Toelichting op de belangrijkste winst- en verliesrekeningposten 1 1 1 1 1 s 1 1 1 r*m (P- 1 Wïm mm 90 Rabobank Groep jaarverslag 2005 De nettowinst van de Rabobank Groep steeg in 2005 met 16% tot EUR 2.083 miljoen. De groei is mede te danken aan een sterke sturing op de kosten. Verder was sprake van licht hogere baten en een lagere belastingdruk. Baten +2% De totale baten stegen met 2% tot EUR 9.363 (9.222) miljoen. Met name de provisies namen in het verslagjaar sterk toe. De overige baten namen daarentegen af. Renteresultaat +3% Het renteresultaat nam met EUR 212 miljoen toe tot EUR 6.407 miljoen. Dit is een stijging met 3%. De groei van het renteresultaat kwam daar mee lager uit dan de groei van de kredietverlening en spaarmiddelen. Dit is toe te schrijven aan een duidelijk verkrappende rentemarge als gevolg van de toegenomen concurrentie en een afvlakkende yieldcurve. Provisieresultaat +18% Het totale provisieresultaat nam in 2005 toe met EUR 345 miljoen tot EUR 2.217 miljoen. Dit is een stijging van 18%. De toename is vooral te danken aan hogere provisies uit vermogensbeheer en overige provisie baten. Onder overige provisiebaten worden onder meer provisies van Global Financial Markets verantwoord. Overige baten -36% De overige baten daalden met 36% tot EUR 739 (1.155) miljoen. Deze post bestaat onder meer uit het resultaat verzekeringsbedrijf, handelsresultaten, resultaten deelnemingen, resultaten op voor verkoop beschikbare financiële activa en andere baten. Het resultaat van het verzekeringsbedrijf en het resultaat van deelnemingen stegen sterk. Lagere baten werden gerealiseerd door minder exits bij Gilde-fondsen (na het zeer succesvolle jaar 2004), maar ook omdat minder fondsen geconsolideerd werden in vergelijking met 2004. De handelsresultaten, resultaten voor verkoop beschikbare activa en een groot deel van de overige baten hebben een relatief volatiel karakter omdat deze posten sterk afhankelijk zijn van valuta- en renteontwikke lingen. Het verlies van de andere baten werd voor een belangrijk deel bepaald door swaptions die de Rabobank heeft afgesloten met haar pensioenfonds. Met deze swaptions is het pensioenfonds ingedekt tegen rentedalingen en de Rabobank verkleint haar renterisico uit hoofde van rentestijgingen. Omdat de rente in de periode erna is gedaald resulteerde dit voor de Rabobank per jaarultimo in een verlies, maar voor het pensioenfonds in hogere beleggingsopbrengsten. De Rabobank profiteert hiervan, want bij de toegezegde pensioenregeling is haar bijdrage ook afhankelijk van de behaalde beleggingsresultaten. Provisieresultaat in miljoenen euro's 700 2004 n 2005 Vermogens beheer Betalings diensten Verzekerings- Krediet- Aan- en verkoop Overige bedrijf bedrijf van andere provisiebaten financiële activa Toelichting op de belangrijkste v ingpostf 91 Echter, het hoger dan verwachte rendement vertaald zich pas op termijn in een gunstigere premieontwikkeling voor de pensioenen terwijl het verlies op de swaptions direct in het resultaat van 2005 is verwerkt. Bedrijfslasten fractioneel lager De bedrijfslasten namen in 2005 fractioneel met EUR 13 miljoen af tot EUR 6.164 miljoen. Deze daling is geheel toe te schrijven aan lagere andere beheerskosten. De personeelskosten en afschrijvingen namen licht toe. Personeelskosten +5% De personeelskosten stegen met 5% tot EUR 3.880 (3.683) miljoen. De toename is vooral toe te schrijven aan hogere pensioenlasten. De lonen en salarissen namen met 3% toe. De personeelsbezetting daalde in 2005 met 4.636 fte's tot 45.580 fte's. De verkoop van Interpolis aan Eureko is de belangrijkste verklaring van de afname van de bezetting Gecorrigeerd hiervoor is sprake van een toename van ruim 1%, vooral door groei in het buitenland. Andere beheerskosten -10% De andere beheerskosten, waaronder automatiseringskosten, huur gebouwen en dergelijke, daalden met EUR 220 miljoen tot EUR 1.953 miljoen. Deze daling van 10% is'onder meer een gevolg van de verkoop van participaties van Gilde-fondsen die derhalve niet langer geconsolideerd worden. Ook zijn de eerste kostenbesparingen merkbaar uit hoofde van Operatie Service. Daarnaast is in 2005 een additionele voorziening voor Operatie Service getroffen van EUR 85 miljoen tegenover EUR 120 miljoen in 2004. Waardeveranderingen +8% De post waardeveranderingen, bestaande uit kosten kredietverliezen en verliezen op financiële activa, nam met 8% toe tot EUR 517 miljoen. Dit komt overeen met 25 basispunten van de gemiddelde risicogewogen posten. Dit is gelijk aan 2004. De risicokosten werden in het verslagjaar in belangrijke mate bepaald door een toename bij de buitenlandse wholesale- en internationale retailactiviteiten. Deze business unit zag de waardeveranderingen in 2005 toenemen door enkele grote nieuwe voorzieningen in het buitenland. Bij het binnenlands retailbankbedrijf was sprake van een daling. Dit reflecteert het zeer lage risicoprofiel van de kredietportefeuille, die voor het grootste deel uit particuliere financieringen bestaat. Bedrijfsresultaat vóór belastingen +5% Het bedrijfsresultaat vóór belastingen steeg in 2005 met 5% tot EUR 2.682 (2.566) miljoen. Belastingen omlaag In 2005 is voor EUR 599 (773) miljoen aan belastingen verantwoord. Dit komt overeen met een effectieve belastingdruk van 22,3% (30,1%). De daling is onder meer toe te schrijven aan een verlaging van de vennootschapsbelasting in Nederland en incidentele belastingresultaten Nettowinst +16% De nettowinst kwam in 2005 uit op EUR 2.083 (1.793) miljoen, een stijging met 16%. Na aftrek van het belang van derden en de betaling van de vergoeding aan houders van Rabobank Ledenkapitaal en Trust Preferred Securities, voor zover deze tot het eigen vermogen worden gerekend, resteert een bedrag van EUR 1.577 (1.392) miljoen. Dit bedrag is toegevoegd aan het eigen vermogen.

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 48