4 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Operatie Service De beweging naar een kleiner aantal grotere en professionelere lokale Rabobanken vraagt om een aangepaste ondersteuning vanuit Rabobank Nederland. Om beter op de servicebehoefte van deze gepro fessionaliseerde lokale banken te kunnen inspelen werd bij Rabobank Nederland in de herfst van 2004 een organisatorische herschikking - Operatie Service geheten - in gang gezet die eind 2006 moet zijn afge rond. Operatie Service beoogt onder meer een personeelsreductie van 1.200 fte's. In het verslagjaar nam het aantal fte's in het kader van Operatie Service met 509 aftegen 373 in 2004, Operatie Service heeft tot doel voor de lokale banken een betere, efficiëntere en transparante re service vanuit Rabobank Nederland te realiseren, tegen - per saldo - lagere kosten. De eerste resultaten daarvan worden thans zichtbaar. In 2006 kan de kostendoorbelasting aan de aangesloten banken verder worden verlaagd. Klanttevredenheid nam toe in jaar van de service Ik heb in het begin van het verslagjaar de toen net in gang gezette Operatie Service aangegrepen om de medewerkers en het manage ment op te roepen van 2005 over de gehele linie het jaar van de service te maken. Een jaar later stel ik vast dat de service van Rabobank Nederland aan de lokale banken nog wel wat beter kan. Ik heb goede hoop dat de voltooiing van Operatie Service in de loop van 2006 hier aan zal bijdragen. Mijn oproep gold echter evenzeer voor de dienst verlening aan onze klanten. Ik ben dan ook bijzonder verheugd dat uit marktonderzoek blijkt dat de klanttevredenheid onder particulieren in het verslagjaar is toegenomen van 7,3 naar 7,4. Het spreekt vanzelf dat dit een aansporing is om het de komende tijd nog beter te doen. Doelstelling voor de langere termijn is een klanttevredenheid van tenminste 7,5. 2006 is jaar van de waarheid Was 2005 het jaar van de service, 2006 is voor de Rabobank Groep het jaar van de waarheid. Het jaar waarin veel van wat de afgelopen jaren is voorbereid tot concrete, zichtbare uitkomsten moet leiden. In alle onderdelen van de Rabobank Groep zijn we druk bezig met reorganisa ties, fusies, herstructureringen, kantelingen en andere interne Verbou wingen'. Stuk voor stuk zijn dat operaties die, naast efficiency, vooral een nog betere klantbediening moeten opleveren. Het moet voor ons de belangrijkste uitdaging voor 2006 zijn om dit waar te maken. Een uitda ging die naadloos aansluit op de stevige basis die we de afgelopen jaren collectief hebben gelegd. Dankzij dezelfde inzet waarmee onze 50.988 medewerkers en managers een succes van het verslagjaar hebben gemaakt en dankzij de toewij ding van de ruim 3.000 bestuurders en toezichthouders van onze lokale banken, zal het ons lukken de oogst binnen te halen van wat eerder is gezaaid. Ik dank de medewerkers, managers en bestuurders voor de vele inspanningen die zij zich in het verslagjaar ten behoeve van de Rabobank Groep hebben getroost. Ik ben de leden van onze lokale ban ken erkentelijk voor de betrokkenheid die zij in het verslagjaar aan de dag hebben gelegd. Hun inbreng en die van onze andere klanten is meer dan gewenst om te kunnen blijven wat we zijn. een bank van en voor mensen, en een bank van en voor de gemeenschap. Positief over 2006 Ik ben net als mijn collega's in de raad van bestuur positief over het lopende jaar 2006. We zien de bedrijvigheid over een breed front aan trekken. We verwachten dan ook dat de Nederlandse economie het dit jaar beter zal gaan doen dan in 2005 en dat de Rabobank Groep daar van kan profiteren. Coöperatief dividend Tot slot. De Rabobank is, dat mag inmiddels bekend zijn, anders dan andere banken. Een bank die het anders doet. We zijn geen beursgeno teerde onderneming die aandeelhouderswaarde als hoogste doel ziet. In plaats van dividend aan externe aandeelhouders keert de Rabobank jaarlijks een deel van de winst uit aan de gemeenschap waar zij middenin staat en waarin zij actief participeert. Dat noemen wij 'coöperatief dividend'. Bij ons is dus geen sprake van winstmaximalisatie, maar van winstoptimalisatie. Elk jaar opnieuw bestemmen de lokale Rabobanken tientallen miljoenen euro's voor tal van lokale initiatieven. En in toe nemende mate wordt dit coöperatieve dividend ook besteed aan initiatieven die ten doel hebben groepen leden en klanten in hun ontwikkeling te ondersteunen. Coöperatief dividend is ook het centrale thema van het jaarverslag over 2005. Verspreid over alle hoofdstukken treft u een selectie aan van voorbeelden die laten zien hoe de lokale Rabobanken invulling geven aan coöperatief dividend. Ik wens u veel leesplezier! Bert Heemskerk, voorzitter van de raad van bestuur van Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 5