Internationaal retail bankbed rijf In de afgelopen jaren zijn de internationale retailactiviteiten van de Rabobank Groep fors uitgebreid. Dit was te danken aan groei van de bestaande retailbanken, aan de overnames en aan het opstarten van nieuwe activiteiten. Rabobank International heeft retailbanken in de regio's Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland en Azië. Ook worden klanten bediend via internetbanken in België, Ierland, Australië en Nieuw-Zeeland. Europa: uitbreiding belang in Bank BGZ Via de Ierse ACCBank en haar 46%-belang in de Poolse Bank BGZ is Rabobank International in Europa actief op het gebied van retailbankieren. ACCBank is van oudsher nauw verbonden met de agrarische sector. Ook heeft ACCBank een aandeel in de in Ierland grote markt voor vastgoedfinancieringen. In 2007 breidde Rabobank International haar belang in Bank BGZ in 2007 uit van 37% tot 46%. In Polen is Bank BGZ een belangrijke bank in de agrarische en voedselverwerkende sector. Gezien haar agrarische achtergrond biedt Bank BGZ een uitste kend perspectief voor verdere uitbreiding van het internationale retailbankbedrijf. In 2007 werd de samenwerking met Bank BGZ geïntensiveerd. Bank BGZ biedt haar klanten naast beleggingsfondsen van Robeco nu ook leaseproducten van De Lage Landen aan. Noord- en Zuid-Amerika: sterke groei, zowel autonoom als door overnames In de Verenigde Staten heeft Rabobank International retailbankactiviteiten in Californië. In mei 2007 werd de overname van Mid-State Bank Trust afgerond. Met deze acquisitie verdubbelde het aantal bankkantoren in Californië met de naam Rabobank tot ruim 90. In het verslagjaar is veel aandacht besteed aan het samenvoegen van deze activiteiten met de bestaande retailbankactiviteiten in de Verenigde Staten. De in 2006 opgestarte retailbankactiviteiten in Brazilië zijn in 2007 verder uitgebreid. Inmiddels zijn buiten Sao Paulo meer dan tien kantoren operationeel die zich met name op de agrarische sector richten. Door de verdere uitbreiding van de activiteiten groeide de kredietverlening in 2007 voorspoedig. In Chili biedt de overname van HNS Banco met bijna 300 medewerkers volop mogelijkheden voor de Rabobank Groep om het retailbanknetwerk verder uit te breiden. In 2007 is HNS Banco omgedoopt in Rabobank Chile. Australië en Nieuw-Zeeland: groei op eigen kracht Evenals in de regio Amerika, zijn de retailbankactiviteiten in Australië en Nieuw-Zeeland vooral gericht op de food agrisector. De primaire diensten die worden aangeboden, zijn het verstrekken van financieringen aan de primaire agrarische sector, het aanbieden van bankdiensten aan bedrijven in het middensegment die affiniteit hebben met de food agri sector, en het aanbieden van gecompliceerde financiële producten en diensten aan grote coöperaties en ondernemingen in de food agri-industrie. Het productenpalet is de afgelopen jaren verbreed en de tak Rabo Financial Advisors is verder versterkt met de overname van Mondo Financial. Azië: overname Hagabank en Bank Hagakita Met de overname van Hagabank en Bank Hagakita in Indonesië werd de Rabobank Groep begin 2007 ook in Azië actief op het gebied van retailbankieren. Beide banken beschikken over een uitgebreid kantorennetwerk met vestigingen op Bali, Java en Zuid-Sumatra. Door deze acquisitie heeft de Rabobank Groep toegang tot het midden- en kleinbedrijf in Indonesië. De Rabobank Groep gaat de dienstverlening die deze banken aanbieden verder professiona liseren en nieuwe financiële producten introduceren. Direct Banking: spaargelden stijgen met 65% tot 5,1 miljard euro Is 2002 startte Rabobank International met haar Direct Banking-activiteiten in België via www.rabobank.be. In de jaren daarna werden buitenlandse internetbanken geopend in Ierland en Nieuw-Zeeland. Begin 2007 werden de Direct Banking-activiteiten uitgebreid door de opening van een vierde buitenlandse internetbank in Australië. Via www.raboplus.com.au kunnen klanten sparen en beleggen in fondsen. Eind 2007 maakten meer dan 12.000 klanten gebruik van deze nieuwe internetbank in Australië. De buitenlandse Direct Banking- activiteiten hebben eind 2007 gezamenlijk 197.000 (102.000) klanten. De spaargelden namen bij deze activiteiten toe met 65% tot 5,1 (3,1) miljard euro. Wholesalebankbedrijf Corporate Banking In Nederland bedient Rabobank International grote ondernemingen via Corporate Banking, en zij ondersteunt de lokale Rabobanken bij de bediening van de grootzakelijke markt. Om de Nederlandse grootzakelijke en internationale klanten in het midden- en kleinbedrijf beter van dienst te kunnen zijn, startte Rabobank International in 2007 een project met als doel om het huidige assortiment aan diensten op het gebied van financiële logistiek uit te breiden. Het gaat hierbij vooral om de dienstverlening op het gebied van internationaal cashmanagement. Buiten Nederland richten de Corporate Banking-activiteiten zich primair op de food agrisector. Daarnaast heeft Rabobank International specifieke expertise op het gebied van Telecom Media Internet en Trade Commodity Finance. Telecom Media Internet opereert vanuit Europa, Latijns-Amerika, Azië en Australië. Het onderdeel Telecom Media Internet werkt nauw samen met andere afdelingen binnen Rabobank International. In september 2007 is op basis van een strategische heroriëntatie besloten om de Telecom, Media Internet-activiteiten in Noord-Amerika af te bouwen. De wereldwijd opererende afdeling Trade Commodity Finance richt zich voornamelijk op klanten die actief zijn in de markt voor agriproducten, maar eveneens op klanten in de metaal- en energiemarkt. Ook biedt deze afdeling haar klanten een groot aantal producten aan op het gebied van exportfinanciering. De Trade Commodity Finance-activiteiten zijn sinds 2006 flink gegroeid. Wereldwijde klantsectoren en productgroepen Global Financial Markets Global Financial Markets opereert op de internationale financiële markten. Naast klantgerichte activiteiten verzorgt deze afdeling de handel in geldmarktproducten ten behoeve van het dagelijks management van de liquiditeitspositie, het kredietrisico en het marktrisico van de Rabobank Groep en haar klanten. Voorbeelden van deze producten zijn valuta- en geld marktproducten, obligaties en derivaten. Global Financial Markets biedt daarnaast kapitaal marktoplossingen, waarbij bepaalde risico's of kasstromen van bedrijven of financiële instituten worden gesecuritiseerd of geherstructureerd. In 2007 bleven de inkomsten van Global Financial Markets achter bij de inkomsten van de voorafgaande jaren. Door de turbulentie in de financiële markten lagen voornamelijk de kredietexposure gerelateerde activiteiten onder druk. Daarentegen hebben de geldmarkt afdelingen goede resultaten laten zien. Global Financial Markets profiteerde van de sterke economische groei en de kapitaalmarktontwikkeling in de Emerging Markets vooral in Azië. In 2007 introduceerde Rabobank International voor particuliere klanten van lokale Rabobanken een groot aantal beleggingsproducten, waaronder het Rabo Familiebedrijven Certificaat, de Brazil High Yield Note en de Rabo Afrika Note. Structured Finance Structured Finance levert klantspecifïeke producten, gericht op zowel de actiefzijde als de passiefzijde van de balans. Meer nog dan in 2006 was er bij klanten in 2007 interesse voor het sale-and-lease-back-product van de Rabobank voor Groen Label Kassen. Met dit product maakt de Rabobank Groep deze kassen voor een grotere groep tuinders toegankelijk. De Rabobank Groep was in het verslagjaar betrokken bij de financiering van diverse wind molenparken in Nederland. Ook buiten Nederland is de Rabobank Groep betrokken bij de financiering van duurzame energie, bijvoorbeeld een windmolenpark in België en een water krachtcentrale in China. Leveraged Finance Leveraged Finance is betrokken bij het financieren van overnames door investeringsmaat schappijen met een aankoopprijs vanaf 50 miljoen euro. Op de wereldwijde agrarische markt is Leveraged Finance een grote speler, maar daarnaast is zij ook actief in andere sectoren. De portefeuille nam in 2007 onder meer toe door transacties met Hendrix Genetics en Heiploeg.

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 29