Risicomanagement Bankieren is het bewust aangaan van verantwoorde risico's. De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid waaruit een bescheiden risicoprofiel voortvloeit. In 2006 is veel voortgang geboekt met de verdere invoering van het nieuwe Basel ll-akkoord dat voor de Rabobank Groep op 1 januari 2008 van kracht wordt. Naast deze externe vermogenseisen zal voor risicobeheer en kapitaalallocatie de interne vermogenseis, het zogeheten economisch kapitaal, leidend worden. Organisatie risicobeheer Binnen de Rabobank Groep vindt het risicobeheer plaats op diverse niveaus. De raad van bestuur stelt, onder toe zicht van de raad van commissarissen en op advies van de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Groep (BRMC-RG) en de Kredietbeleidscommissie Rabobank Groep (KBC-RG), de te volgen risicostrategie, beleidsuitgangspunten en limieten vast. De raad van commissarissen evalueert regelmatig de risico's die verbonden zijn aan de activiteiten en de portefeuille van de Rabobank Groep. De Chief Financial Officer, tevens lid van de raad van bestuur, is verantwoordelijk voor de implementatie van het risicobeleid binnen de groep. Risicobeheer binnen de Rabobank Groep vindt met name plaats binnen de directoraten Group Risk Management en Kredietrisicomanagement. Group Risk Management is verantwoordelijk voor het beleid omtrent rente-, liquiditeits-, markt-, valuta- en operationeel risico, evenals voor het beleid omtrent de kredietrisico's op portefeuilleniveau. Kredietrisicomanagement is verantwoordelijk voor het acceptatiebeleid van kredietrisico's op postniveau. Binnen de groepsonderdelen worden bovendien door onafhankelijke risicocontrolafdelingen die risico's gemonitord die voor het betreffende onderdeel relevant zijn. Principes risicobeheer Het beschermen van de financiële soliditeit van de Rabobank Groep is de primaire doelstelling van risicomanagement. Het risicomanagement is gebaseerd op de volgende principes - Bescherming van de financiële soliditeit', de Rabobank Groep beheerst risico's om de impact van potentiële 'adverse events'op zowel het kapitaal als het resultaat te beperken. De'risk appetite'moet in verhouding staan tot het aanwezige kapitaal. Om dit te kwantificeren is een economisch kapitaal raamwerk ontwikkeld. - Bescherming van de reputatie: voor het uitoefenen van het bankiersvak is reputatie van wezenlijk belang, waar mee prudent moet worden omgegaan. 68 Rabobank Groep jaarverslag 2006 - Risicotransparantie: het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de bank. Om de juiste commerciële afwegingen te kunnen maken moeten de risico's zo zuiver mogelijk worden meegewogen. - Managementverantwoordelijkheid: de diverse bedrijfs onderdelen van de Rabobank Groep zijn verantwoordelijk voor zowel de resultaten als voor de risico's die voort vloeien uit de bedrijfsactiviteiten. Risico en rendement moeten in een evenwichtige verhouding tot elkaar staan, uiteraard binnen de vastgestelde risicolimieten. - Onafhankelijke risicocontrol: dit is het gestructureerde proces van identificeren, meten, monitoren en rapporte ren van risico's. De risicocontrolafdelingen opereren onafhankelijk van de commerciële activiteiten om de integriteit te waarborgen. Aan de hand van de hiervoor genoemde principes is het risicobeleid binnen de Rabobank Groep verankerd. Binnen de Rabobank Groep is een uitgebreid stelsel van limieten en controls geïmplementeerd om alle risico's te beheersen. Interne en externe vermogenseisen Basel ll-regelgeving Het nieuwe kapitaalakkoord ('Basel II'), dat voor de Rabobank Groep per 1 januari 2008 van kracht wordt, vormt een inte graal raamwerk voor het toezicht op banken en bestaat uit drie pijlers. In pijler 1 zijn minimumvermogenseisen gesteld voor kredietrisico, marktrisico en operationeel risico. Deze eisen gelden voor iedere bank. Binnen elke risicocategorie kunnen banken kiezen uit een aantal benaderingen, varië rend van eenvoudig tot geavanceerd. Daarnaast kunnen regelgevers aanvullende vermogenseisen en kwalitatieve eisen stellen voor andere risicocategorieën. Binnen pijler 2 stimuleert de regelgever banken om ze.lf hun kapitaaltoe reikendheid te sturen. Het ontwikkelen van een economisch kapitaal raamwerk is daarbij voor de Rabobank Groep een belangrijk hulpmiddel om de benodigde financiële buffers te berekenen. Hierbij is het van belang dat alle relevante risico's, dus niet alleen de risico's die vallen onder pijler 1 adequaat worden gemeten en gemanaged. In het kader van pijler 2 kijkt de Rabobank Groep onder meer aanvullend naar het renterisico in het bankenboek en het bedrijfsrisico. De toezichthouder beoordeelt dit interne kapitaaltoereikend- heidproces en bediscussieert de uitkomsten daarvan. Pijler 3 tot slot is gericht op marktdiscipline. Banken dienen voldoende risico-informatie openbaar te maken om markt werking te stimuleren. De drie pijlers van Basel II Minimale vermogens Toezicht houders Markt discipline Minimale Kwalitatieve Publicatie van vermogenseis beoordeling van risicoprofiel en voor kredietrisico, risicomanagement, risicomanagement marktrisico en risicomodellen en technieken operationeel risico toepassing in de organisatie Het Basel ll-akkoord is in 2005 door de Europese Commissie gebruikt als basis voor de opstelling van de Capital Requirement Directive (CRD). Medio 2006 is de CRD door het Europese parlement aanvaard. Door de Nederlandse overheid is de CRD opgenomen in de nieuwe Wet op het financieel toezicht, die vanaf 1 januari 2007 van kracht is. Voor banken, die opteren voor de meer geavanceerde methodes, waaronder de Rabobank Groep, is de nieuwe op Basel II geënte regelgeving van toepassing vanaf 1 januari 2008. Pijler 1externe vermogenseis Binnen de eerste pijler mogen banken onder voorwaarden hun interne modellen gebruiken ter bepaling van de hoeveelheid kapitaal die zij moeten aanhouden. Binnen de kaders van Basel II opteert de Rabobank Groep voor de meest geavanceerde methodieken. Voor het kredietrisico kiest de Rabobank voor de zogenaamde Advanced Internal Ratings Based (AIRB)-benadering. Er is een groot aantal Risicomanagement 69

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 37