10 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Nederland. Ook de uitkomsten van de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en de werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen kwamen aan de orde, evenals eventuele signifi cante wijzigingen hierin. Het audit committee heeft hierin belangrijke voorbereidende werkzaamheden verricht. De navolgende onderwerpen kregen in 2005 bijzondere aandacht. Jaarrekening 2004 De behandeling van de jaarrekening 2004 betrof onder andere een gedetailleerde bespreking van de managementletter inclusief de managementrespons, alsmede van het accountantsrapport. Deze bespreking vond plaats met de raad van bestuur in aanwezigheid van de interne en externe accountants. Voor de toetsing van de jaarrekening 2004 heeft het audit committee intensief voorwerk verricht. Begroting 2006 Conform de statuten is de begroting voor 2006 door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. Ook hier heeft het audit committee belangrijk voorwerk verricht. Strategische bewegingen De raad van commissarissen heeft de strategische keuze goedgekeurd om de Rabobank als de in Nederland gewortelde mondiale food agri- bank te positioneren. Daarbij is uitvoerig stilgestaan bij de meerjarige commerciële doelstellingen in binnen- en buitenland. Ook over de financiële implicaties van de plannen is uitvoerig gediscussieerd, even als over de ondersteunende beleidsmaatregelen die genomen moeten worden om de strategie te kunnen volgen, zoals op het gebied van hu man resources. De raad van commissarissen heeft zich met regelmaat gebogen over voorgenomen deelnemingen en acquisities door Rabobank Nederland en haar dochters. Internationaal vonden deze bewegingen in 2005 met name plaats in het licht van de internationale retailbankingstrategie. Naast de commerciële en financiële aspecten kregen ook de besturing van de voorgenomen deelnemingen of acquisities en de samenhang met het concept Strategisch Kader hierbij de nodige aandacht. De beoogde uitbouw van de samenwerking met Eureko/Achmea was een regelmatig terugkerend strategisch onderwerp. Deze samenwerking werd door de raad van bestuur zorgvuldig vormgegeven en intensief met de raad van commissarissen besproken. Corporate governance De raad van commissarissen besteedde uitgebreid aandacht aan de implementatie van de Nederlandse corporate governance code. In dit kader is besloten de reglementen van de diverse bestuursorganen en hun commissies aan te passen. Huisvesting Rabobank Nederland De raad van commissarissen stemde in met de investering voor het nieuwe hoofdkantoor van Rabobank Nederland in Utrecht. Commissies uit de raad van commissarissen De raad van commissarissen heeft uit zijn midden vijf commissies ingesteld, die tot taak hebben de raad van commissarissen van adviezen te voorzien en de besluitvorming van de raad van commissarissen voor te bereiden. Mede op basis van deze adviezen komt de raad van commissarissen tot besluitvorming. De samenstelling van de commissies ultimo 2005 is op de volgende pagina weergegeven. Verslag van de commissies uit de raad van commissarissen Het audit committee bereidt besluitvorming van de raad van commissarissen voor inzake financiële aangelegenheden. Dit betreft onder andere het beleid inzake kredietrisico, marktrisico, liquiditeitsrisico en operationeel risico. Het audit committee kwam in 2005 zesmaal in vergadering bijeen. De belangrijkste onderwerpen die daarbij aan de orde zijn gekomen betreffen de overgang naar IFRS, de jaarrekening 2004 en de managementletter inclusief managementrespons. Ook de financiële gang van zaken gedurende het jaar, alsmede de begroting voor 2006 waren onderwerp van overleg met de raad van bestuur. Tot slot werd conform de taakomschrijving van het audit committee aandacht besteed aan het interne auditplan en de onafhankelijkheid van de externe accountant. Voorts is besloten dat het audit committee ten behoeve van een goede uitoefening van de toezichthoudende rol door de raad van commissarissen voorbereidende werkzaamheden zal verrichten ter toetsing van het ICT-beleid. De commissie voor coöperatieve aangelegenheden kwam in 2005 vier maal bijeen. Belangrijke onderwerpen die aan de orde werden gesteld betroffen de voorstellen van de raad van bestuur met betrekking tot het ledenvoordeelsysteem en het coöperatief dividend. Tevens boog de commissie zich over het Beleidskader Aangesloten Bankenbedrijf 2006. Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland 2005 11 De benoemingscommissie richtte zich in het verslagjaar onder andere op de (her)benoemingen in de raad van commissarissen en opvolgings vraagstukken bij Rabobank Nederland. De remuneratiecommissie boog zich onder andere over de evaluatie van het remuneratiebeleid betreffende de raad van bestuur. Beide commissies kwamen in 2005 viermaal bijeen. De beroepscommissie is in het verslagjaar niet bijeen geweest, wegens het ontbreken van de noodzaak daartoe. Voorstel aan de algemene vergadering In lijn met het bepaalde in de statuten van Rabobank Nederland heeft de raad van commissarissen het jaarverslag en de jaarrekening 2005 onder zocht. Een bespreking van deze stukken met de externe accountant maakte hiervan deel uit. Mede op grond van de goedkeurende accountantsverklaring van Ernst Young Accountants stelt de raad van commissarissen de algemene vergadering van Rabobank Nederland voor om de jaarrekening 2005 vast te stellen en de winst te bestemmen overeenkomstig het gedane voorstel. Commissie en taakomschrijving Samenstelling Audit committee M. Minderhoud voorzitter Bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende drs. LJ.M. Berndsen vast lid financiële aangelegenheden en ICT prof. dr. L. Koopmans vast lid mr. S.E. Eisma roulerend lid dr. ir. A.W.Veenman roulerend lid ing. AJ.A.M. Vermeer roulerend lid Commissie voor coöperatieve aangelegenheden ing. AJ.A.M. Vermeer voorzitter Bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende prof. dr. L. Koopmans vast lid beleidsvoornemens van de raad van bestuur inzake de coöperatieve mr. P.F.M. Overmars vast lid inrichting van de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland prof. dr. ir. MJ.M. Tielen vast lid dr. ir. T. de Boon roulerend lid ir. B. Bijvoet roulerend lid ir. J.A.A.M. van Rossum roulerend lid ir. H.C. Scheffer roulerend lid prof. dr. A.H.C.M. Walravens roulerend lid Benoemingscommissie prof. dr. L. Koopmans voorzitter Bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende de mr. P.F.M. Overmars lid samenstelling van en (her)benoemingen in de raad van commissarissen en de ir. H.C. Scheffer lid raad van bestuur dr. ir. A.W. Veenman lid ing. AJ.A.M. Vermeer lid prof. dr. A.H.C.M. Walravens lid Remuneratiecommissie prof. dr. A.H.C.M. Walravens voorzitter Bereidt besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende de prof. dr. L. Koopmans lid remuneratie van de leden van de raad van bestuur mr. P.F.M. Overmars lid ir. H.C. Scheffer lid dr. ir. A.W.Veenman lid ing. AJ.A.M. Vermeer lid Beroepscommissie mr. S.E. Eisma voorzitter Fungeert als adviserende beroepsinstantie bij geschillen tussen lokale ir. J.A.A.M. van Rossum lid Rabobanken, of tussen een of meer lokale Rabobanken en Rabobank Nederland prof. dr. ir. MJ.M. Tielen lid

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 8