"Door Rabobank Cijfers Trends zijn we op de hoogte van de ontwikkelingen in branches." financiële ontwikkeling. De Rabobank volgt de ontwikkelingen in de food agrimarkten op de voet. De groep Food Agri geeft regelmatig publicaties uit voor de agrarische ondernemer. In 2006 publiceerde de Rabobank onder meer visies op de suiker markt, de bloembollensector, de varkenssector en de melkveehouderij. De visie op de melk veehouderij gaat in op de gevolgen van de afschaffing van de quotering in 2015. Ontwikkeling van ondernemerschap in de agrarische sector betreft een wederzijds belang. In 2006 gaven de lokale Rabobanken diverse strategische trainingen voor onder nemers in de melkveehouderij en later ook voor akkerbouwers. Omdat de gemiddelde bedrijfsomvang sterk toeneemt en de producten en de advisering daarbij moeten aansluiten, groeit de behoefte aan gespecialiseerde dienstverlening in de agrarische sector. Lokale Rabobanken bundelen daarom in toenemende mate hun food agri- expertise in bovenlokale samenwerkings- Actuele branche-informatie Ondernemers maken al dertig jaar gebruik van Rabobank Cijfers Trends, de unieke kijk van de Rabobank op de ontwikkelingen in het Nederlandse bedrijfsleven. In 2006 heeft het vertrouwde lijvige boekwerk plaatsgemaakt voor een digitale versie op internet. De onlineversie is uitgebreider: het aantal branches is toegenomen van 75 naar 80 en inhoudelijk gaat Rabobank Cijfers Trends dieper in op de ontwikkeling van vraag en aanbod in de branches. Het grootste voordeel van de digitale versie is dat de informatie steeds aangepast kan worden aan de snelle veranderingen. Zo ontstaat er een levend docu ment waarmee de bank haar ondernemende klanten nog beter kan bedienen. Een deel van de informatie is voor iedereen toegankelijk. Het benchmarkmiddel en uitgebreidere toelichtingen zijn via een wachtwoord exclusief voor klanten bereikbaar. Ter ondersteuning van de onlineversie verschijnt vier keer per jaar een Rabobank Cijfers Trends Kwartaalbericht met een specifieke insteek. verbanden. Van oudsher zijn de lokale Rabobanken sterk verbonden met de food agrisector. Dit blijkt ook uit het hoge marktaan deel van 84%. Maatschappelijk verantwoord ondernemen in de kredietverlening Sinds oktober 2006 beschikken de lokale Rabobanken over een vragenlijst met zeven aandachtspunten - waaronder milieu, sociale en arbozaken - waarmee zij de MVO-prestatie van hun zakelijke klanten in het midden- en kleinbedrijf en in de agrarische sector kunnen inschatten. De zeven aandachtspunten zijn opgenomen in het financieringsproces bij financieringen van meer dan een miljoen. Ook zijn voor de lokale Rabobanken overzichten opgesteld van de belangrijkste MVO-issues, inclusief een toelichting op de issues met 'gewenste'en 'ongewenste'praktijken. Deze overzichten zijn beschikbaar voor alle belang rijke sectoren en enkele branches in het MKB en de agrarische sector. Verzekeren Met haar fijnmazige netwerk bedienen de lokale Rabobanken de helft van de Nederlandse particulieren en bedrijven. Hiermee is de Rabobank een zeer grote intermediair in Nederland op het gebied van verzekeren. In 2006 boekten de lokale Rabobanken in samen werking met Eureko succes met de nieuwe Interpolis Zorg Actief Polis. Met de introductie van het nieuwe zorgstelsel zijn veel mensen overgestapt naar een nieuwe verzekeraar. Aan leden van de lokale Rabobanken werd een aan trekkelijke korting geboden voor de Interpolis Zorg Actief Polis. Dit was bepalend voor de stormachtige groei van het aantal verzekerden tot 102,5 duizend eind 2006. Daarnaast bleven de Interpolis Alles in één Polis® en de Interpolis I Bedrijven Compact Polis succesvol. I Het aantal Alles in één Polissen steeg in 2006 I tot 1.202 (1.163) duizend. Binnen deze polis I sloten klanten gemiddeld meer rubrieken af. I In het verslagjaar nam het aantal klanten met I drie of meer rubrieken toe van 48,0% naar I 50,4%. Particuliere klanten sloten bij de lokale Rabobanken in 2006 23% meer reisverzekeringen I af. Ook werden er aanzienlijk meer woonhuis- I en motorrijtuigenverzekeringen verkocht. Doordat meer hypotheken werden verstrekt, nam het aantal afgesloten overlijdensrisicover- zekeringen flink toe. voor het overlijdensrisicodeel en het spaardeel. Om de Rabobank beter van dienst te zijn, is in juli 2006 binnen Eureko een nieuwe divisie Bancaire Distributie opgezet, specifiek gericht op de Rabobank. Binnen de nieuwe organisatie van Eureko is dit een van de zeven divisies. Kredietverlening private sector +10% In 2006 groeide de kredietverlening aan de private sector met 10% tot EUR 220,9 (200,7) miljard. Hiervan was 72% afkomstig van parti culieren, 18% van handel, industrie en dienst- Het aantal Interpolis Bedrijven Compact Polissen steeg tot 172 (168) duizend. In het verslagjaar werden enkele nieuwe diensten ontwikkeld voor de zakelijke klanten, zoals de RisicoScan Verzekeren en de Combinatielevens- Verzekering voor agrarische ondernemers. Met de RisicoScan Verzekeren krijgt de onder nemer snel inzicht in de risico's die hij loopt en in de mogelijkheid om de risico's te beperken. Met de CombinatieLevensVerzekering bouwt de agrariër pensioen op buiten zijn bedrijf. De premie kan, afhankelijk van de levensfase van de onderneming, flexibel worden ingezet verlening (HID) en 10% van de food agrisector. De verstrekkingen aan particulieren namen toe met 12% tot EUR 158,9 (141,7) miljard. Deze kredieten bestaan nagenoeg geheel - voor EUR 153,7 (137,8) miljard - uit hypotheken. De kredietverlening aan de handel, industrie en dienstverlening steeg met 6% tot EUR 39,9 (37,5) miljard. De verstrekkingen aan de bouw nijverheid en de vastgoedsector lieten een sterke groei zien. Daarentegen daalde de krediet verlening aan de gezondheidszorg. De kredietverlening aan de food agrisector nam toe met 3% tot EUR 22,1 (21,5) miljard. "We zijn een volwaardige gesprekspartner" "Door Rabobank Cijfers Trends zijn we op de hoogte van de ontwikkelingen in branches. Het is handig bij het sparren met bestaande klanten en bij het uitbrengen van een offerte aan potentiële relaties. Doordat we weten wat er speelt, zijn we een volwaardige gesprekspartner. De nieuwe versie is een duidelijke verbete ring: je kunt cijfers vergelijken, de informatie is uitgebreider Frank Jongejan van Jongejan Tjakkes accountants en belas tingadviseurs. 30 Rabobank Groep jaarverslag 2006 Binnenlands retailbankbedrijf 31

RABN | 2006 | | pagina 18