Innovatieve financiering van windmolenpark Voor de kust van IJmuiden wordt gebouwd aan een groot offshorewindmolenpark, dat vanaf 2008 genoeg stroom gaat leveren voor zo'n 125.000 Nederlandse huishoudens. Het project is gefinancierd door de Rabobank, samen met BNP Paribas, Dexia en Eksport Kredit Fonden, en past in het beleid van de Rabobank om actief te participeren in de totstandko ming van duurzame energie projecten. Het is wereldwijd de eerste zogenoemde 'non- recourse'-projectfinanciering van een offshorewindmolen park. Dat wil zeggen dat de financiers tijdens de construc tiefase - de meest risicovolle fase van het project - mede het risico van bijvoorbeeld kosten- overschrijdingen en vertragin gen dragen. Bij eerdere parken lagen deze risico's volledig bij de investeerders. Internationale ontwikkelaars kijken dan ook al lang uit naar 'non-recourse'- financieringen. belangrijkste beleidsterrein. Met haar dienst verlening oefent de Rabobank Groep immers een grote, sturende invloed uit op de econo mische, sociale en ecologische processen in vele uiteenlopende sectoren. Aangezien het aantal MVO-activiteiten binnen de Rabobank met het jaar toeneemt, is het noodzakelijk te focussen op die gebieden van de bedrijfs voering waar MVO de grootste impact heeft. Voor de komende jaren wordt de focus gelegd op de volgende twee doelstellingen: - Verdere invoering van MVO in de kernpro cessen van de Rabobank Groep. De nadruk ligt daarbij op kredietverlening, leasing en beleggen. - Het in de markt zetten van nieuwe produc ten en diensten ter bevordering van schone technologieën en duurzame investeringen. Ook op andere beleidsterreinen zijn doel stellingen geformuleerd. Het bepalen van de prioriteit vindt plaats aan de hand van 22 kernprestatie-indicatoren. Verdere invoering van MVO In 2006 is veel voortgang geboekt op het gebied van integratie van MVO in de eigen organisatie. Alle groepsonderdelen en dochters en de meeste lokale Rabobanken hebben vanaf 2006 MVO-doelstellingen vastgesteld. Over de voort gang wordt periodiek gerapporteerd. 86% van de lokale Rabobanken heeft MVO in de beleids cyclus opgenomen. 80% neemt deel aan de MVO-monitoring. Extern wordt de invloed van MVO op de klantbeoordeling bij de kredietver lening steeds meer zichtbaar. Het MVO-denken heeft in 2006 ook bij de vastgoedactiviteiten een herkenbare plaats gekregen en maakt onder deel uit van alle projectontwikkelingsplannen. MVO in de kredietverlening In 2006 startte de Rabobank Groep met het ontwikkelen van een handleiding over de toe passing van MVO. Deze handleiding vormt een bijlage bij de Credit Manual van de Rabobank "Rabobank geeft niet alleen financiële steun, maar toont ook echte betrokkenheid bij laaggeletterdheid" "Vanaf het begin is het voor Stichting Lezen Schrijven belangrijk geweest om toonaangevende bedrijven, zoals de Rabobank, bij de aanpak van laaggeletterdheid te betrekken. Niet alleen voor financiële steun, ook voor echte betrokkenheid. De Rabobank was een van de eerste bedrijven die dat waarmaakten. Met de bijdragen van de Rabobank hebben wij specifieke communicatieactiviteiten ontwikkeld. We hebben een televisiedocumentaire gefinan cierd, een speciale website voor laaggeletterden ontwik keld en we ondersteunen een educatieve televisieserie over analfabetisme." H.K.H. Prinses Laurentien der Nederlanden, voorzitter Stichting Lezen Schrijven in interview Dichterbij. Rabobank Groep jaarverslag 2006 Groep. De MVO-handleiding helpt medewerkers om de uitgangspunten en richtlijnen die de Rabobank voor zichzelf heeft opgesteld, toe te passen in de zakelijke dienstverlening. De handleiding geeft de verschillende groeps onderdelen de ruimte om daaraan een eigen invulling te geven, die recht doet aan de speci fieke situatie in hun markten. Zo spelen in de Europese vastgoedmarkt waar de vastgoed divisie actief is nu eenmaal andere kwesties dan bij klanten van Rabobank International in de suikerindustrie. Sinds februari 2007 is de handleiding officieel van kracht. Nieuwe klimaatgerelateerde producten en diensten In de visie van de Rabobank Groep biedt de klimaatmarkt bedrijven de mogelijkheid om op een flexibele en kostenefficiënte wijze te vol doen aan de wettelijke eisen van verminderde C02-uitstoot. De Rabobank richt zich op het benutten van kansen die deze markt biedt aan duurzaam opererende bedrijven. In het verslagjaar is veel energie gestoken in het ontwikkelen van nieuwe producten en diensten voor de zakelijke en particuliere klanten. Eind 2006 plaatste Robeco bij beleggers het Robeco Clean Tech Certificaat en het Robeco Clean Tech Fund II. Begin 2007 introduceerde de Rabobank in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds een nieuwe creditcard met klimaatbijdrage. Door zuiniger met energie om te gaan, speelt de Rabobank Groep ook lokaal in op het ver minderen van C02-uitstoot. Zo ontwikkelde Rabobank West-Groningen een speciale hypo theek voor een nieuwbouwproject. Klanten die daar een huis kopen, kunnen bij deze lokale Rabobank een rentekorting ontvangen als energiebewust wordt gebouwd. Hoe energie zuiniger de woning, hoe lager het rente percentage. Hulpmiddelen voor laaggeletterden Naar schatting 1,5 miljoen Nederlanders hebben moeite met lezen en schrijven. De Stichting Lezen Schrijven zet zich in om dit maatschappelijke probleem breed op de kaart te zetten. De Rabobank is een van de actieve grondleggers van de stichting. Zo heeft de bank meegeholpen aan de bouw van de internetsite mijnabc.nl en ze werkt mee aan de documen taire 'Ongeletterd', die bijdraagt aan meer openheid over analfa betisme en laaggeletterdheid. Ook komt met steun van de Rabobank een educatief multi- mediaproject tot stand om de lees- en schrijfvaardigheid van volwassenen te verbeteren. In haar bancaire dienstverlening heeft de Rabobank oog voor klanten die moeilijk kunnen lezen. In 2006 zijn drie hulp middelen ontwikkeld: een herkenningswijzer waarmee bankmedewerkers laaggelet- terde klanten kunnen herken nen en verder kunnen helpen, de klantbrochure Stap voor stap bankieren, die in eenvoudige taal de bankdiensten uitlegt, en een zogeheten Readspeaker op www.rabobank.nl, die teksten op de site voorleest. Daarmee is de Rabobank de eerste bank in Nederland die haar site uit gerust heeft met een voorlees- functie. Maatschappelijk verantwoord onderr

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 50