Markt en klanten Ondanks de toegenomen turbulentie op de financiële markten wisten veel aandelenbeurzen het jaar met winst af te sluiten. De AEX-index noteerde aan het einde van het jaar 4% hoger dan begin 2007. In Europa sloot de Duitse DAX 30-index uiteindelijk 22% boven de slotstand van eind 2006 en in het Verenigd Koninkrijk steeg de FTSE 100-index met 4%. Ook de S&P 500-index noteerde 4% hoger, maar in euro's gemeten was er sprake van een daling door de devaluatie van de Amerikaanse dollar met 11%. In Japan daalde de NIKKEI 225-index met 11%. Doordat het rendement voor een groot aantal aandelenbeleggingen gematigd positief was, droeg dit bij aan de groei van het beheerd en bewaard vermogen voor klanten. Door de toegenomen onzekerheid op de aandelenbeurzen zochten particuliere klanten naar andere producten. Geholpen door een stijgende korte rente steeg ook de rentevergoeding op termijndeposito's, waardoor veel klanten besloten om traditionele aandelenfondsen en obligatiefondsen in te ruilen voor deposito's. Door deze uitstroom van vermogen nam de totale cashflow van de Rabobank Groep minder toe. Klantbediening via verschillende kanalen Voor Nederlandse particuliere en institutionele beleggers biedt Rabobank Groep een breed aanbod van beleggingsproducten en -diensten aan via verschillende kanalen. Sinds jaar en dag biedt Robeco de mogelijkheid om te beleggen in een groot aantal beleggingsproducten. De actieve en zelfstandige belegger kan terecht bij Rabo Direct Beleggen. Robeco Direct biedt met het Younique-concept van Robeco maatwerk in vermogensadvies en -beheer voor particulieren met een belegd vermogen vanaf 25.000 euro. Rabobank Private Banking richt zich op particulieren met een vermogen vanaf 80.000 euro. Schretlen Co bedient de vermogende particulier en middelgrote institutionele beleggers met een vermogen vanaf 500.000 euro. De grote Nederlandse institutionele beleggers kunnen terecht bij Robeco Institutional Asset Management. Ook internationaal voorziet de Rabobank Groep in de behoefte van veel beleggers via Robeco en Sarasin. Robeco: cashflow licht negatief door uitstroom vermogen naar deposito's Robeco, opgericht in 1929 te Rotterdam, voorziet wereldwijd circa 700 institutionele en circa 1,5 miljoen particuliere klanten van beleggingsproducten en -diensten. Particulieren worden zowel via banken en andere distributiepartners bediend als via directe kanalen. Het product aanbod omvat aandelenbeleggingen en vastrentende beleggingen, geldmarkt- en vast goedfondsen, en alternative investments, zoals private equity, hedgefondsen en gestructureerde producten. Behalve in de thuismarkten Nederland en de Verenigde Staten heeft Robeco vestigingen in Bahrein, België, China, Duitsland, Frankrijk, Hongkong, India, Japan, Luxemburg, Polen, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en Zwitserland. Het beheerd vermogen bedraagt per eind 2007 146 miljard euro. Robeco heeft wereldwijd circa 1.800 medewerkers in dienst. Vergroten beleggingsexpertise en uitbreiding distributiecapaciteit Met de overname van Sustainable Asset Management Groep (SAM Groep) en de uitbreiding van het belang in Transtrend is Robeco's beleggingsexpertise in 2007 significant vergroot. Aan het begin van het boekjaar nam Robeco een 64%-belang in de duurzame Zwitserse vermogensbeheerder SAM Groep, waardoor de kennis op het gebied van maatschappelijk verantwoord beleggen werd uitgebreid. Daarnaast nam Robeco het Nederlandse Transtrend - waarin eerst een 49%-minderheidsbelang werd gehouden - volledig over. Transtrend is een managed future trader en opereert vanuit Rotterdam. In België wil Robeco zich uitsluitend gaan richten op fondsendistributie. Daarom heeft Robeco besloten om Robeco Bank Belgium te verkopen aan Kaupthing Bank. Buiten Europa en de Verenigde Staten wil Robeco haar activiteiten op bescheiden schaal uitbreiden. In India is Robeco een joint venture aangegaan met Canara Bank, een van de grootste banken van India, onder de naam Canara Robeco Asset Management. Robeco en Canara Bank gaan de vermogensbeheeractiviteiten van Canara Bank uitbreiden. Voor Greater China, oftewel China, Hongkong, Taiwan en Singapore, heeft Robeco een aparte strategie ontwikkeld, waarbij Hongkong als toegangspoort voor Azië wordt gepositioneerd. In 2007 heeft Robeco een regionaal kantoor in Hongkong opgezet en in Shanghai is een nevenvestiging opgericht. Groei beheerd vermogen door positieve beleggingsresultaten Voornamelijk door de positieve beleggingsresultaten steeg het beheerd vermogen bij Robeco in 2007 met 3% tot 145,8 (141,7) miljard euro. Daarnaast droeg ook de consolidatie van de Zwitserse dochter SAM Groep vanaf begin 2007 bij aan de stijging van het beheerd vermogen. Bij Robeco was sprake van een uitstroom van vermogen bij een aantal traditionele beleggingsfondsen, vooral obligatiefondsen. Deze cashflow werd gecompenseerd door instroom van vermogen bij de Amerikaanse dochter Harbor Capital Advisors en bij SAM Groep. Via haar vestiging in Japan slaagde Robeco erin een aanzienlijke hoeveelheid nieuw vermogen binnen te halen voor de SAM Groep. De verdere verzwakking van de Amerikaanse dollar in 2007 heeft de groei van het beheerd vermogen getemperd. De negatieve impact hiervan bedroeg ruim 4 miljard euro. Merendeel aandelenbeleggingen versloeg benchmark en mooie rendementen alternatives2 Robeco kan met tevredenheid terugkijken op de prestaties van de portefeuillemanagers in 2007. Op veel aandelenbeleggingen werd een outperformance behaald - ze deden het beter dan de benchmark - en op alternatives werden mooie absolute rendementen gerealiseerd. Obligatiefondsen deden het daarentegen minder goed. Van de aandelenbeleggingen reali seerde 80%3 in 2007 een outperformance, tegen slechts 21% van de vastrentende beleggingen. Deze cijfers liggen voor een driejaarshorizon op respectievelijk 95% en 57%. Het vlaggen schipfonds Robeco versloeg de benchmark met 1,9%, Robeco Emerging Markets Equities versloeg de benchmark met 3,0% en ook Robeco Hollands Bezit presteerde 1,3% beter dan de benchmark. Van de buitenlandse fondsen sprongen het SAM Sustainable Water Fund met een outperformance van 9,0% en het Harbor International Fund met een outperformance van 10,5% eruit. Dit laatste fonds heeft een omvang van 27,2 miljard Amerikaanse dollar In 2007 behaalde Harbor Capital Advisors bij de door Morningstar USA georganiseerde jaarlijkse verkiezing van de 'Fund Managers of the year' in twee van de drie categorieën de eerste plaats. Outperformance onder vastrentende fondsen was schaarser. De vlaggenschipfondsen Rorento en Robeco Lux-o-rente deden het respectievelijk 0,9% en 2,1% minder dan de benchmark. Het Harbor Bond Fund behaalde een rendement dat 2,2% hoger was dan de benchmark. Het grootste binnenlandse mixfonds Robeco Balanced Mix realiseerde een absoluut rendement van 3,0%. Alternatives leverden goede prestaties in 2007. Zo realiseerde het Diversified Trend Program - Enhanced Risk van Transtrend een mooi absoluut rendement van 22,4%. Ook de Robeco Multi Market Obligaties lieten over 2007 goede rendementen zien. Deze rendementen lagen substantieel boven het risicovrije rendement. Sarasin: meer vermogen van internationale klanten Bank Sarasin, opgericht in 1841 is een van de leidende Zwitserse private- bankinginstellingen. Haar kernactiviteiten bestaan uit beleggingsadvies en vermogensbeheer voor welgestelde particuliere en institutionele klanten, en ook het beheer van beleggingsfondsen. Tot haar aanvullende diensten behoren corporate finance en financiële analyse. Bij Sarasin Groep werken circa 1.200 medewerkers en zij is internationaal actiefin acht landen in Europa, in Azië en in het Midden-Oosten. Haar aandelen zijn genoteerd aan de SWX, de Zwitserse effectenbeurs. Internationale groeistrategie laat positieve effecten zien Sarasin was in 2007 succesvol met het aantrekken van nieuw vermogen. Dit vermogen was voor een groot deel afkomstig van private-bankingklanten. Vooral dankzij de instroom van vermogen steeg het beheerd vermogen met 4,6 miljard euro tot 50,2 (45,6) miljard euro. Een toenemend deel van het beheerd vermogen is afkomstig van klanten buiten Zwitserland. 2007 was het vijfde opeenvolgende jaar waarin Sarasin werd uitgeroepen tot een van de beste private banken in Duitstalige landen, met de eervolle vermelding van 'summa cum laude'. De bank won deze onderscheiding in het'Elite Report 2008', gepubliceerd door de Duitse financiële krant Handelsblatt. Bank Sarasin-Alpen in Dubai heeft nadat zij slechts twee 2 Rendementen zijn voor aftrek van manage- mentfees, met uitzondering van alternatives. 3 Percentages zijn op basis van vermogen gewogen. 59 rslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 32