Vermogensbeheer en beleggen IHH.II De vermogensbeheeractiviteiten - Robeco Groep, Sarasin, Schretlen Co en Alex - realiseerden een nettowinststijging van 28%. De nettowinst nam toe tot EUR 223 (174) miljoen. Deze sterke toe name is vooral te danken aan een sterke cashflow van EUR 6 miljard en het positieve beleggingsklimaat in het verslagjaar. De verbeterde beleggingsperformance van Robeco droeg in belangrijke mate bij aan de positieve instroom van vermogen. Deels was deze instroom afkomstig van institutionele klanten in Europa. Daarnaast was een groot deel van de cashflow afkomstig van Harbor Capital Advisors, een Amerikaanse dochter van Robeco. Robeco, Sarasin, Schretlen Co en Alex Strategie en doelstellingen Bieden van hoge kwaliteit van dienstverlening aan alle typen beleggingsklanten. Versterken van de positie van de Rabobank Groep op de markt voor welgestelden. Consolideren van de positie en op selectieve wijze uitbreiden van het distributienetwerk in het buitenland. Verbreden aanbod van innovatieve producten en diensten. - 60% van het beheerd vermogen van de Robeco Groep verslaat de benchmark. - Jaarlijkse stijging van de nettowinst met 10 -15%. Met de belangen die Robeco nam in het Belgische Analytic Investment Management en begin 2007 in de Zwitserse Sustainable Asset Management Groep, breidde Robeco zijn beleggingsexpertise verder uit. Ook voor Alex was 2006 een uitstekend jaar, zowel door toe name van het aantal klanten, als door het aantal uitge voerde orders als in het beheerd vermogen. Mede door de goede samenwerking met lokale Rabobanken slaagde Schretlen Co erin om een sterke groei van het klantenbestand te laten zien. Eind december 2006 breidde de Rabobank haar stemrecht in Sarasin uit van 16% tot 69%, door het uitoefenen van haar calloptie. Sarasin is een toonaangevende Zwitserse private bank en vermogensbeheerder. 46 Rabobank Groep jaarverslag 2006 Markt en klanten Eind 2006 was de stand van de AEX-index 13% hoger dan aan het begin van het jaar. Ook veel Europese aandelen- beurzen lieten in 2006 dubbele groeicijfers zien. In Amerika steeg de S&P500-index met 14%, maar in euro's gemeten was de toename veel geringer doordat de Amerikaanse dollar in waarde daalde. De Japanse Nikkei-index liet met 7% een geringere toename zien. De stijgende rente in het verslagjaar resulteerde in een daling van de meeste obligatie- koersen. Door het aantrekkende beursklimaat bestond er bij klanten van Robeco minder behoefte aan gestructureerde producten. De vraag naar dit soort producten nam af. Tussen aanbieders van onlinebeleggingsdiensten woedde in 2006 een hevige concurrentiestrijd. Deze strijd ging gepaard met een verdere verlaging van de tarieven voor het uitvoeren van beleggingsorders. Klanten van Alex en Rabo Direct Beleggen profiteerden hiervan. Ook betaalt men als klant van het nieuwe Younique geen transactie kosten indien via internet wordt belegd in Robeco-fondsen. Bedieningsconcepten Voor Nederlandse particuliere en institutionele beleggers biedt Rabobank een zeer uitgebreid palet van beleggings producten en -diensten via verschillende kanalen aan. De actieve en zelfstandige belegger kan terecht bij Alex of Rabo Direct Beleggen. Ook biedt Alex digitaal portefeuille advies aan particulieren met een vermogen vanaf EUR 25.000. Rabobank Private Banking richt zich op particu lieren met een belegd vermogen of inkomen vanaf EUR 80.000. Robeco Direct biedt met het Younique-concept van Robeco maatwerk in vermogensadvies en -beheer voor particulieren met een belegd vermogen vanaf EUR 25.000. De vermogende particulieren met een vermogen vanaf EUR 500.000 en middelgrote institutionele beleggers worden bediend door Schretlen Co. De grote institutionele beleg gers kunnen terecht bij Robeco Asset Management. Van oudsher biedt Robeco de mogelijkheid voor zowel instituti onele als particuliere klanten om te beleggen in een groot aantal beleggingsfondsen Ook bedient Rabobank een groot aantal buitenlandse beleggers. Robeco distribueert fondsen via derden in een groot aantal landen en heeft ook enkele dochterondernemingen in de Verenigde Staten. Daarnaast bedient de Rabobank, via haar meerderheids deelneming in Sarasin, vermogende particuliere en institu tionele klanten Het Zwitserse Sarasin opereert internationaal vanuit Bazel. Uitbreiding belang Sarasin en cashflow dragen bij aan groei beheerd en bewaard vermogen In 2006 nam het beheerd en bewaard vermogen van de Rabobank Groep toe met 28% tot EUR 286 (224) miljard. Daarvan heeft EUR 72 (68) miljard betrekking op de eigen beleggingsportefeuille en EUR 214(156) miljard op beheerd en bewaard vermogen van klanten. Doordat Sarasin vanaf eind 2006 wordt meegeconsolideerd steeg het beheerd en bewaard vermogen met EUR 41 miljard. Ook door consolidatie van de Bouwfonds Asset Management-activiteiten nam het vermogen toe met EUR 4 miljard. De instroom van nieuw vermogen droeg positief bij aan de ontwikkeling vermogen. In 2006 bedroeg de bruto cashflow EUR 6 miljard, vooral door instroom bij Harbor Capital Advisors - een Amerikaanse dochter van Robeco - en bij Robeco Asset Management. Het gunstige beursklimaat in de tweede Ontwikkeling beheerd en bewaard vermogen van klanten in miljarden euro's M 31-12-2005 Bruto Valuta- Beleggings- Sarasin cashflow resultaten resultaten Rabo Interest, 31-12-2006 Bouwfonds dividend en overig Vermogensbeheer en beleggen 47

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 26