Voorwoord Goed resultaat in uitdagende markt 2 Rabobank Groep jaarverslag 2005 De Rabobank Groep wist in 2005 een fraai resul taat te boeken ondanks een mondiaal wisselvallig economisch klimaat. De nettowinst steeg met maar liefst 16%. Deze prestatie werd bereikt onder veelal zeer uitdagende marktomstandighe den, vooral in Nederland en stemt daarom tot tevredenheid. Alle bedrijfsonderdelen droegen hier succesvol aan bij, zowel qua volumes als qua resultaten. De aangesloten Rabobanken presteer den goed, ondanks zeer felle concurrentie op onze thuismarkt en de aandacht die bij een tal van de banken werd opgeëist door de lokale fusiebewegingen. Bij het wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf was sprake van een beperkte stijging van het resultaat. Onze dochters Robeco, De Lage Landen, FGH Bank, Rabo Vastgoed, Alex, Schretlen Co en Obvion lieten een fraaie resultaatontwikkeling zien. Hetzelfde geldt voor onze voormalige, inmiddels met Achmea gefuseerde verzekerings dochter Interpolis. Bewogen jaar Het jaar 2005 was in veel opzichten een bewogen jaar. Na deTsunami van eind 2004 werd de wereldgemeenschap opnieuw getroffen door onvoorstelbare natuurrampen. De gevolgen van de verschrikkelijke aardbeving in Pakistan en de vernietigingen door de orkaan Katrina in het zuiden van de Verenigde Staten zijn nog steeds in alle hevigheid voelbaar. In eigen huis werden wij getroffen door het onverwachte overlijden van onze commissaris Wim Duisenberg. Wij gedenken hem niet alleen als de wereldwijd gewaardeerde eerste president van de Europese Centrale Bank en als de in ons land alom geprezen president van De Nederlandsche Bank. Wij gedenken hem ook als de plaatsver vangend voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Nederland die begin jaren tachtig de aanzet gaf tot de opbouw van ons internationale bedrijf. Het afgelopen jaar was ook het jaar van de tot ongekende hoogte gestegen olieprijzen. Hoewel die een negatieve invloed hadden op de wereldeconomie, was er in de Verenigde Staten, Azië en in diverse opkomende landen toch sprake van een voorspoedige ontwikkeling. Europa bleef opnieuw achter. En Nederland beleefde wederom een kwakkeljaar, het voorzichtige herstel in 2004 wist zich in het verslagjaar niet te handhaven. Daar stond tegenover dat de Amsterdamse beurs - de AEX won 25% - voor het eerst sinds jaren aansluiting vond bij de opwaartse trend op de beurzen elders in de wereld. Marktleiderschap in Nederland In het verslagjaar zijn wederom belangrijke stappen gezet op de weg naar allfinanzmarktleiderschap in Nederland. De meest in het oog sprin gende beweging was uiteraard de intensivering van de samenwerking met Eureko/Achmea. De fusie tussen Interpolis en Achmea creëerde niet alleen de grootste verzekeraar in de Nederlandse markt, maar daar mee vergrootten we ook ons belang tot 37% in Eureko. De nieuwe combinatie biedt uitzicht op aantrekkelijke, autonome groeimogelijk heden om het marktleiderschap verder uit te bouwen. Een ander voor beeld is het fusieproces bij de lokale Rabobanken, dat in het verslagjaar geheel volgens schema verliep. Deze beweging naar een kleiner aantal grotere lokale banken is ingezet om de kwaliteit en professionaliteit van deze banken op te voeren en om onze klanten nog beter te kunnen bedienen. Dat is noodzakelijk om onze positie in de bovenste segmenten van de zakelijke en de particuliere markt te kunnen versterken. De daartoe in het verslagjaar verder opgevoerde inspanningen bleven in de markt niet onbeantwoord. Uit onafhankelijk onderzoek blijkt dat particulieren de Rabobank in 2005 de beste private bank vonden na onze dochter Schretlen Co, die op de eerste plaats eindigde. Verder werd de Rabobank voor de tweede keer in drie jaar door ondernemers in het grootzakelijke segment gekwalificeerd als Bank van het Jaar. De in Nederland gewortelde, mondiale food agribank Dat is het profiel waaraan we de komende jaren op onze thuismarkt en wereldwijd hard zullen werken. In dat perspectief bezien stemt de ster ke groei in het verslagjaar van ons in belangrijke mate op food agri toegespitste internationale retailbankbedrijf tot grote tevredenheid. Het in 2005 geuite voornemen om via een bod op de Community Bank of Central California onze positie als food agribank in de Verenigde Staten te versterken is inmiddels gerealiseerd. Begin 2006 werd de acquisitie afgerond. Behalve in de Verenigde Staten hebben we onze positie ook elders op het westelijk halfrond versterkt. In 2005 is gestart met een uitbreiding van de agrarische financieringsactiviteiten in Brazilië. Helaas werd begin 2006 bekend dat de grootste aandeelhouder van de Turkse Sekerbank terugkwam op de eerder overeengekomen verkoop van een aandelenpakket van 36,5% in deze bank aan de Rabobank. We hebben besloten deze eenzijdig terugtrekkende bewe ging niet gelaten te accepteren. Juridische stappen waren ten tijde van het schrijven van dit jaarverslag in voorbereiding. "We zijn een bank die het anders doet. In plaats van dividend aan externe aandeelhouders keren de Rabobanken jaarlijks een deel van de winst uit aan de gemeenschap waar zij midden in staan en actiefin participeren. Dat noemen wij coöperatief dividend." Bert Heemskerk

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 4