Voor het beheersen van het korte termijn liquiditeitsrisico wordt dagelijks gemeten en gerapporteerd welke ingaande en uitgaande kasstromen de eerste dertig dagen te ver wachten zijn en hoeveel onderpand er op welke locatie binnen de bank aanwezig is. Voor deze uitgaande kasstromen zijn ook, per valuta, limieten bepaald. Om voorbereid te zijn op onverwachte crisissituaties zijn er gedetailleerde nood plannen opgesteld met de te volgen procedures. Ook de toezichthouder heeft uitgebreide richtlijnen voor het meten en rapporteren van de liquiditeitspositie van de groep. Deze groepsbrede liquiditeitspositie gemeten naar de richtlijnen van de toezichthouder blijkt alleszins ruim. De aanwezige liquiditeiten overschreden de eis gemiddeld met 8%. De ruime liquiditeitspositie van de Rabobank Groep wordt op de balans weerspiegeld in de omvangrijke actiefposten 'Voor verkoop beschikbare financiële activa', 'Voor handelsdoeleinden aangehouden financiële activa'en 'Overige financiële activa tegen reële waarde met verwer king van waardeveranderingen in de winst-en-verliesreke- Lange termijn funding 2006 naar valuta staande ratinginstituten. Deze toprating stelt de Rabobank Groep in staat om relatief goedkoop funding aan te trekken. In 2006 werd voor meer dan EUR 25 miljard langetermijn- funding aangetrokken op de internationale financiële mark ten. Investor Relations staat opgesteld om de beleggers in Rabobankpapier optimaal te informeren over het risicoprofiel en de financiële en strategische ontwikkelingen van het bedrijf. Ook wordt er in toenemende mate gebruikgemaakt van alternatieve bronnen voor langetermijnfunding. Zo is er in 2006 EUR 2,5 miljard van de centraal beschikbare hypotheken- portefeuille van de Rabohypotheekbank intern gesecuriti- seerd voor liquidititeitsdoeleinden. Hierbij zijn nietliquide hypotheken omgezet in liquide (verhandelbare) obligaties. Marktrisico Het marktrisico betreft de waardeveranderingen van de handelsportefeuille als gevolg van prijswijzigingen in de markt. De prijsveranderingen hebben onder andere betrek- Euro 44% Amerikaanse dollar 26% Overig 7% Zwiterse frank 5% Britse pond 5% Japanse yen 5% Australische dollar 4% Canadese dollar 4% ning'ad EUR 107 (105) miljard. Deze activa kunnen in een liquiditeitscrisis in beginsel direct worden omgezet in liquide middelen. Het fundingbeleid van de Rabobank Groep is erop gericht om tegen aanvaardbare kosten te voorzien in de financie ringsbehoefte van de groepsonderdelen. Hierbij spelen de diversificatie van financieringsbronnen en valuta, de flexibi liteit van de gebruikte fundinginstrumenten en een actieve investor relationsfunctie een belangrijke rol. De Rabobank Groep heeft de hoogste rating ontvangen van vooraan- king op de prijzen van renteproducten (de rente), aandelen, valuta's en sommige goederen. Dit risico wordt binnen de Rabobank Groep met name gelopen binnen Rabobank International en Robeco. Binnen deze groepsonderdelen is er dan ook een specifieke afdeling marktrisicobeheer, die het marktrisico dagelijks berekent en daarover rapporteert. Voor de beheersing van dit risico is er een passend stelsel van limieten en tradingcontrols ontwikkeld. Op geconsoli deerd niveau wordt het risico weergegeven door de zoge naamde Value at Risk. Deze maatstaf geeft, op basis van historische marktontwikkelingen aan wat het maximaal mogelijke verlies is bij een gegeven betrouwbaarheids niveau onder'normale'marktomstandigheden. De hoogte van de Value at Risk is het gevolg van marktontwikkelingen en van de zelf ingenomen posities. Om ook gevoel te krijgen voor de risico's onder 'niet-normale' marktomstandigheden, wordt ook het effect berekend van bepaalde extreme gebeurtenissen ('event risk') op de waarde- ontwikkeling van de portefeuilles. Hierbij worden zowel historische scenario's geanalyseerd, bijvoorbeeld de crash van de aandelenmarkten in 1987, als hypothetische scenario's, bijvoorbeeld de veronderstelling dat alle rentes sterk oplopen. Ook wordt gebruikgemaakt van gevoeligheidsanalyses. Voor dit zogenaamde'event risk'zijn limieten vastgesteld, waarbij door het management wordt ingegrepen als deze worden overschreden. In de bijgaande grafiek is het verloop weergegeven van de Value at Riskstand per maandeinde, gedurende het verslag jaar. De Value at Risk bewoog in 2006 tussen EUR 18,6 miljoen boeken elkaar deels opheffen. Dit reduceert het totale risico. Ultimo 2006 was de geconsolideerde Value at Risk EUR 18,6 (22,1) miljoen. Dat dit een relatief beperkte positie is, blijkt ook uit het feit dat slechts een klein deel van het totale economisch kapitaal wordt aangehouden voor marktrisico's uit hoofde van de handelsactiviteiten. Opsplitsing Value at Risk (in miljoenen euro's) Ultimo 2006 Credit spread Rente Aandelen Vreemde valuta Diversificatie Totaal 17,4 4.0 3.1 0,2 -6,1 18,6 76 Rabobank Groep jaarverslag 2006 Value at risk per maandeinde in miljoenen euro's en EUR 30,2 miljoen, met een gemiddelde van EUR 23,8 miljoen. Dit betekent dat met een betrouwbaarheid van 97,5% onder normale omstandigheden het verlies op één dag maximaal EUR 30,2 miljoen kan bedragen in 2006. Zoals weergegeven in de bijgaande tabel, kan de Value at Risk van de handelsportefeuilles worden onderverdeeld in een aantal componenten. De waarde van de handelsporte feuilles is voornamelijk gevoelig voor veranderingen in credit- spreads, rente en aandelen. Er wordt een diversificatievoordeel behaald doordat tegengestelde posities van verschillende Operationeel risico Operationeel risico is binnen het bankwezen inmiddels een bekend begrip. Dat ook op deze niet-financiële risico's gestuurd moet worden, is uiteraard ook niet nieuw. Het uit hoofde van het Basel ll-akkoord aan te houden kapitaal heeft wel tot veel extra aandacht en inspanningen geleid. De Rabobank Groep heeft gekozen voor het hoogste ambitie niveau (Advanced Measurement Approach - AMA), waarbij de berekening van de hoogte van het aan te houden vermogen bepaald wordt op basis van een zelf ontwikkeld model. Hierdoor sluit het aan te houden vermogen voor Risicomanagement 77

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 41