Vanaf de tweede helft van 2007 zijn de vermogensbeheeractiviteiten van FGH Bank - FGH Asset Management - ondergebracht bij Bouwfonds Asset Management. In de loop van 2008 zal deze divisie opereren onder de naam Rabo Bouwfonds Real Estate Investment Management (REIM). Vastgoedontwikkeling De kernactiviteit van de divisie Development is gebiedsontwikkeling van projecten met wonen, werken, winkelen en multifunctionele projecten. De ontwikkelingsdivisie van Rabo Bouwfonds onderscheidt zich in de markt door onder meer de ervaring met complexgewijze, kosten efficiënte projectontwikkeling en door het participeren in publiek/private samenwerkings verbanden. Daarnaast is de ontwikkelingstak sterk in het managen van volledige gebiedsontwikkeling en complexe binnenstedelijke herstructureringen. De ontwikkelingsactiviteiten worden voor het merendeel ontplooid vanuit Nederland. Daarnaast is de divisie Development actief in verschillende Europese landen. Aantal verkochte woningen in 2007 Nederland Frankrijk 22% Duitsland 5% Overig 3% Aantal verkochte woningen daalt met 6% tot 13.173 Rabo Bouwfonds verkocht in het verslagjaar 13.173 woningen. Hiervan werd 69% verkocht in Nederland. In de vergelijkbare periode vorig jaar verkochten Rabo Vastgoed en Bouwfonds Property Development 14.073 woningen. In 2007 leverde Rabo Bouwfonds voor 223.782 (188.585) m2 commercieel vastgoed op en was er voor 570.970 (714.565) m2 commercieel vastgoed in aanbouw. 69 lag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 37