Ambities en vooruitzichten Vermogensbeheer en beleggen Strategie en doelstellingen De groei van de kredietverlening bij het internationaal retailbankbedrijf en bij de Corporate Banking-activiteiten droegen bij aan de toename van het renteresultaat met 11 tot 1.832 (1.649) miljoen euro. Bij de Corporate Banking-activiteiten stegen de inkomsten met 11%. Van de totale baten is 24% (19%) afkomstig van het internationaal retailbankbedrijf. De inkomsten stegen bij de retailbankactiviteiten met 23% tot 624 (506) miljoen euro. Bij ACCBank namen de inkomsten fractioneel toe, in lijn met de geringe groei van de krediet verlening. Bij de retailbanken in de andere regio's stegen de inkomsten door autonome groei en door overnames. Bedrijfslasten stijgen met 8% In 2007 stegen de totale bedrijfslasten met 8% tot 1.715 (1.586) miljoen euro. Overnames bepaalden in belangrijke mate de groei van het aantal medewerkers. Het aantal personeels leden nam toe met 49% tot 9.957 (6.684) fte. Van deze toename is circa 2.800 fte afkomstig van overnames. Ondanks de toegenomen personeelsbezetting stegen de personeelskosten met slechts 3% tot 890 (867) miljoen euro. De uitbreiding van de activiteiten droeg bij aan de stijging van de andere beheerskosten met 16% tot 772 (668) miljoen euro. Waardeveranderingen bedragen 63 basispunten In het verslagjaar nam de post waardeveranderingen toe tot 493 (234) miljoen euro door de gevolgen van de kredietcrisis. Dit komt overeen met 63 (39) basispunten van de gemiddelde kredietverlening en ligt boven het vijfjaarsgemiddelde van 46 basispunten. Nettowinst daalt met 43% en RAROC komt uit op 8,4% Door de daling van het brutoresultaat en door de toename van de post waardeveranderingen daalde de nettowinst met 43% tot 394 (687) miljoen euro, ondanks de daling van de belas tingen. Het afgenomen resultaat bij Global Financial Markets en de toegenomen inkomsten uit Participaties, die dankzij de deelnemingsvrijstelling grotendeels zijn vrijgesteld van belasting droegen bij aan de afname van de post belastingen. In het verslagjaar behaalde Rabobank International een Risk Adjusted Return On Capital (RAROC) van 8,4%. Het benodigde economie capital bedroeg eind 2007 4,6 miljard euro. Bij de Corporate Banking-activiteiten wordt verwacht dat de marges zullen oplopen door de hogere prijs die voor risico's betaald moet worden. Telecom Media Internet wil haar activiteiten in Noord-Amerika verder afbouwen en ziet groeimogelijkheden in Azië, Latijns- Amerika en Centraal- en Oost-Europa. Trade Commodity Finance verwacht in 2008 een verdere groei. Global Financial Markets zal haar organisatie en haar activiteiten aanpassen aan de marktomstandigheden die door de turbulentie op de financiële markten zijn gewijzigd. Leveraged Finance verwacht voor 2008 minder transacties. Het internationaal .retailbankbedrijf zal zich dit jaar focussen op autonome groei. Veel aandacht zal worden besteed aan het samenvoegen van de recentelijk overgenomen retail banken met de bestaande activiteiten. Door het aantrekken van nieuwe klanten en het aanbieden van nieuwe producten zal het retailbankbedrijf verder groeien. De Poolse over heid, die medeaandeelhouder is in Bank BGZ, heeft kenbaar gemaakt dat ze haar aandelen naar de beurs wil brengen. Naar aanleiding hiervan zal Rabobank International mogelijk haar belang in Bank BGZ in 2008 uitbreiden tot een meerderheidsbelang. Bij de Direct Banking- activiteiten wordt een forse groei van de spaargelden verwacht. In 2008 zal een vijfde buitenlandse internetbank geopend worden. Bijdrage aan nettowinst Rabobank Groep Vermogensbeheer en beleggen 14% De vermogensbeheer- en beleggingsactiviteiten van de Rabobank Groep worden uitgevoerd door de mondiaal opererende vermogens beheerder Robeco, de Zwitserse private bank Sarasin en de Nederlandse vermogensbank Schretlen Co. In Sarasin heeft de Rabobank Groep een 46%-aandelenbelang en 69% van het stemrecht. Vanaf 2008 maakt Alex geen deel meer uit van de Rabobank Groep, na de verkoop aan BinckBank. In totaal bieden de vermogensbeheer- en beleggingsactiviteiten van de Rabobank Groep werk aan ruim 3.600 mensen. Het totale beheerd en bewaard vermogen voor klanten bedraagt 232 miljard euro. www.robeco.com www.sarasin.com www.schretlen.com Nettowinst ontwikkelt zich voorspoedig bij beperkte cashflow Beheerd en bewaard vermogen groeit met 6% tot 232 miljard euro - Cashflow 7 miljard euro - Beleggingsperformance van obligatiefondsen Robeco onder druk Aantal in Nederland uitgevoerde orders stijgt met 8% tot 8,2 miljoen Nettoresultaat stijgt met 62% tot 362 miljoen euro - Baten stijgen met 77% tot 1.479 miljoen euro -Toename bedrijfslasten met 80% tot 991 miljoen euro De vermogensbeheeractiviteiten - Robeco, Sarasin, Schretlen Co en Alex - realiseerden in 2007 een stijging van de nettowinst met 62% tot 362 (223) miljoen euro. Deze positieve ontwikkeling was het resultaat van de uitbreiding van de belangen in Sarasin en Transtrend in combinatie met de desinvesteringen bij Sarasin en de goede beleggingsperformance van het Transtrend Diversified Trend Program. Naast de uitbreiding van haar belang in Transtrend tot 100% nam Robeco een 64%-belang in de Zwitserse Sustainable Asset Management Groep, een andere vooraanstaande wereldspeler op het gebied van duurzaam beleggen naast Sarasin. Alex is verkocht aan BinckBank en behoort vanaf 2008 niet meer tot de Rabobank Groep. In 2007 droegen de instroom van vermogen bij Sarasin en de positieve beleg gingsresultaten in belangrijke mate bij aan de groei van het beheerd en bewaard vermogen van klanten met 6% tot 232 (219) miljard euro. - Bieden van hoge kwaliteit van dienstverlening aan alle typen beleggingsklanten. - Versterken van de positie van de Rabobank Groep op de markt voor welgestelden en voor institutionele beleggers en dan in het bijzonder pensioenfondsen. - Behouden en vergroten van de positie in Nederland en Zwitserland en daarbuiten op selectieve wijze uitbreiden van het distributienetwerk, institutionele verkoop- en vermogensbeheeractiviteiten, mede op basis van een solide internationale groeistrategie. - Verbreden en verdiepen van het aanbod van innovatieve producten en diensten. - Jaarlijkse stijging van de nettowinst met 10 tot 15%. 57 Verslag raad van bestuur

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 31