76 Rabobank Groep jaarverslag 2005 De Rabobank is vooral sterk in de financiering van Groen Label Kassen, de biologische landbouw, agrarisch natuurbeheer en windenergie. De lokale Rabobanken hebben een belangrijk aandeel hierin. Nagenoeg alle banken verkopen groenobligaties aan particuliere relaties. Bij de verstrekking van groenfinancieringen is ruim driekwart van de lokale banken betrokken. Duurzame Rabobankbedrijfsvoering Belangrijk onderdeel van het algehele MVO-beleid is uiteraard het realiseren van een duurzame bedrijfsvoering binnen de Rabobank- organisatie zelf. In de afgelopen jaren zijn op dit vlak tal van initiatieven ontwikkeld. Zo wordt gestreefd naar vermindering van het papier- gebruik, de inkoop van alleen groene stroom, het duurzaam bouwen van kantoren en naar een duurzame mobiliteit van de medewerkers. Vermindering papiergebruik 'Een bos per jaar'. Die besparing heeft de Rabobank Groep zich tot doel gesteld. De uiteindelijke doelstelling is een vermindering van A4 papier- verbruik met 10%. In 2004 werd daarvan 7% gehaald. Ondanks deze afvlakking van de vermindering in 2005 is de 10% reductie inmiddels wel bereikt. FSC-papier Een belangrijke mijlpaal in 2005 was de ondertekening van een overeen komst met FSC-Nederland over het gebruik van FSC-gecertificeerd papier. Het FSC-keurmerk staat voor duurzaam bosbeheer. Vanaf oktober 2005 is dit papier geleidelijk ingevoerd voor grootverbruiktoepassingen zoals logo- en kopieerpapier, rekeningafschriften en enveloppen. Hierdoor vol doet inmiddels zo'n 80% van het totale papierverbruik aan de eisen van het FSC-keurmerk. Ook de jaarverslagen worden op dit papier gedrukt. Energie In 2005 is het effect zichtbaar geworden van het in 2004 gesloten raam contract voor de levering van groene stroom aan de 1.300 Nederlandse vestigingen van de Rabobank Groep. In 2005 kwam het aandeel groene stroom hierdoor op circa 99%. Ook is een belangrijke stap voorwaarts gezet met de integratie van de verschillende aspecten van energie- management. De inkoop van gas en groene stroom, bemetering, benchmarking van het verbruik per vierkante meter, alsmede de hele afhandeling van de energiefacturen zijn opgenomen in een integraal energieprogramma dat in 2005 is opengesteld voor alle onderdelen van de Rabobank Groep. Duurzaam bouwen Voor de nieuwbouw van het nieuwe kantoor van Rabobank Nederland te Utrecht is een programma van eisen vastgesteld met een hoge ambitie op het gebied van duurzaam bouwen, bijvoorbeeld het gebruik van FSC-gecertificeerd hout. Ook zal het pand naast de hoofdvestiging van Rabobank Nederland in Utrecht milieuvriendelijk worden gesloopt. Voor lokale banken zijn milieunormen opgenomen in de programma's van eisen, waaronder uiteraard het gebruik van FSC-bouwmaterialen. Mobiliteit De Rabobank wil tot de meest duurzame banken ter wereld blijven behoren. Om deze ambitie kracht bij te zetten is in 2005 de autolease regeling aangepast. Medewerkers van Rabobank Nederland mogen MVO-prijzen voor Rabobank In de in 2005 verschenen duurzaamheidsbeoordeling van de Zwitserse Sustainable Asset Management Group (SAM) bleef de Rabobank de meest duurzame bank van Europa. Vergeleken met 2003 verbeterde de duurzaamheidsscore van 74% naar 80%. Wereldwijd komt de Rabobank achter de Australische Westpac Banking Corporation. In de rating van Sustainable Investment Research International (SiRi) van begin 2006 kreeg de Rabobank de hoogste rating in de industrietak Diversified Financials. SiRi beoordeelt bedrijven op acht niet-financiële terreinen: het naleven van codes en richtlijnen, corporate governance, klantbediening, personeelsbeleid, milieu, inkoop, de bijdrage aan de samenleving en de bestemming van financieringen. Maatschappelijk verslag beloond De Rabobank Groep kreeg in het verslagjaar de Accountancy Award 2005 (ACC Award) voor het beste Maatschappelijke Jaarverslag. Het verslag onder de titel 'Ons maatschappelijk ondernemen' is een samenvatting op hoofdlijnen van het veel uitgebreidere Maatschappelijk Jaarverslag op Internet en behandelt specifieke dilemma's. Sterke punten waren volgens de jury onder meer de beschrijving van de inbedding van MVO in de organisatie en van de activiteiten in ontwikkelingslanden. Maatschappelijk verantwoord ondernemen 77 alleen nog relatief zuinige auto's leasen. Dit geldt voor alle manage mentniveaus. Per saldo moet dit tot 2008 resulteren in een afname van het aantal leaseauto's met 5% per jaar en een afname van de totale CO; uitstoot van het leasewagenpark met 10% per jaar. Ook wordt ernaar gestreefd het gebruik van de auto te ontmoedigen ten gunste van het openbaar vervoer. Zo worden bijvoorbeeld op bepaalde trajecten met ingang van 2006 alleen nog kosten voor openbaar vervoer vergoed. Duurzaam inkopen De Rabobank wil MVO ook structureel inbedden in de dagelijkse inkooppraktijk. Op het gebied van onder andere energie en papier heeft Rabobank Nederland al ervaring met het integreren van MVO-aspecten in het inkooptraject. Verder wordt bij het inkopen van premiums al rekening gehouden met aspecten als kindveiligheid en kinderarbeid. In de komende jaren zal verantwoord inkopen verder worden geïmple menteerd in de alledaagse bedrijfsvoering. Bankieren in ontwikkelingslanden Het Rabobank Development Program richt zich vooral op ondernemende mensen op het platteland van ontwikkelingslanden en biedt hen toegang tot betaalbare financiële diensten. Dit stimuleert ondernemer schap, duurzame economische groei en welvaart. Hierbij komt de brede expertise op het gebied van de internationale food agrisector en de jarenlange ervaring met coöperatief retailbankieren goed van pas. Met kennis, management en kapitaal draagt de Rabobank bij aan een goed georganiseerde financiële dienstverlening ter plaatse. Rabobank Foundation ondersteunt sinds jaar en dag spaar- en krediet coöperaties in ontwikkelingslanden. Begin vorig jaar is Rabo Financial Institutions Development B.V. (RFID) opgericht dat kapitaal verstrekt aan banken met een landelijke dekking en deze banken ontwikkelt tot volwaardige financiële instellingen. In 2005 nam de Rabobank met drieTanzaniaanse consortiumpartners een belang van 49% in de National Microfinance Bank (NMB). In de komende jaren zal de Rabobank een belangrijke bijdrage leveren aan het management van NMB. Daarnaast zal de Rabobank technische assistentie verlenen bij de verdere ontwikkeling van de NMB, één van de grootste banken in Tanzania. Deze bank is met haar 100 kantoren van grote betekenis voor de ontwikkeling van de rurale economie in dit land. Daarnaast startten de Rabobank Foundation en Rabobank International met het Ministerie van Buitenlandse Zaken en Solidaridad het'Sustainable Agriculture Guarantee Fund'op. Doel is kleine en middelgrote agrarische ondernemingen in ontwikkelingslanden betere toegang te geven tot betaalbare kredieten. Het fonds gaat kredietgaranties geven aan lokale banken in Zuid-Amerika, Afrika en Azië, waardoor aan boerencoöpera ties tegen gunstigere voorwaarden kredieten kunnen worden verstrekt voor bijvoorbeeld de productie en export van duurzame, gecertificeerde agrarische producten, zoals koffie. MVO-doelen voor alle entiteiten Elk groepsonderdeel moet voor 2006 twee concrete MVO-doelstellingen formuleren, die passen binnen de algemene doelen, zoals de invoering van MVO-criteria in de kredietverlening voor Rabobank International. Alle groepsonderdelen zullen in 2007 worden afgerekend op het halen van de twee gestelde doelen. Meer informatie over het MVO-beleid en de MVO-activiteiten van de Rabobank Groep is te vinden in het Maatschappelijk Jaarverslag 2005. Dit verslag is op internet beschikbaar. De internetversie volgt de richtlijnen van het Global Reporting Initiative. Op internet staan ook aansprekende voorbeeldpro jecten van lokale Rabobanken en groepsonderdelen. Voor meer informatie: www.rabobankgroep.nl/duurzaamheid.

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 41