Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland 8 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Inleiding De raad van commissarissen van Rabobank Nederland houdt toezicht op het beleid van de raad van bestuur van Rabobank Nederland en op de algemene gang van zaken bij de Rabobank Groep en de daarmee verbonden ondernemingen. Daarnaast staat de raad van commissarissen de raad van bestuur met advies terzijde. Tenslotte is de raad van commissarissen verantwoordelijk voor de benoeming en de beloning van de leden van de raad van bestuur. Met het overlijden op 31 juli 2005 van dr. W.F. Duisenberg heeft de raad van commissarissen een toegewijd en buiten gewoon deskundig lid verloren. Zijn staat van dienst als minister van Financiën, president van De Nederlandsche Bank en eerste president van de Europese Centrale Bank, alsmede zijn kennis van het nationale en internationale financiële bestel dwongen veel respect af. De raad van commissarissen gedenkt in dankbaarheid de waardevolle bijdrage van de heer Duisenberg aan het functioneren van de raad. Samenstelling van de raad van commissarissen Ten behoeve van de samenstelling van de raad van commissarissen is een profielschets opgesteld. Deze profielschets beschrijft de criteria voor de omvang, deskundigheid en samenstelling van de raad van commissarissen. De profielschets is laatstelijk op 16 juni 2005 door de algemene vergadering van Rabobank Nederland geactualiseerd. De algemene vergadering heeft op 16 juni 2005 de heer mr. P.F.M. Overmars benoemd tot lid van de raad van commissarissen. Deze benoeming, die effectief werd per 15 november 2005, vloeit voort uit het aangaan van de strategische samenwerking tussen Rabobank Nederland en Eureko/Achmea. Daarbij werd afgesproken om te komen Raad van commissarissen prof. dr. Lense Koopmans (L.) voorzitter ing. Antoon Vermeer (AJ.A.M.) plaatsvervangend voorzitter mr. Sjoerd Eisma (S.E.) secretaris drs. Leo Berndsen (LJ.M.) lid ir. Bernard Bijvoet (B.) lid dr. ir. Teun de Boon (T.) lid Marinus Minderhoud (M.) lid mr. Paul Overmars (P.F.M.) lid ir. Hans van Rossum (J.A.A.M.) lid ir. Herman Scheffer (H.C.) lid prof. dr. ir. Martin Tielen (MJ.M.) lid dr. ir. Aad Veenman (A.W.) lid prof. dr. Arnold Walravens (A.H.C.M.) lid tot een aanvullende wederzijdse benoeming van commissarissen, zodat Eureko/Achmea naast prof.dr. A.H.C.M. Walravens inmiddels met een tweede commissaris bij Rabobank Nederland is vertegenwoordigd. Verder werden door de algemene vergadering op 16 juni 2005 na zorgvuldige overweging de heren Koopmans, Berndsen en Eisma herbenoemd in de raad van commissarissen. Corporate governance De corporate governance van Rabobank Nederland wordt elders in dit jaarverslag behandeld in het hoofdstuk'Corporate governance' Tijdens de algemene vergadering van 16 juni 2005 is de wijze waarop de Rabobank Groep, mede in het licht van haar coöperatieve structuur, Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland 2005 9 de Nederlandse corporate governance code wil opvolgen uitvoerig aan de orde geweest. Een nadere toelichting op de toepassing van de Nederlandse corporate governance code is terug te vinden op de website van de Rabobank Groep; Zie ook www.rabobankgroep.nl onder Rabobank Groep. Verslag van de werkzaamheden van de raad van commissarissen in 2005 Om goed toegerust te zijn voor de vervulling van zijn taken, laat de raad van commissarissen zich regelmatig informeren over bancaire en niet-bancaire onderwerpen. Zo wordt doelgericht geïnvesteerd in het kennisniveau van de leden van de raad. In 2005 werd in dit verband specifiek aandacht besteed aan de activiteiten die gericht zijn op het 'in control'zijn, de Nederlandse corporate governance code en de overgang naar de nieuwe verslaggevingsregels van IFRS De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt minimaal op maandbasis contact met de voorzitter van de raad van bestuur en overlegt maandelijks met de interne accountant. Verder vindt minimaal vier keer per jaar een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het audit committee, de externe accountant en de interne accoi/ntant. De raad van commissarissen kwam in 2005 achtmaal bijeen. Geen enkele commissaris is bij deze vergaderingen herhaalde malen afwezig geweest. Reflectie op het eigen functioneren De raad van commissarissen boog zich buiten aanwezigheid van de raad van bestuur over het eigen functioneren, zowel van het collectief als van de individuele commissarissen. In dat verband is onder andere aandacht besteed aan de aanwezigheid van commissarissen bij verga deringen van de raad en aan de mate waarin de raad voldoet aan de eerdergenoemde profielschets inzake de samenstelling en de vereiste competenties van de raad van commissarissen. Het doel van deze evaluatie is om waar mogelijk verbeteringen aan te brengen in de effectiviteit van de raad. De uitkomsten van deze evaluaties zijn mee gewogen bij de voorstellen tot herbenoeming en hebben tevens geleid tot initiatieven ter verhoging van het kennisniveau van de raad Vervulling van de toezichthoudende rol De raad van commissarissen heeft buiten aanwezigheid van de raad van bestuur het functioneren van de raad van bestuur en dat van de individuele bestuurders besproken en daaraan conclusies verbonden. In 2005 hebben zich in de samenstelling van de raad van bestuur geen wijzigingen voorgedaan. Conform zijn wettelijke en statutaire opdracht heeft de raad van commissarissen toezicht gehouden op de algemene gang van zaken binnen de Rabobank Groep, en bij Rabobank Nederland in het bijzonder. De raad van commissarissen richtte zich in zijn werkzaamheden met name op de risico-ontwikkeling, de risicobeheersing en de bedrijfsmatige performance van de diverse bedrijfsonderdelen. Over deze onderwerpen zijn periodiek schriftelijke rapportages besproken in de vergaderingen van het audit committee en de raad van commissarissen. Tevens fun geerde de raad van commissarissen regelmatig als klankbord voor de raad van bestuur. De raad van commissarissen verleende goedkeuring aan de door de raad van bestuur opgestelde operationele en financiële doelstellingen van Rabobank Nederland, de strategie die moet leiden tot het realiseren van de doelstellingen, en de randvoorwaarden die bij de strategie wor den gehanteerd. In dit verband zijn besprekingen gehouden inzake de strategie en de risico's verbonden aan de onderneming van Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 7