Corporate governance Rabobank Groep De Rabobank Groep heeft de afgelopen jaren uitvoerig aandacht geschonken aan de eigen corporate governance. De wens om deze binnen de Rabobank Groep optimaal in te richten, impliceert dat zij zich vanzelfsprekend rekenschap geeft van het mondiale debat over dit onderwerp. Financiële instellingen, zoals de Rabobank Groep, zijn overigens al jaren vertrouwd met veel van de moderne governanceprincipes. Dit komt doordat de financiële sector vanwege zijn maatschappelijke en economische functie altijd al strak gereguleerd is geweest. Gegeven haar diepe worteling in de Nederlandse samenleving en de prominente aanwezigheid op de internationale kapitaal markten, onderschrijft de Rabobank Groep de uitgangspunten van de Nederlandse corporate governance code. Deze code is echter niet zonder meer van toepassing op de Rabobank Groep. De Rabobank Groep heeft immers een coöperatieve grondslag en is niet beursgenoteerd. Dit neemt niet weg dat op de meeste onderdelen uitvoe ring aan de code zal worden gegeven. Strategie en doelstellingen De Rabobank Groep onderschrijft de uitgangspunten van de Nederlandse corporate governance code. Zeggenschap van leden is verankerd in de coöperatieve structuur. 62 Rabobank Groep jaarverslag 2006 Kruislingse garantieregeling De Rabobank Groep bestaat uit de zelfstandige lokale Rabobanken, hun centrale organisatie Rabobank Nederland en de met haar verbonden (dochter)ondernemingen. Diverse rechtspersonen binnen de Rabobank Groep vormen door hun onderlinge financiële verbondenheid één geheel. Er bestaat tussen deze rechtspersonen een interne verhou ding van aansprakelijkstelling als bedoeld in artikel 12 van de Wet toezicht kredietwezen 1992 (Thans artikel 3:111 van de Wet op het financieel toezicht zoals deze op 1 januari 2007 in werking is getreden). Deze verhouding ligt besloten in een interne zogeheten kruislingse garantieregeling. Deze regeling houdt in dat, als een aan de regeling deelnemende instelling een tekort aan middelen heeft om haar verplichtingen tegen over haar crediteuren na te komen, de overige deelnemers de middelen van die instelling moeten aanvullen om haar in staat te stellen deze verplichtingen wel na te komen. Corporate governance Rabobank Nederland Raad van bestuur De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het besturen van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Dit omvat de verantwoordelijkheid voor de realisatie van de doelstellingen van de Rabobank Groep als geheel, voor het strategische beleid, de resultaten- ontwikkeling, de synergie binnen de groep, de naleving van alle relevante wet- en regelgeving, de beheersing van de ondernemingsrisico's en voor de financiering van de Rabobank Groep. De raad van bestuur legt over dit alles verantwoording af aan de raad van commissarissen, de centrale kringvergadering (het'parlement'van de organisatie met beslissingsbevoegdheid namens de lokale Rabobanken) en de algemene vergadering van Rabobank Nederland, gevormd door de leden, zijnde de lokale Rabobanken. De besturing van de Rabobank Groep is mede gebaseerd op de samenhang tussen risico, rendement en kapitaal. Krachtens de Wet op het financieel toezicht (Wft) en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezichthouders, De Nederlandsche Bank (DNB) en de Autoriteit Financiële Markten (AFM) worden eisen gesteld aan financiële instellingen. Toezicht op de soliditeit en stabiliteit (prudentieel toezicht) wordt uitgeoefend door DNB en gedragstoezicht door de AFM. Uiteraard zijn deze regels voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en de beheersing van de activiteiten. De leden van de raad van bestuur worden voor een periode van vijf jaar benoemd door de raad van commissarissen, maar hebben een arbeidscontract voor onbepaalde tijd. De raad van commissarissen kan bestuurders tevens ont slaan of schorsen. De raad van commissarissen bepaalt de bezoldiging van de leden van de raad van bestuur en legt daarover verantwoording af aan de vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering. De centrale kringvergadering stelt, op voorstel van de raad van commissarissen, de uit gangspunten van het beloningsbeleid van de raad van bestuur vast. Tot slot beoordeelt de raad van commissaris sen periodiek het functioneren van de raad van bestuur, en aan deze beoordeling worden conclusies verbonden. Raad van commissarissen De toezichthoudende taak wordt binnen Rabobank Nederland uitgeoefend door de raad van commissarissen. Dit betekent dat de raad van commissarissen toezicht houdt op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Dit houdt onder andere in dat de realisatie van de groepsdoelstellingen, de strategie, de ondernemingsrisico's, de opzet en de werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen, het financiële verslaggevingsproces en de naleving van de wet en regelgeving uitgebreid worden besproken en geregeld worden getoetst. Voorts vervult de raad van commissarissen een adviserende rol ten behoeve van de raad van bestuur. Bij de vervulling van hun taak richten de commissarissen zich naar het belang van alle stakeholders van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Bepaalde belangrijke besluiten van de raad van bestuur zijn onderworpen aan goedkeuring van de raad van commissarissen, zoals besluiten inzake strategische samenwerking met derden, belangrijke investeringen en acquisities, alsmede de jaarlijkse vaststelling van de beleids plannen en de begroting. De leden van de raad van commissarissen worden benoemd door de algemene vergadering op voordracht van de raad van commissarissen. Daarbij vormt het aspect onafhankelijkheid van de individuele leden een belangrijke overweging. De vertrouwenscommissie uit de centrale kring vergadering bepaalt de bezoldiging van de commissarissen en heeft bovendien inspraak in de profielschets van de leden van de raad van commissarissen. De raad van commissarissen evalueert jaarlijks het eigen collectieve functioneren en dat van de individuele com missarissen. Er worden regelmatig initiatieven ontplooid om de kennis van de commissarissen met betrekking tot de ontwikkelingen in de institutionele en juridische omgeving van de bank en op het terrein van risicobeheersingssyste men up-to-date te houden. De raad van commissarissen telt vijf commissies: de commissie voor coöperatieve aan-

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 34