Rabobank International leverde een fraaie bijdrage aan het groepsresultaat. zijn: het verstrekken van financieringen aan de primaire agrarische sector, het aanbieden van bankdiensten aan bedrijven in het middenseg ment die affiniteit hebben met de food agn- sector, en het aanbieden van gecompliceerde financiële producten en diensten aan grote coöperaties en ondernemingen in de food agri-industrie. Azië In de regio Azië werd in 2006 begonnen met het opzetten van internationale retailactiviteiten door de aangekondigde overname van Bank Haga en Bank Hagakita in Indonesië. Deze over name is begin 2007 afgerond. Beide banken Direct Banking In het begin van 2006 breidde de Rabobank haar Direct Bankingnetwerk uit door in Nieuw- Zeeland haar derde buitenlandse internetbank te openen. Tevens werden de voorbereidingen getroffen om begin 2007 een vierde internet bank te openen. Eind 2006 maken bijna 19 duizend klanten in Nieuw-Zeeland gebruik van de internetbank RaboPlus. Behalve in Nieuw-Zeeland heeft Rabobank ook internet- banken in België en Ierland. De buitenlandse Direct Banking-activiteiten hebben ultimo 2006 gezamenlijk 102 (51) duizend klanten. In het verslagjaar nam het spaargeld met 94% toe tot EUR 3,1 (1,6) miljard. beschikken over een uitgebreid kantorennet werk met vestigingen op Bali, Java en Zuid- Sumatra. Met deze overname krijgt de Rabobank toegang tot het midden- en klein bedrijf in Indonesië. De Rabobank wil de bestaande dienstverlening die deze banken aanbieden verder professionaliseren en nieuwe financiële producten via deze banken gaan aanbieden. Naast de integratie van de recent aangekochte retailbanken, zal Rabobank International zich in 2007 vooral richten op het verder ontwikkelen van de commerciële slagkracht van deze activiteiten. De wereldwijde product groepen Global Financial Markets Global Financial Markets opereert op de inter nationale financiële markten. Naast klant gerichte activiteiten verzorgt deze afdeling de handel in geldmarktproducten ten behoeve van het dagelijks management van de liquiditeits positie, het kredietrisico en het marktrisico van de Rabobank Groep en haar klanten. Voorbeelden van deze producten zijn valuta producten, obligaties en afgeleide producten. In 2005 startte Global Financial Markets met de handel in CO-emissierechten. Dit resulteerde 42 I Rabobank Groep jaarverslag 2006 in 2006 in transacties met onder meer Enercon, een fabrikant van windmolens en beheerder van windmolenparken in India, en met Agrosuper, het grootste varkensbedrijf in Chili. Global Financial Markets biedt daarnaast kapitaal marktoplossingen, waarbij bepaalde risico's of kasstromen van bedrijven of financiële instituten worden gesecuritiseerd of geherstructureerd. Zo is bijvoorbeeld een perpetuele obligatie van Aegon geplaatst bij intermediairs en finan ciële instituten. In toenemende mate worden obligaties en producten van Rabobank International aan geboden aan particuliere klanten van lokale Rabobanken, waarvoor bij klanten veel belang stelling bestaat. Een belangrijke groeimarkt voor Global Financial Markets is die van de ontwikkeling en het beheer van structuren en investeringsvehikels. In het verslagjaar is wederom een breed scala aan garantie producten geïntroduceerd, zoals de Rabo Europe Doublé Tracker, de Rabo Japan Doublé Tracker en de Rabo AEX High Yield Note III. Corporate Finance Corporate Finance ondersteunt ondernemingen en financiële instellingen door het structureren van maatwerkproducten. Deze producten rich ten zich onder meer op het optimaliseren van de balans en het sturen van kasstromen als aanvulling op de standaardkredietverlening. Hierbij wordt nauw samengewerkt met de lokale Rabobanken en andere dochteronder nemingen. De klanten worden bediend vanuit de productgroepen Structured Finance en Leveraged Finance. Structured Finance levert klantspecifieke producten gericht op zowel de actiefzijde als de passiefzijde van de balans. In 2006 was er bij klanten veel behoefte aan het sale-en- leasebackproduct van de Rabobank voor Groen Label Kassen. Met dit product maakt Rabobank deze kassen voor meer tuinders toe gankelijk. Rabobank was in 2006 betrokken bij de financiering voor de bouw en exploitatie van het 120 megawatt Q7 offshore windmolen park voor de kust van IJmuiden Leveraged Finance is internationaal betrokken bij het financieren van overnames door inves teringsmaatschappijen met een aankoopprijs boven de EUR 50 miljoen, Leveraged Finance is wereldwijd een grote speler op de agrarische markt, maar daarnaast is zij ook actief in andere sectoren. Leveraged Finance trad in een groot aantal transacties op als Mandated Lead Arranger. De portefeuille nam in 2006 onder meer toe door transacties met Heiploeg en MW Brands. Participaties De activiteiten van Participaties bestaan uit Rabo Innovatiekapitaalfonds, Rabo Participaties en Rabo Capital. Het Rabo Innovatiekapitaalfonds investeert in startende ondernemingen die innovatieve en duurzame producten leveren. Het investeringsbedrag varieert hierbij tussen EUR 125.000 en EUR 1,5 miljoen. Rabo Participa ties richt zich op de groeiende onderneming in het middensegment. Hierbij investeert zij voor tussen EUR 2 miljoen en EUR 10 miljoen per bedrijf. In 2006 nam Rabo Participaties ondermeer een belang in opleidingsbedrijf Luzac Holding. Rabo Capital richt zich op het nemen van minderheidsbelangen in grotere ondernemingen. Rabo Capital investeert hier bij per transactie tussen EUR 10 miljoen en EUR 100 miljoen. Rabobank International heeft naast deze activiteiten een aantal participaties in Gilde-fondsen. Kredietverlening private sector+38% In 2006 steeg de kredietverlening aan de private sector met 38% tot EUR 74,7 (54,2) miljard, ondanks de daling van de Amerikaanse dollar met 10%. De kredietverstrekkingen aan de food agrisector namen met 15% toe tot EUR 26,5 (23,1) miljard. Daarmee is deze sector goed voor 36% van de kredietverlening aan de private sector. Kredieten aan handel, industrie en dienstverlening (HID) namen toe met 57% tot EUR 44,9 (28,5) miljard. De kredietverlening aan particulieren groeide met EUR 0,7 miljard tot EUR 3,3 (2,6) miljard. Het grootste deel van de kredietverlening betrof Amerika, met 35%. Van de kredietverlening werd 13% in Nederland verstrekt, in Europa exclusief Nederland 33%, in Australië Nieuw-Zeeland 14% en in Azië 5%. Het internationaal retaiIbankbedrijf verstrekte 24% van de kredieten. De kredietverlening Kredietverlening naar regio ultimo 2006 Amerika Europa, exclusief Nederland Australië en Nieuw-Zeeland Nederland Azië 14% 13% Kredietverlening naar sector in miljarden euro's Food&agri HID (3 Particulieren Wholesalebankbedrijf en internationaal retaiIbankbedrijf 43

Jaarverslagen Rabobank | 2006 | | pagina 24