Directiemodel In het directiemodel heeft de lokale Rabobank een door de raad van commissarissen benoemde meerhoofdige directie, die functioneert onder toezicht van de raad van commissarissen. Er zijn geen door en uit de leden gekozen bestuurders meer, zoals in het partnershipmodel. Ledenraad Lokale Rabobanken met een directiemodel zijn gehouden een ledenraad in te stellen om de ledenzeggenschap en de ledeninvloed stevig en structureel te verankeren. Veel banken met een partnershipmodel hebben ook een ledenraad ingericht. Een ledenraad is een afvaardiging van het totale ledenbestand die door en uit de leden wordt gekozen. De ledenraad neemt de bevoegdheden van de algemene vergadering van leden grotendeels over en bevordert en structureert de ledeninvloed en de ledenbetrokkenheid. De algemene vergadering blijft bestaan, maar beslist alleen nog over majeure kwesties die het voortbestaan van de bank raken. Investor relations Rabobank Nederland hecht behalve aan goede communicatie met haar leden ook aan goede communicatie met instituti onele beleggers en andere geld- en kapitaalverschaffers. De afdeling Investor Relations informeert beleggers en kapitaalverschaffers via een speciaal voor deze doelgroep ingerichte website en via een elektronische nieuwsbrief over de ontwikkelingen bij de Rabobank Groep en staat tevens opgesteld om alle door beleggers gevraagde relevante informatie te verstrekken en toe te lichten. Daarnaast worden institutionele beleggers en andere geld- en kapitaal verschaffers via presentaties of via individuele gesprekken geïnformeerd over de financiële gang van zaken bij de Rabobank Groep. Communicatie met de lokale Rabobanken Voor de lokale Rabobanken bestaat een gesloten internet verbinding, die zorgt voor snelle en goede informatievoor ziening en leidt tot een grote betrokkenheid bij Rabobank Nederland. Informatie corporate governance op internet Op haar voor iedereen toegankelijke internetsite geeft de Rabobank Groep informatie over haar corporate governance en haar activiteiten. Daar is ook een volledig overzicht te vinden van de gebieden waarop de Rabobank Groep afwijkt van de Nederlandse corporate governance code. Hoewel de Rabobank Groep de uitgangspunten van deze code onder schrijft en er op de meeste onderdelen ook uitvoering aan geeft, past zij een aantal principes en 'best practice'- bepalingen niet toe vanwege haar coöperatieve structuur. Beheersing van de financiële verslaggeving Rabobank Groep streeft voortdurend naar verbetering van de corporate governance en de interne beheersing, mede op grond van de richtlijnen uit de Nederlandse corporate governance code. De Rabobank streeft naar een open, transparante verantwoordingscultuur over het gevoerde beleid en het uitgeoefende toezicht, en wil gelijke tred houden met toonaangevende, internationaal gehanteerde risicomanagement standaarden. In de markt groeit het besef van mondiale best practices op het gebied van bestuur en interne beheersing, en de Rabobank Groep is een groot voorstander van ethische normen, transparantie en verantwoording. In het licht van het voorgaande heeft de Rabobank Groep op vrijwillige basis haar beheersing van de financiële ver slaggeving onderzocht en geëvalueerd. De Rabobank Groep heeft dit onderzoek uitgevoerd op een wijze die ver gelijkbaar is met de manier waarop in de Verenigde Staten gevestigde bedrijven Sarbanes-Oxley (SOX) 404 plegen toe te passen. De Rabobank Groep is daartoe niet verplicht want ze is geen registrant bij de Amerikaanse Securities and Exchange Commission (SEC) en is daarom niet onder worpen aan de daarvoor geldende regelgeving en het bij behorende toezicht. Bij haar onderzoek heeft Rabobank Groep rekening gehouden met de nadere uitleg van toezichthouders van de manier waarop SOX 404 dient te worden toegepast (naar aanleiding van discussie over de grote inspanningen en hoge kosten voor veel Amerikaanse ondernemingen). Wij zijn van mening dat onderzoek naar de interne beheer sing van de financiële verslaggeving de effectiviteit van de beheersing van de financiële verslaggeving heeft verbeterd en mogelijkheden biedt om eventuele tekortkomingen eerder te identificeren en op te lossen. Dit leidt tot meer transparantie voor alle belanghebbenden in de kwaliteit van de financiële verslaggeving van de Rabobank Groep. Als gevolg van het onderzoek zijn gebieden vastgesteld waarop bepaalde bedrijfsprocessen verder kunnen worden verbeterd, vereenvoudigd en gestandaardiseerd. 66 Rabobank Groep jaarverslag 2006 De Rabobank Groep hanteert een uitgebreid systeem van interne beheersingsmaatregelen om te waarborgen dat transacties worden verricht zoals ze zijn goedgekeurd, dat de financiële verslaggeving juist en betrouwbaar is, en dat de activa worden bewaakt. De Rabobank Groep heeft een proces ingevoerd op grond waarvan financiële en operationele managers binnen de Rabobank Groep de juistheid van de financiële gegevens beoordelen en certificeren, en zich uitspreken over de toe reikendheid en werking van de interne beheersing van de financiële verslaggeving. Procedures en maatregelen zijn ingevoerd die: - betrekking hebben op het voeren van een administratie waarin transacties en verkopen van activa nauwkeurig, juist en redelijk gedetailleerd worden gedocumenteerd; - een redelijke mate van zekerheid verschaffen dat transac ties zodanig worden vastgelegd dat de jaarrekening kan worden opgemaakt in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards zoals aan vaard binnen de Europese Unie, en dat inkomsten en uit gaven slechts plaatsvinden met de goedkeuring van het management; - een redelijke mate van zekerheid verschaffen omtrent het voorkomen en tijdig ontdekken van ongeoorloofde ver werving, gebruik of verkoop van activa die van materiële betekenis zou kunnen zijn voor de jaarrekening. houders De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten worden eisen gesteld aan de organisatie en beheersing van de Rabobank. Deze wettelijke regels en regels van de toezichthouders zijn voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en de beheersing van de activiteiten. Voor een verdere toe lichting wordt verwezen naar de desbetreffende passages in dit jaarverslag, meer in het bijzonder naar de hiervoor opgenomen paragraaf'Beheersing van de financiële verslaggeving'voor de financiële verslaggevingsrisico's alsmede het hoofdstuk'Risicomanagement'voor de beschrijving van de beheersing- en controlesystemen voor de belangrijkste overige door de Rabobank Groep geïdentificeerde risico's. Voor meer informatie www.rabobankgroep.nl Het interne beheersingskader voor de organisatie en de beheersing van de activiteiten van de Rabobank Groep zijn gebaseerd op het raamwerk van de Committee of Sponsoring Organizations of theTreadway Commission (COSO). Zoals opgenomen in de verklaring bij de jaarreke ning is de raad van bestuur van mening dat de interne beheersing van de financiële verslaggeving van de Rabobank Groep met een redelijke mate van zekerheid toe reikend en doeltreffend is en in overeenstemming met de uitgangspunten zoals vastgesteld door COSO. Risicobeheersing De besturing van de Rabobank Groep is gebaseerd op haar strategische uitgangspunten en in het verlengde daarvan op de samenhang tussen risico, rendement en kapitaal. Over de organisatie en beheersing van de Rabobank zijn eisen geformuleerd door zowel de bank zelf als De Nederlandsche Bank. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezicht- Corporate governance Rabobank Groep 67

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 36