I Resultaatontwikkeling jaar actief is in het Midden-Oosten, de prijs gekregen voor de'Best Private Bank of Year-2007' in de prestigieuze'Banker Middle East Awards'. De vernieuwde focus van Sarasin op haar kerncompetenties resulteerde begin 2007 in de verkoop van de brokerageactiviteiten aan NZB Neue Züricher Bank en van de Luxemburgse activiteiten aan Crédit Agricole Group. Verder tekende Sarasin en AIG Private Bank een over eenkomst om een nieuwe bank op te richten die zich richt op particuliere klanten met een vermogen tot ongeveer 300.000 euro. Sarasin krijgt in deze nieuwe bank een belang van 57,5%. Gezamenlijk zullen Sarasin en AIG Private Bank voor meer dan 235.000 klanten circa 5 miljard euro gaan beheren. Schretlen Co: toename klanttevredenheid Schretlen Co is de vermogensbank binnen de Rabobank Groep. De onderneming richt zich primair op vermogende particulieren en middelgrote instellingen met vermogensbeheer en -advies, gecombineerd met vermogensplanning. Samenwerking met lokale Rabobanken heeft onder meer geresulteerd in Rabobank Beheerd Beleggen en de Rabobank Effecten Advies Desk. Behalve het hoofdkantoor in Amsterdam heeft Schretlen Co vestigingen in Apeldoorn, Heerenveen, Rotterdam en Waalre. In termen van klanttevredenheid en groei van het aantal klanten ontwikkelde Schretlen Co zich in 2007 zeer voorspoedig. Klanten waren meer tevreden over de dienstverlening. Het zakenblad Incompany verkoos Schretlen Co tot beste private bank van Nederland. Klanten waardeerden in dit onderzoek de tevredenheid met een 7,3 (6,8). In het verslagjaar wist Schretlen Co veel nieuwe klanten aan zich te binden. Het aantal klanten steeg met 16% tot 6.091 (5.247). Deels was deze groei te danken aan de goede samenwerking met de lokale Rabobanken. Vooral door de instroom van vermogen van nieuwe klanten steeg het beheerd vermogen met 12% tot 8,4 (7,5) miljard euro. Alex verkocht In 2007 besloot de Rabobank Groep om de onlinebeleggersbank Alex aan BinckBank te verkopen, volgend op een strategische heroriëntatie op groepsniveau. Dankzij de toegenomen volatiliteit op de beurs plaatsten klanten van Alex ook in 2007 een groot aantal orders. Het aantal uitgevoerde orders steeg met 17% tot 3,7 (3,2) miljoen. Ontwikkeling beheerd en bewaard vermogen van klanten in miljarden euro's 4 Het beheerd en bewaard vermogen eind 2006 is aangepast voor de toename van het vermogen van Sarasin in de tweede helft van 2006. Beheerd en bewaard vermogen van klanten stijgt met 6% tot 232 miljard euro In 2007 nam het beheerd en bewaard vermogen van de Rabobank Groep met 3% toe tot 301 (291) miljard euro. Hiervan heeft 69 (72) miljard euro betrekking op de eigen beleg gingsportefeuille. Het beheerd en 240 bewaard vermogen van klanten steeg in het verslagjaar met 6% tot 232 (219") miljard euro. Doordat de rente vergoeding op deposito's steeg, werden deposito's voor klanten een interessantere beleggingscategorie. I I g -k g Bij Robeco resulteerde dit in een uitstroom van vermogen bij een S, I 3 aantal beleggingsfondsen zoals g jg Robeco Lux-o-rente en Rorento. Ondanks de instroom van vermogen bij Sustainable Asset Management Groep en bij Harbor Capital Advisors, dochters van Robeco, was de cash flow bij Robeco licht negatief. De totale cashflow van de Rabobank Groep bedroeg 7 miljard euro en was vooral het gevolg van een instroom van vermogen bij Sarasin. Ondanks de turbulentie op financiële markten waren de rendementen op de meeste aandelenfondsen over 2007 positief. Dit resulteerde in positieve beleggingsresultaten. Hierdoor steeg het vermogen met 10 miljard euro. De depreciatie van de Amerikaanse dollar met 11% en van de Zwitserse frank met 3% deden het effect van de positieve beleggingsresultaten voor een groot deel teniet. Door de consolidatie van de Sustainable Asset Management Groep vanaf 60 Rabobank Groep Jaarverslag 2007 Beheerd en bewaard vermogen van klanten ultimo 2007 Aandelen Vastrentend Gemengd Alternatives Geldmarkt Vastgoed Overig 47% 29% 10% 6% 5% 2% 1% begin 2007 steeg het vermogen met ruim 2 miljard euro. Als gevolg van de verkoop van de Luxemburgse activiteiten van Sarasin en de aankoop van DWS Investment Switzerland door Sarasin daalde het vermogen per saldo met ruim 2 miljard euro. Het beheerd en bewaard vermogen van klanten is voor 47% belegd in aandelen, voor 29% in vastrentende waarden en voor 6% in gestructureerde producten, hedgefunds en private equity. Meer vermogen op duurzame wijze beheerd Het deel van het vermogen dat op duurzame wijze beheerd wordt, is vanaf eind 2006 fors uitgebreid, doordat de Rabobank Groep haar belang in Sarasin vergrootte. Doordat Sarasin alom wordt beschouwd als een investeerder met een lang en succesvol track record op het gebied van hernieuwbare energie en energie-efficiency en doordat investeerders zich meer bewust worden van de kansen en bedreigingen van een potentiële verandering van het klimaat steeg het duurzame vermogen bij Sarasin van 3,2 miljard euro tot 4,8 miljard euro. Robeco verkreeg in 2007 een meerderheidsbelang in Sustainable Asset Management Groep (SAM Groep). SAM Groep behoort tot de top van de duurzame vermogensbeheerders. Vanaf 2007 verricht Robeco ook engagementactiviteiten voor de Nederlandse aandelen fondsen voor particulieren. Hierbij gaat Robeco actief een constructieve dialoog aan met een groot aantal bedrijven waarin wordt belegd. Daarnaast verricht Robeco deze activiteit onder meer voor het Rabobank Pensioenfonds. Hierdoor is het deel van het beheerd vermogen waarvoor Robeco engagement toepast, aanzienlijk uitgebreid. Aantal verwerkte beleggingsorders Nederland stijgt met 8% tot 8,2 miljoen Door de groei van het aantal klanten en door de turbulentie op de financiële markten werd het hoge aantal verwerkte orders van 2006 overtroffen. Het aantal in Nederland uitgevoerde effecten- en huisfondsenorders steeg met 8% tot 8,2 (7,6) miljoen. Het aantal verwerkte orders steeg bij lokale Rabobanken met 8% en bij de Rabobank Groep nam het aantal orders in huis fondsen met 11% toe. Bij Alex steeg het aantal orders in 2007 met 17% ten opzichte van 2006. Vanaf eind 2006 wordt Sarasin geconsolideerd in de cijfers van de Rabobank Groep. Transtrend draagt vanaf maart 2007 volledig bij aan het resultaat van de Rabobank Groep. Alex droeg geheel 2007 bij aan de winst van de Rabobank Groep. De winst op de verkoop van Alex zal het resultaat van de Rabobank Groep in 2008 positief beïnvloeden. Baten stijgen met 77% De toename van de provisies en van de overige baten waren bepalend voor de stijging van de totale baten met 77% tot 1.479 (836) miljoen euro. Het renteresultaat daalde met 4 miljoen euro tot 82 (86) miljoen euro. De provisiebaten stegen met 441 miljoen euro tot 1.089 (648) miljoen euro. De toename van de provisies was voor een groot deel het gevolg van het feit dat Sarasin vanaf eind 2006 geheel werd geconsolideerd. Verder droegen de goede beleggingsperformance van het Transtrend Diversified Trend Program en de uit breiding van het belang in Transtrend bij aan de stijging van de provisies. De baten uit de verkoop van Luxemburgse activiteiten en de brokerageactiviteiten bij Sarasin droegen in belangrijke mate bij aan de toename van de overige baten met 206 miljoen euro tot 308 (102) miljoen euro. Bedrijfslasten stijgen met 80% De totale bedrijfslasten kwamen in 2007 80% hoger uit op 991 (551) miljoen euro, hoofd zakelijk door de consolidatie van Sarasin. Mede hierdoor namen de personeelslasten toe met 251 miljoen euro tot 581 (330) miljoen euro en stegen de andere beheerskosten met 176 miljoen euro tot 386 (210) miljoen euro. Onder meer door hogere afschrijvingen op software stegen de afschrijvingslasten met 13 miljoen euro tot 24 (11) miljoen euro. 61 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 33