de beroepscommissie eenmaal. De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt minimaal op maandbasis contact met de voorzitter van de raad van bestuur en over legt maandelijks met de interne accountant en de directeur Toezicht en Compliance. Verder vindt minstens viermaal per jaar een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het audit compliance committee, de externe accountant en de interne accountant. De leden van de raad van commissarissen zijn gedurende het jaar regelmatig als toehoorder aanwezig bij vergaderingen van de ondernemingsraad van Rabobank Nederland, de kringen en de centrale kringvergadering. Hierdoor houdt de raad van commissarissen goed voeling met wat er leeft bij de belangrijkste stakeholders van Rabobank Nederland. Wisseling in de raad van bestuur Op 1 juli 2006 is drs. DJ.M.G. (Rik) baron van Slingelandt vanwege zijn pensionering teruggetreden uit de raad van bestuur, waarvan hij vele jaren plaatsvervangend voorzitter was. De heer Van Slingelandt heeft in belangrijke mate bij gedragen aan de succesvolle uitbouw van het internationale bankbedrijf van de Rabobank Groep. Hij heeft tevens een belangrijk stempel gedrukt op de internationale positionering van de Rabobank als dé mondiale food agribank. Wij danken hem bijzonder voor zijn jarenlange inzet Per 1 juli 2006 is benoemd tot lid van de raad van bestuur mr. S.N. (Sipko) Schat. De heer Schat was tot die datum binnen Rabobank International lid van de managing board, met als speciale verantwoordelijkheid het wholesalebankbedrijf. Corporate governance De corporate governance van Rabobank Nederland wordt behandeld in het hoofdstuk'Corporate governance Rabobank Groep'. De drie pijlers van deze governance zijn slagvaardig bestuur, effectieve ledeninvloed en sterk en onafhankelijk toezicht. De raad van commissarissen onder schrijft volledig de inhoud van dit hoofdstuk. Het werk van de commissie herziening kringindeling, resul terend in een reductie van het aantal kringen van 20 tot 12, en van de commissie lokaal-centraal, die een toetsingskader heeft ontwikkeld voor de vraag welke activiteiten optimaal lokaal georganiseerd kunnen worden en welke collectief, is door de raad van commissarissen besproken. In beide com missies hadden directeuren, bestuurders en toezichthouders van aangesloten banken zitting, alsmede medewerkers van Rabobank Nederland, hetgeen eveneens geldt voor de twee onderstaande commissies. Dat de inrichting en de werking van de corporate governance van Rabobank Nederland steeds kritisch wordt gevolgd en waar nodig wordt herijkt, blijkt uit het feit dat aan een interne commissie is verzocht zich te buigen over de opzet van het belangrijke ledenorgaan van Rabobank Nederland, de centrale kringvergadering (CKV). Daarnaast is eind 2006 de commissie herziening interne financiële verhoudingen haar werkzaamheden begonnen. Dit werk raakt kernpunten van de relatie tussen aangesloten banken en groepsonderdelen onderling, en van de relatie tussen aangesloten banken en Rabobank Nederland. De raad van commissarissen ziet met belangstelling uit naar de adviezen van beide commissies. Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen heeft zich in 2006 gebogen over het eigen functioneren, zowel van het collectief als per individuele commissaris. De aanwezigheid van commissa rissen bij de vergaderingen van de raad, de mate waarin de raad voldoet aan het gewenste profiel, de samenstelling en de vereiste competenties van de raad van commissarissen vormden hierbij aandachtspunten. Waar mogelijk worden op basis van deze evaluatie verbeteringen in het functioneren van de raad aangebracht. Deze evaluatie wordt jaarlijks uitgevoerd. Ook het audit compliance committee heeft in het verslagjaar zijn samenstelling en functioneren tegen het licht gehouden en op grond daarvan enkele verbeteringen in zijn werkwijze doorgevoerd. Vervulling van de toezichthoudende rol De raad van commissarissen heeft ook in 2006 het functio neren van de raad van bestuur en dat van de individuele bestuurders beoordeeld en daaraan conclusies verbonden. Ook is toezicht gehouden op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden onder nemingen. Daarnaast was de raad van commissarissen met enige regelmaat klankbord voor de raad van bestuur. Als regulier terugkerende onderwerpen zijn de strategie, de resultaten en de aan de onderneming verbonden risico's besproken, zoals de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en de werking van de interne risico- beheersings- en controlesystemen, en significante wijzigin gen daarin. I Rabobank Groep jaarverslag 2006 De volgende onderwerpen kregen bijzondere aandacht: Jaarrekening 2005 Dit betrof onder andere een gedetailleerde bespreking van de management letter in aanwezigheid van de interne en externe accountant. Ten behoeve van de toetsing van de jaarrekening 2005 heeft het audit compliance committee intensief voorwerk verricht. Begroting 2007 Conform de statuten is de begroting voor 2007 door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. Ook hier heeft het audit compliance committee belangrijk voor werk verricht. De lokale Rabobanken Het streven naar marktleiderschap kreeg in 2006 verder gestalte: de belangrijkste marktaandelen van de lokale Rabobanken ontwikkelden zich in gunstige richting. De bijbehorende resultaten bleven in 2006 echter achter bij de verwachtingen, waarbij de toegenomen wet- en regelgeving, lagere opbrengsten door de felle concurrentie in de markt en afkalvende rentemarges een rol speelden. Naar aanleiding hiervan heeft de raad van commissarissen met de raad van bestuur gesproken over passende beleids maatregelen die de financiële perspectieven van het binnenlands retailbankbedrijf op termijn kunnen helpen verbeteren. De raad van commissarissen heeft zich daar naast uitvoerig laten informeren over de wijze waarop kan worden voorzien in de vraag naar toekomstig topmanage ment van de lokale Rabobanken. Uitvoering strategie In 2005 zijn in het vernieuwde Strategisch Kader ambities en plannen voor de periode tot 2010 vastgelegd. Het Strategisch Kader voorziet in het binnenland in bestendiging van het marktleiderschap van de Rabobank en - waar van toepassing - uitbouw van onze marktpositie. De Rabobank wil haar internationale bankbedrijf verder ontwikkelen met een nadruk op de food agribusiness en retailbanking. Dit laatste met name in enkele grote, ontwikkelde economieën. De uitbouw van de succesvolle samenwerking met Eureko/ Achmea en de wijze waarop de beoogde vervolgstappen gestalte kunnen krijgen, zijn regelmatig terugkerende onderwerpen op de agenda van de raad van commissarissen. De uitvoering van de doelstellingen van het Strategisch Kader verloopt zeer voortvarend. Het bewaken van de samenhang en de besluitvorming rond voorgenomen deel nemingen of acquisities en van hun gevolgen voor de financiële ratio's krijgt de nodige aandacht van de raad van commissarissen. In 2006 werd overgegaan tot de acquisitie van Athlon door De Lage Landen, het verwerven van een deel van de activiteiten van Bouwfonds van ABN AMRO, de overname van de Mid-State Bank in Californië die naar ver wachting in het tweede kwartaal van 2007 zal worden geëf fectueerd en de uitbreiding van het belang in de Zwitserse private bank Sarasin tot een controlerend belang. Met deze investeringen werd invulling gegeven aan de strategische ambities van de Rabobank. Daarnaast nam de Rabobank Bank Haga en Bank Hagakita in Indonesië over. De raad van commissarissen heeft, mede gelet op de invoering van de richtlijnen van BIS II, met de raad van bestuur gesproken over het gewenste toekomstige niveau van de solvabiliteit en het beleid dat hiertoe gevoerd zou kunnen worden. Voorstel aan de algemene vergadering In lijn met het bepaalde in de statuten van Rabobank Nederland heeft de raad van commissarissen het jaarver slag en de jaarrekening 2006 onderzocht. In dit verband besprak de raad deze stukken met de externe accountant. Mede op grond van de verklaring van Ernst Young Accountants en gelet op het bepaalde in de statuten van Rabobank Nederland stelt de raad van commissarissen de algemene vergadering van Rabobank Nederland voor om de jaarrekening 2006 vast te stellen en de winst te bestem men overeenkomstig het gedane voorstel. Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland 13

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 9