sector. Door de overname van onderdelen van Bouwfonds zijn we nu de grootste onroerendgoedontwikkelaar van Nederland. Met de combinatie Achmea/lnterpolis, de grootste verzeke raar op de nationale markt, zetten we ook in 2006 belang rijke stappen op de weg naar het allfinanzmarktleiderschap in Nederland. De schaalgrootte en gecombineerde net werken bieden uitgelezen kansen voor een succesvolle uitbouw van het pakket moderne (zorg)verzekeringen. Het fusieproces bij lokale Rabobanken, dat ook in 2006 volgens plan verliep, moet bijdragen aan handhaving van onze vooraanstaande positie. Met dit proces worden de kwaliteit en de professionaliteit van de banken vergroot teneinde ook de positie in de bovenste segmenten van de zakelijke en de particuliere markt te kunnen versterken. En de eerste tekenen zijn er dat we in deze segmenten ook daadwerkelijk een stevig fundament aan het leggen zijn. Duurzaam ondernemen Op het gebied van duurzaam ondernemen heeft de Rabobank een reputatie hoog te houden. Zowel intern als extern wordt nauwlettend bekeken hoe we met onze acti viteiten kunnen bijdragen aan een duurzamere wereld. Zo wil de Rabobank een van de topspelers worden op het gebied van duurzame energie en dan met name als het gaat om financiering van en het investeren in duurzame energie. Voorts is in 2006 veel aandacht besteed aan het integreren van maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) in de kredietverlening. Voor onze eigen mensen is een MVO-handleiding opgesteld die hen moet helpen om onze MVO-richtlijnen toe te passen in onze zakelijke dienst verlening. Ook werden binnen de Rabobank Groep diverse nieuwe MVO-producten gelanceerd, zoals het Robeco Clean Tech Certificaat en het Robeco Clean Tech Fund II. Begin 2007 introduceerden we in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds een nieuwe creditcard met klimaat compensatie. Ons Rabobank Development Program werd verder uitgebreid door het nemen van een 49%-belang in de Zambia National Commercial Bank in Zambia. Wereldwijd opererende food agribank Het profiel waarmee de Rabobank zich op de wereldwijde markten beweegt is dat van de in Nederland gewortelde maar mondiaal opererende food agribank. In het afge lopen jaar hebben we hard gewerkt om aan dit profiel nog meer reliëf te geven. Begin 2006 breidde de Rabobank haar Direct Banking-netwerk uit door in Nieuw-Zeeland haar derde buitenlandse internetbank te openen. Tot onze grote teleurstelling ging de overname van het beoogde belang in de Turkse Sekerbank niet door. Dat wij ons daardoor niet uit het veld laten slaan, blijkt wel uit de verschillende overnames die we in 2006 hebben gedaan. Zo werd de overname van de Community Bank of Central California afgerond en brachten we eind 2006 een bod uit op Mid-State Bank Trust. Hiermee krijgen we verdere toegang tot de food agrimarkt en het retailbankieren in de Verenigde Staten. Verder kochten we begin 2007 twee banken in Indonesië, namen we een belang in de eerste rurale coöpe ratieve bank in China en participeerden we in een aantal banken in Afrika. Ook in de rest van het jaar zullen we blijven zoeken naar mogelijkheden om onze positie als wereldwijde food agribank te versterken. Dienstverlening verbeterd; klanttevredenheid verder toegenomen Onze klanten toonden zich in 2006 tevreden over de dienstverlening en initiatieven van de Rabobank Groep. De website www.rabobank.nl werd uitgeroepen tot web site van het jaar in de categorie financiële producten en diensten en werd bovendien winnaar van de Usability Award 2006. Verder werd Rabobank Private Banking uit geroepen tot de beste private bank van het jaar. Eind 2006 introduceerde de Rabobank als eerste bank in Europa mobiel bankieren en voordelig bellen in één. Met Rabo Mobiel kan de klant snel, gemakkelijk en veilig geld overboeken. Met Zoekallehuizen.nl introduceerden we een fantastisch en laagdrempelig alternatief voor reeds bestaande woningsites. De servicegraad en de dienstverlening aan klanten en leden hebben in 2006 een enorme impuls gekregen. Ik ben dan ook bijzonder verheugd dat uit marktonderzoek is gebleken dat de klanttevredenheid onder particulieren in het verslagjaar verder is toegenomen van 7,4 naar 7,5. Daarmee voldoen we aan onze eigen minimumdoelstelling voor de langere termijn. Dat betekent echter niet dat we op onze lauweren kunnen rusten. Onze dienstverlening is op vele fronten nog steeds voor verbetering vatbaar. En aan die verbetering zullen we in 2007 opnieuw hard moeten werken. Ledenbetrokkenheid Als coöperatieve bank schenken we veel aandacht aan de betrokkenheid van onze inmiddels ruim anderhalf miljoen leden bij het wel en wee van onze lokale Rabobanken. Ledenzeggenschap is in de afgelopen jaren opnieuw geborgd in de groter wordende lokale Rabobanken, onder meer door de introductie van uitstekend functionerende ledenraden. In 2006 zag het blad Dichterbij het licht, een prachtig nieuw magazine voor leden waarin een goede mix van lokaal Rabobank-nieuws en algemene Rabobank-aangelegenheden te vinden is. Verder hebben we veel geïnvesteerd in het coöperatieve dividend waarmee de lokale Rabobanken winsten teruggeven aan de samenlevingen waarin zij actief zijn. Vele hartverwarmende lokale maatschappelijke projec ten konden hierdoor ook in 2006 worden gerealiseerd. Economische seinen op groen in 2007 De economische vooruitzichten voor Nederland zijn gunstig. Wij voorzien dat de uitvoer in Nederland zich in 2007 positief zal blijven ontwikkelen, maar ook dat de investeringen in het bedrijfsleven verder zullen toenemen. Doordat de koop kracht opnieuw stijgt, de werkgelegenheid verder oploopt en het consumentenvertrouwen zich op een hoog niveau bevindt, kan de particuliere consumptie opnieuw aanzienlijk groeien. De economische groei kan door dit alles in 2007 nog licht hoger uitpakken dan in 2006 en daarbij zal de markt voor koopwoningen zich ook dit jaar weer gunstig ontwikkelen. De economische opleving gaat wel gepaard met een toe nemende krapte op delen van de arbeidsmarkt en heeft daardoor waarschijnlijk een versnelling van de loonstijging tot gevolg. Deze stijging zal naar verwachting worden weerspiegeld in een oplopende inflatie. De uitvoergroei zal ook in 2007 heel behoorlijk zijn. Wel is sprake van een wat gematigder expansie dan in 2006, doordat onder invloed van een groeivertraging in de Verenigde Staten ook de toe name van de wereldhandel iets minder zal zijn. De rente curven in zowel de Verenigde Staten als Europa zijn in 2006 nadrukkelijk vlakker geworden. In 2007 zijn zelfs inverse rentestructuren - waarbij de korte rente hoger is dan de lange rente - waarschijnlijk; een fenomeen dat in Europa van geringere omvang en kortere duur zal zijn dan in de Verenigde Staten. Vooruitzichten 2007 Ook 2007 zal voor de Rabobank een jaar met grote uitda gingen worden. Een van de belangrijkste daarvan is het weer ten volle benutten van de potentiële slagkracht van de opgeschaalde lokale Rabobanken. Een ambitieus kos- tenbeheersingsbeleid moet een groei van de baten naar traditionele niveaus hierbij ondersteunen. Ook de aan staande hoogconjunctuur zal ons daarbij helpen. Verder blijven we aandacht vragen voor de uit de hand gelopen wet- en regelgeving in Nederland, die efficiënt en klant gericht werken ernstig bemoeilijkt. De lage rentemarge noopt ons om meerdere producten uit ons assortiment tegelijkertijd aan onze klanten te verkopen. Deze zogenoemde cross-selling zal noodzakelijk zijn om onze groei van de baten op peil te houden. Grote kansen liggen hier onder meer op het gebied van hypotheken en verzekeringen. In 2007 zal daar intern dan ook extra aan dacht aan worden besteed. In Nederland wil de Rabobank haar marktaandeel bij grote bedrijven en in private banking verder vergroten. Tegelijkertijd willen we onze leidende positie op de particu- lierenmarkt en in het midden- en kleinbedrijf vasthouden. De in 2006 gestarte campagne om onze positie in de grote steden te versterken zal in 2007 met volle kracht worden doorgezet. In het buitenland blijft de Rabobank dit jaar hard werken aan het verwezenlijken van de ambitie om wereldwijd de grootste food agribank te worden. Daarnaast willen we een toonaangevende rol spelen op het gebied van beleg gingen in en financiering van vormen van duurzame energie. Pas echt geslaagd zal 2007 zijn als in de sporten die wij sponsoren, wielrennen, hockey en de hippische sport, weer topprestaties worden neergezet. Dergelijke prestaties kun nen ons inspireren om onze eigen doelstellingen te realise ren. Met de inzet van alle medewerkers heb ik er alle vertrouwen in dat we de resultaten van 2006 in 2007 kunnen overtreffen. Tot slot wil ik al onze ruim 56.000 medewerkers die zich met hart en ziel inzetten voor onze onderneming hartelijk bedanken en heel veel succes wensen bij het behalen van onze ambitieuze doelstellingen in 2007. Bert Heemskerk, voorzitter van de raad van bestuur van Rabobank Nederland 6 Rabobank Groep jaarverslag 2006

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 6