Gunstige marktomstandigheden resulteerden in een sterke autonome omzet- en resultaattoename van de vastgoedorganisatie In overeenstemming met de eerder geformuleerde strategie, werden per 1 december 2006 de activiteiten sterk uitgebreid door verwerving van onderdelen van Bouwfonds. Hierdoor verkreeg de Rabobank in Nederland een leidende positie op het gebied van projectontwikkeling, alsmede een vooraanstaande positie in vastgoedinvestmentmanagement. 070 306 85 65^ vangool-elburg- Rabo Bouwfonds De financieringsactiviteiten werden uitgebreid door de overname van de Rijnlandse Bank, die evenals de Nederlandse Hypotheek Bank is gespecialiseerd in de bediening van de vastgoed- middenmarkt. De nettowinst van Rabo Bouwfonds steeg in 2006 met 33% tot EUR 104 (78) miljoen. De bijdrage van Bouwfonds aan dit resultaat bedroeg EUR 17 miljoen. Rabo Bouwfonds is marktleider in de markt voor projectmatige koopwoningen in Nederland. Strategie en doelstellingen Behouden en verstevigen van de leidende positie in de Nederlandse markt voor koopwoningen en commercieel vastgoed, met oog voor een duurzame leefomgeving. Selectieve expansie van de ontwikkeling van woningen en commercieel vastgoed in andere Europese landen. Behoud van een dominante positie in de financiering van commercieel vastgoed in Nederland. Optimaal benutten van de distributiekracht van de Rabobank en het vergroten van kennis en expertise op het gebied van investmentma- nagement voor verdere groei van het beheerd vermogen. - Jaarlijkse stijging van de nettowinst met 10-15%. Markt en klanten Ondanks de stijging van de rente in 2006 werkten de marktomstandigheden het afgelo pen jaar in het voordeel van de vastgoed sector. Er was een aanhoudend sterke vraag naar koopwoningen. Dit resulteerde in goede resultaten voor het ontwikkelingsbedrijf. De conjunctuur trok in 2006 sterk aan, en ook in 2007 zal de economie naar verwachting op een behoorlijk groeiniveau uitkomen. Door deze groei is de commercieelvastgoedmarkt 56 RabobankGroepjaarverslag 2006 Nieuw elan "Met ODE krijgt Amsterdam er in één klap ruim 200 duizend m2 aan grootstedelijke functies bij. De compactheid, de lig ging in de binnenstad naast het spoor en de ingewikkelde bodemgesteldheid maken het bouwen ervan complex. Maar het resultaat mag er straks ongetwijfeld zijn: een gevarieerd en multifunctioneel gebied met onder meer het grootste hotel van Nederland en de grootste openbare biblio theek van Europa. ODE geeft nieuw elan aan wonen, werken, verblijven en cultuur." Cees van Boven, directeur Bouwfonds MAB. foon Rabo Bouwfonds De overname van Bouwfonds heeft geresulteerd in een nieuwe inrichting van de vastgoedorgani- in beweging gekomen en dat is vooral te zien aan het opnamevolume en aan de aantrek kende nieuwbouwproductie. Dat neemt niet weg dat de leegstand in met name de kantorenmarkt nog steeds hoog is, al lijkt een verbetering in de situatie in zicht te komen. De grotere dynamiek in de vastgoedmarkt is dan ook vooral zichtbaar bij de financierings activiteiten. De divisie Finance verstrekte meer financieringen. Bij de beleggingsactiviteiten is er sprake van een structureel toenemende vraag naar vastgoedgerelateerde beleggingen. Door de hoogconjunctuur en de sterk toege nomen concurrentie in deze gespecialiseerde markt staan de rendementen echter flink onder druk. satie. De nieuw ontstane organisatie Rabo Bouwfonds ontplooit haar activiteiten via de divisies Development, Finance en Investment Management en via Bouwfonds Fondsenbeheer. De overname van een deel van Bouwfonds betekent een significante versterking van de mogelijkheden voor de Rabobank ten aanzien van de vastgoeddienstverlening. De bank verkrijgt hiermee een leidende positie op het gebied van projectontwikkeling. Ook is een vooraanstaande positie in vastgoedinvestment management verkregen. De activiteiten van Rijnlandse Bank sluiten naadloos aan bij die van de Nederlandse Hypotheekbank, onderdeel van FGH Bank. Divisie Development Het ontwikkelen van vastgoed gebeurt door Bouwfonds Property Development en Rabo Vastgoed. De divisie Development richt zich Vastgoed I 57

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 31