Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland De raad van commissarissen van de Rabobank Nederland is verantwoordelijk voor de benoeming, het ontslag en de beloning van de leden van de raad van bestuur van Rabobank Nederland en houdt toezicht op het beleid van de raad van bestuur, de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen, en op de naleving van wet- en regelgeving. Ook staat de raad van commissarissen de raad van bestuur met advies terzijde. Samenstelling raad van commissarissen op 1 januari 2007 Jaar eerste Einde lopende benoeming zittingstermijn Raad van commissarissen Prof. dr. Lense Koopmans (L.) voorzitter 2002 2009 1) Jaar eerste benoeming in de raad van toezicht van Ing. Antoon Vermeer (A.J.A.M.) plaatsvervangend voorzitter 2002 2007 Prof. mr. Sjoerd Eisma (S.E.) secretaris 2002 (1998)' 2008 Rabobank Nederland. Bij de Drs. Leo Berndsen (L.J.M.) lid 2002 2009 wijziging van de corporate- Ir. Bernard Bijvoet (B.) lid 2002 2008 governancestructuur van Rabobank Nederland in 2002 is de raad van toezicht Dr. ir.Teun de Boon (T.) lid 2002 2008 Prof. dr. ir. Louise Fresco (L.O.) lid 2006 2010 vervangen door de raad van Rinus Minderhoud (M.) lid 2002 2007 commissarissen. Mr. Paul Overmars (P.F.M.) lid 2005 2008 In 2007 zijn periodiek aftre dend de heren ing. A J AM. Ir. Hans van Rossum (J.A.A.M.) plaatsvervangend secretaris 2002 2007 Ir. Herman Scheffer (H.C.) lid 2002(1998)' 2010 Vermeer, M. Minderhoud, Prof. dr. ir. Martin Tielen (MJ.M.) lid 2002 2009 ir. J.A.A.M. van Rossum en Dr. ir. Aad Veenman (A.W.) lid 2002(1998)' 2010 prof.dr. A.H.C.M. Walravens. Prof. dr. Arnold Walravens (A.H.C.M.) lid 2004 2007 10 Rabobank Groep jaarverslag 2006 Samenstelling van de raad van commissarissen Het is van belang dat de raad van commissarissen zijn taken onafhankelijk kan vervullen. Zelfs de schijn van belangen verstrengeling moet worden vermeden. Daarnaast zijn deskundigheid en een brede samenstelling belangrijk. In de profielschets voor de raad van commissarissen zijn hiervoor eisen opgenomen. Zowel bij de benoeming als bij de herbenoeming van commissarissen wordt aan deze aspecten uitgebreid aandacht geschonken. De algemene vergadering van Rabobank Nederland heeft op 15 juni 2006 mevrouw prof. dr. ir. L.O. Fresco benoemd als nieuw lid van de raad van commissarissen in de vacature die was ontstaan door het plotselinge overlijden van dr, W.F. Duisenberg in 2005. De achtergrond van mevrouw Fresco sluit goed aan bij de internationale food agristrategie en de MVO-ambities van de Rabobank. Tot 1 juni 2006 was zij vicedirecteur-generaal van de voedsel- en landbouw organisatie (FAO) van de Verenigde Naties in Rome. Vanaf die datum is zij werkzaam als universiteitshoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam met als leeropdracht International Development and Sustainability. De algemene vergadering besloot voorts de heren ir. H.C. Scheffer, prof. dr. ir. M.J.M.Tielen en dr. ir. A.W. Veenman in de raad van commissarissen te herbenoemen. Commissies uit de raad van commissarissen De raad van commissarissen kent vijf commissies. Deze commissies stellen adviezen op aan de raad van commissa rissen die mede op basis hiervan besluiten neemt. In 2006 heeft het audit committee zijn naam gewijzigd in audit compliance committee. Daarmee wil de commissie uitdruk king geven aan haar verantwoordelijkheid om ook op het gebied van compliance toezicht te houden. De commissie voor coöperatieve aangelegenheden is in 2006 het terrein van maatschappelijk verantwoord'ondernemen (MVO) nadrukkelijk tot haar aandachtsgebied gaan rekenen. Werkwijze Om goed toegerust te zijn voor de vervulling van zijn taken laat de raad van commissarissen zich regelmatig informeren over bancaire en niet-bancaire onderwerpen. In 2006 werd specifiek aandacht besteed aan de solvabiliteit van de Rabobank Groep, aan ICT, aan MVO, aan het functioneren van de compliance-organisatie binnen de Rabobank en aan acquisities in lijn met strategische prioriteiten. Daarnaast waren in 2006 de ontwikkeling van toptalent, de zware concurrentie in de hypothekenmarkt en de ontwikkeling van de resultaten van de lokale Rabobanken bijzondere aandachtspunten. In dit verband heeft de raad van commissarissen ook bij herhaling gesproken over de grote druk op de reguliere activiteiten van de Rabobank van met name de veelheid aan externe regelgeving. Het onder deze omstandigheden overeind houden van voldoende slag kracht in de markt is een belangrijk aandachtspunt. De raad van commissarissen kwam in 2006 negenmaal in vergadering bijeen. Geen enkele commissaris is herhaaldelijk bij deze vergaderingen afwezig geweest. Het audit com pliance committee kwam zesmaal bijeen, de commissie voor coöperatieve aangelegenheden viermaal, de benoe mingscommissie en de remuneratiecommissie driemaal en Commissie en Samenstelling taakomschrijving per 1 januari 2007 Audit compliance committee M. Minderhoud voorzitter Bereidt besluitvorming voor van de Drs. LJ.M. Berndsen vast lid raad van commissarissen betreffende Prof. dr. L. Koopmans vast lid financiële aangelegenheden, toezicht Prof. mr. S.E. Eisma roulerend lid en informatie en communicatie Dr. ir. A.W. Veenman roulerend lid technologie (ICT). Ing. AJ.A.M. Vermeer roulerend lid Commissie voor coöperatieve Ing. AJ.A.M. Vermeer voorzitter aangelegenheden Prof. dr. L. Koopmans vast lid Bereidt besluitvorming voor van de Prof. dr. ir. MJ.M. Tielen vast lid raad van commissarissen betreffende Mr. P.F.M. Overmars vast lid beleidsvoornemens van de raad van Dr. ir.T. de Boon roulerend lid bestuur inzake de coöperatieve Ir. B. Bijvoet roulerend lid inrichting van de lokale Rabobanken Prof. dr. ir. L.O. Fresco roulerend lid en Rabobank Nederland en inzake Ir. J.A.A.M. van Rossum roulerend lid maatschappelijk verantwoord Ir. H.C. Scheffer roulerend lid ondernemen. Prof. dr. A.H.C.M. Walravens roulerend lid Benoemingscommissie Prof.dr. L. Koopmans voorzitter Bereidt besluitvorming voor van de Prof. dr. ir. L.O. Fresco lid raad van commissarissen betreffende Mr. P.F.M. Overmars lid de samenstelling van en Ir. H.C. Scheffer lid (her)benoemingen in de raad van Dr. ir. A.W. Veenman lid commissarissen en de raad van Ing. AJ.A.M. Vermeer lid bestuur. Prof. dr. A.H.C.M. Walravens lid Remuneratiecommissie Prof. dr. A.H.C.M. Walravens voorzitter Bereidt besluitvorming voor van de Prof. dr. ir. L.O. Fresco lid raad van commissarissen betreffende Prof. dr. L. Koopmans lid de remuneratie van de leden van de Mr. P.F.M. Overmars iid raad van bestuur. Ir. H.C. Scheffer lid Dr. ir. A.W. Veenman lid Ing. AJ.A.M. Vermeer lid Beroepscommissie Prof. mr. S.E. Eisma voorzitter Fungeert als adviserende beroeps Ir. J.A.A.M. van Rossum lid instantie bij geschillen tussen lokale Prof. dr. ir. MJ.M. Tielen lid Rabobanken, of tussen een of meer lokale Rabobanken en Rabobank Nederland. Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland I 11

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 8