Rabobank Groep in profiel De Rabobank Groep is een internationale financiële dienstverlener op coöperatieve grondslag, actief op het gebied van retailbanking, wholesalebanking, vermogens beheer, leasing en vastgoed. De nadruk ligt in Nederland op all-finance dienst verlening en internationaal op retail- en wholesalebanking en food agri. De organisatie heeft ruim 60.000 medewerkers in dienst in 43 landen. De Rabobank Groep bestaat uit de zelfstandige lokale Rabobanken en hun centrale organisatie Rabobank Nederland met (internationale) dochterondernemingen. De samen stelling van de Rabobank Groep kenmerkt zich door een sterke onderlinge verwantschap vanuit haar coöperatieve wortels. De Rabobank Groep heeft de hoogste kwalificatie voor kredietwaardigheid, deTriple A-rating, van de bekende internationale ratinginstituten Standard Poor's, Moody's en Dominion Bond Rating Service en behoort gemeten naar kernvermogen tot de twintig grootste finan ciële instellingen ter wereld. Lokale Rabobanken, Rabobank Nederland en Rabobank International De 174 zelfstandige lokale Rabobanken, waar 29.000 mensen werken, vormen het dichtste bankennetwerk van Nederland. De Rabobank telt ruim 1.100 vestigingen en meer dan 3.100 geldautomaten. De lokale Rabobanken bedienen miljoenen Nederlandse particuliere en zakelijke klanten met een volledig pakket financiële diensten. De lokale Rabobanken en hun leden en klanten vormen het coöperatieve kernbedrijf van de Rabobank Groep. Midden in de maatschappij, betrokken, dichtbij en toonaangevend. Klanten kunnen lid worden van hun lokale Rabobank. De lokale Rabobanken op hun beurt zijn lid en aandeelhouder van de overkoepelende coöperatie Rabobank Nederland, die ze bij hun lokale dienstverlening adviseert en ondersteunt. Rabobank Nederland oefent namens De Nederlandsche Bank ook toezicht uit op de solvabiliteit, liquiditeit en administratieve organisatie van de lokale Rabobanken. Rabobank Nederland fungeert als houdstermaatschappij van een aantal gespecialiseerde dochterondernemingen in Nederland en het buitenland. Rabobank International is het wholesalebankbedrijf en het internationaal retailbankbedrijf van de Rabobank Groep en heeft wereldwijd ruim 10.000 medewerkers in dienst en bedient haar klanten vanuit 29 landen. Missie en ambitie De Rabobank Groep stelt het gezamenlijke belang van mensen en gemeenschappen voorop. Vanuit betrokkenheid bij dat belang wil de Rabobank Groep een stuwende en vernieuwende kracht zijn die bijdraagt aan een duurzame ontwikkeling van welvaart en welzijn. Het realiseren van de huidige en toekomstige ambities van mensen en gemeenschappen is daarbij het doel. Het versterken van onderlinge samenwerking en het aandragen van de best mogelijke financiële oplossingen zijn daarbij de middelen. Vanuit deze missie is het de ambitie van de Rabobank Groep om in Nederland de grootste, beste en meest klantgedreven en vernieuwende instelling te zijn op financieel terrein. Internationaal wil de Rabobank Groep de beste food agribank zijn met een sterke aanwezigheid in de belangrijkste food agrilanden in de wereld. Daarbij wordt de jaren lange ervaring ingezet, die op dit gebied in Nederland is opgedaan. De Rabobank Groep wil daarnaast mondiaal excelleren op het gebied van duurzaam ondernemen en bankieren, passend bij haar identiteit en maatschappelijke positie. Maatschappelijk verantwoord ondernemen is en wordt verder geïntegreerd in de kernactiviteiten. 22 Rabobank Groep Jaarverslag 2007 Onze waarden De Rabobank Groep biedt in Nederland alle financiële diensten die voor deelname aan het economische verkeer in een moderne samenleving noodzakelijk zijn. De Rabobank Groep wil haar diensten op eigentijdse wijze vormgeven voor mensen en ondernemingen. De Rabobank vindt dat een duurzame ontwikkeling van welvaart en welzijn een zorgvuldige omgang met natuur en leefmilieu vergt. Hieraan wil de Rabobank met haar activiteiten bijdragen. De Rabobank respecteert de cultuur en de gebruiken van het land van vestiging, daarbij eveneens rekening houdend met de eigen doelstellingen en waarden. De wijze waarop de Rabobank Groep in de wereld wil staan, wordt bepaald door vier kernwaarden die aan de missie en ambitie zijn ontleend. Alle aangesloten onderdelen van de Rabobank Groep onderschrijven deze grondslagen. Het zijn als het ware de randvoorwaarden voor ons handelen: - Respect: De Rabobank Groep werkt samen op basis van respect, waardering en betrokkenheid. - Integriteit: De Rabobank Groep wil in haar handelen eerlijk, oprecht, zorgvuldig en betrouwbaar zijn. - Professionaliteit: De Rabobank Groep is haar klanten van dienst met hoogwaardige kennis en faciliteiten. Het is haar streven de kwaliteit op een hoog peil te houden - waar mogelijk te anticiperen op toekomstige behoeften van klanten - en haar diensten op efficiënte wijze ter beschikking te stellen. - Duurzaamheid: De Rabobank Groep wil bijdragen aan een duurzame ontwikkeling van de samenleving in economische, sociale en ecologische zin. De coöperatieve wortels van de Rabobank Groep De Rabobank Groep vindt haar oorsprong in de lokale kredietcoöperaties die ruim honderd jaar geleden in Nederland naar het voorbeeld van Friedrich Wilhelm Raiffeisen in Duitsland werden opgericht door ondernemende mensen die nagenoeg geen toegang hadden tot externe financiering. Deze coöperatieve banken verzamelden de spaargelden van de inwo ners van het platteland om daaruit te voorzien in de behoefte aan krediet. Eerst afzonderlijk als Raiffeisenbank en Boerenleenbank, en na de fusie in 1972 gezamenlijk als de Rabobank. De lokale Rabobanken die hieruit zijn voortgekomen, hebben een lange traditie in vooral de agrarische sector en in het midden- en kleinbedrijf. De coöperatieve structuur en de lokale verbondenheid zijn al die jaren de belangrijkste kenmerken gebleven. Hoewel de eerste coöperatieve banken uit ideële motieven werden opgericht, kenmerkte de werkwijze zich door zakelijkheid. Dat blijkt uit de belangrijke beginselen van de eerste coöperatieve banken: onbeperkte aansprakelijkheid van de leden; een onbezoldigd beheer; reservering van de winst voor verdere groei; een lokaal beperkt werkgebied en aansluiting bij een coöperatieve centrale bank met behoud van de plaatselijke zelfstandigheid. Vooral de zakelijke elementen achter het ideële gedachtegoed hebben voor de succesvolle ontwik keling van de boerenleenbanken gezorgd. Samenwerking is de rode draad door de geschiedenis van de coöperatieve Rabobank: mensen die samenwerken, banken die hun krachten bundelen en gespecialiseerde bedrijfs onderdelen die hun kennis samenbrengen. De specifieke betekenis van de coöperatieve structuur is dat de Rabobank Groep het als haar eerste en belangrijkste taak ziet de belangen van haar klanten te dienen door: - het bieden van de best mogelijke financiële diensten die klanten als passend ervaren; - het bieden van continuïteit in dienstverlening, overeenkomstig het langetermijnbelang van de klant; - betrokkenheid van de bank bij de klant en zijn omgeving, waardoor realisatie van ambities mede mogelijk wordt gemaakt. Leden maken het verschil De lokale Rabobanken en Rabobank Nederland, die tevens holdingmaatschappij is van de dochters en deelnemingen, worden volgens het coöperatieve model bestuurd. Uniek in de governance van Rabobank Groep is de centrale kringvergadering, het parlement van de Rabobank Groep dat viermaal per jaar bijeenkomt, en waarin de invloed van leden door klinkt tot in nagenoeg alle strategische besluiten van Rabobank Nederland. 23 Over de Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2007 | | pagina 14