Operationele gang van zaken helft van 2006 leidde tot positieve beleggingsresultaten. Hierdoor steeg het vermogen met EUR 12 miljard. De daling van de dollar met 10% deed het effect van de positieve beleggingsresultaten voor een deel teniet. Het beheerd en bewaard vermogen van klanten bestaat voor 44% uit aan delen, 32% is belegd in vastrentende waarden en 7% in gestructureerde producten, hedgefunds en private equity. De overige categorieën, waaronder vastgoed, gemengde en geldmarktbeleggingen, nemen 17% voor hun rekening. Fors meer orders verwerkt in 2006 In het verslagjaar steeg het aantal in Nederland verwerkte effecten- en huisfondsenorders tot 8,6 (6,1) miljoen. Bij de lokale Rabobanken nam zowel het aantal orders in huis fondsen (+17%) als het aantal effectenorders (+65%) toe. Ook bij Alex was er een sterke toename van het aantal uitgevoerde orders. Het aantal orders steeg hier met 43%. 48 Rabobank Groep jaarverslag 2006 Beheerd en bewaard vermogen klanten ultimo 2006 naar beleggingstype 32% 4% Aandelen Vastrentend Alternatives Overig Gemengd Geldmarkt Vastgoed Beheerd en bewaard vermogen van klanten in miljarden euro's 250 175 150 125 100 75 50 25 0 2004 2005 2006 Robeco Groep Positieve cashflow draagt bij aan groei beheerd vermogen In 2006 bedroeg de instroom van nieuw vermogen EUR 5,8 miljard. Naast de cashflow droegen de beleggingsresultaten positief bij aan de groei van het beheerd vermogen. Het beheerd vermogen steeg in het verslagjaar met 8% tot EUR 141,7 (131,6) miljard. Nagenoeg de helft van dit vermogen is afkomstig van institutionele beleggers. Beleggers zorgden voor een flinke instroom van vermogen in aandelenfondsen bij de Amerikaanse dochter Harbor Capital Advisors. Voor een beperkt deel werd deze cashflow tenietgedaan door uitstroom van institutioneel aandelen- vermogen bij de Amerikaanse dochter Boston Partners. De derdendistributie - het verkopen van fondsen via derden - ontwikkelde zich in 2006 voorspoedig. De instroom was voornamelijk afkomstig uit Nederland, België, Duitsland en Zwitserland. Beleggers hadden in 2006 minder behoefte aan gestructureerde producten. Robeco Alternative Investments introduceerde dan ook minder nieuwe pro ducten en Robeco kocht een deel van de gestructureerde producten terug. Positief was de instroom van vermogen in hedgefundbeleggingen bij de dochter Transtrend en Robeco-Sage. Robeco-Sage belegt voor klanten in hedge- fundmanagers en is derhalve gespecialiseerd in het selecteren van deze managers. Uitbreiding van activiteiten In 2006 versterkte Robeco de institutionele verkoopteams. Tevens werd de internationale samenwerking binnen de Rabobank Groep verstevigd. Mede hierdoor werden de eer ste mandaten binnengehaald van Canadese, Noorse en Italiaanse klanten. Voorts breidde Robeco in 2006 zijn inter nationale fondsendistributie verder uit. Via een samenwer king met de Poolse Bank BGZ, waarin Rabobank een minderheidsbelang heeft, werd gestart met het verkopen van beleggingsfondsen. In Saudi-Arabië sloot Robeco een samenwerkingsovereenkomst met Rana Investment Company. In het verslagjaar nam Robeco een 40%-belang in het Analytic Investment Management (AIM). Deze Belgische hedgefundmanager is gespecialiseerd in syste matische intraday valutahandel. Vanaf 2007 bundelen Robeco en Sustainable Asset Management (SAM) Groep hun kennis op het gebied van duurzame beleggingen. SAM Groep, waarin Robeco begin 2007 een 64%-belang verkreeg, is een vooraanstaande vermogensbeheerder op het gebied van duurzaam beieggen. SAM heeft een beheerd vermogen van EUR 2,3 miljard. Met deze nieuwe beleggingsstrategieën van AIM en SAM Groep vergroot Robeco zijn expertise. Begin 2007 breidde Robeco zijn belang in Transtrend verder uit van een 51%-deelneming naar een 100%-deelneming. Transtrend is een in termijn- en optiemarkten gespecialiseerde vermogensbeheerder. De door Transtrend beheerde beleggingsportefeuille is EUR 2,8 miljard groot en is nauwelijks gecorreleerd met traditionele beleggingen zoals aandelen en obligaties. Overall performance Robeco ontwikkelt zich positief' De meeste aandelenbeleggingen laten over een driejaars periode gemeten een outperformance zien. Hoewel niet alle trackrecords het afgelopen jaar verbeterden, laat Robeco op dit moment een uitstekende driejaarshistorie zien. Over een driejaarsperiode gemeten overtreft 87% van alle aandelenbeleggingen de benchmark, bij een doelstelling van 60%, waarbij ieder bedrijfsonderdeel een percentage laat zien boven de 80%. In 2006 overtrof 60% van het vermogen in aandelen de benchmark. Het vlaggenschip fonds Robeco versloeg de benchmark met 0,2% en het fonds Rolinco met 2,8%. Het Robeco Emerging Market- aandelenfonds bleef achter bij de benchmark. Uitermate goed was de performance van het Harbor International fonds, met een beheerd vermogen van USD 18,5 miljard Het rendement lag 5,9% boven de benchmark. De performance van de vastrentende portefeuilles was voor 2006 wederom goed. Gemiddeld was het rendement 0,2% hoger dan de benchmark. In het verslagjaar overtrof 86% van het beheerd vermogen in vastrentende waarden de benchmark. Over een driejaarsperiode gemeten was dit 93%. Over 2006 lieten de vlaggenschipfondsen Rorento en Lux-o-rente outperformances zien van 0,2% respectievelijk 0,6%. Ook het Harbor obligatiefonds overtrof de benchmark. Bij de alternatieve beleggingsproducten is sprake van een gemengd beeld. De Hattrick-obligaties realiseerden in 2006 een negatief rendement van 1,9% bij een beoogd rendement van 10%. Het futuresprogramma van Transtrend behaalde in 2006 wederom een goed rendement. Transtrend reali seerde met het Enhanced Risk Diversified Risk Programma een rendement van 12,0% in 2006 en een jaarlijks rendement van 10,2% in de afgelopen driejaar. Ook Robeco-Sage blijft goed presteren. Het rendement van Sage overtrof de refe rentiegroep met 0,4%. Maatschappelijk verantwoord ondernemen dominant in strategie Robeco heeft in 2006 maatschappelijk verantwoord onder nemen (MVO) vergaand ingevoerd in zijn reguliere beleg gingsactiviteiten. De strategie hiervoor is engagement. Met engagement gaat Robeco actief een constructieve dialoog aan met een groot aantal bedrijven waarin de klant belegt. Het onderwerp van de dialoog beperkt zich niet alleen tot corporate governance, maar strekt zich ook uit tot sociale en milieugerelateerde onderwerpen. In 2006 werd met circa 80 ondernemingen gesproken over MVO-thema's. Corporate governance was in ongeveer 40% van de geval len het onderwerp van gesprek. Sociale en milieugerela teerde onderwerpen kwamen in circa 30% van de gevallen aan bod. Robeco is overtuigd van het belang van MVO bin nen vermogensbeheer. Dit blijkt ook uit het belang dat Robeco heeft genomen in SAM Groep. Door de uitbreiding van de engagementdienstverlening nam het duurzaam beheerd vermogen bij Robeco in 2006 toe. Dit vermogen steeg van EUR 0,4 miljard naar EUR 5,7 miljard eind 2006. Het duurzaam beheerde vermogen afgezet tegen het totale beheerde vermogen stijgt hiermee van 0,3% eind 2005 naar 4% eind 2006. Alex Beleggersbank Door het gunstige beursklimaat was het voor Alex een uitstekend jaar. Het aantal uitgevoerde orders nam toe met 43% tot 3,2 (2,2) miljoen en het aantal beleggersrekeningen bereikte de mijlpaal van 100.000. Door het toegenomen aantal klanten en door het positieve beurssentiment, groeide het bewaard vermogen met 12% tot EUR 3,7 (3,3) miljard. Ook in 2006 is Alex marktleider in de optiemarkt, met een marktaandeel van 23,9% (23,6%). Om haar klanten in Spanje beter van dienst te kunnen zijn opende Alex in november 2006 een kantoor aan de Costa del Sol. Vanuit dit Alex Beleggerscentrum worden onder meer thema bijeenkomsten, workshops en demonstraties gegeven. In 2006 startte Alex op RTL 7 met een eigen tv-programma voor particuliere beleggers. Door beurs.nl werd Alex in 2006 uitgekozen tot Beste Broker 2006. Ook de Alex Academy, het opleidingsinstituut, was succesvol in 2006 en trainde ruim 3.300 particuliere beleggers tijdens 215 Academy-trainingen. Schretlen Co Schretlen Co kan met tevredenheid terugkijken op 2006. Door hechte relaties en een goede samenwerking met de lokale Rabobanken en door het zelfstandig aantrekken van klanten nam het aantal klanten toe met 19% tot 5,2 (4,4) duizend. Door de groei van het aantal klanten en het positieve beursklimaat steeg het beheerd vermogen met 15% tot EUR 7,5 (6,5) miljard. Rendementen zijn op bruto basis voor aftrek van management fees behalve voor de alternatieve beleggingsproducten. Dit zijn netto rendementen. Vermogensbeheer en beleggen

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 27