70 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Ook de toezichthouder heeft uitgebreide richtlijnen voor het meten en rapporteren van de liquiditeitspositie van de gehele groep. De groeps- brede liquiditeitspositie gemeten naar de richtlijnen van de toezicht houder bleek alleszins ruim; de aanwezige liquiditeiten overschreden de eis gemiddeld met 8%. De ruime liquiditeitspositie van de Rabobank Groep wordt op de balans weerspiegeld in de omvangrijke actiefposten 'Voor verkoop beschikbare financiële activa','Voor handelsdoeleinden aangehouden financiële activa'en 'Overige financiële activa tegen reële waarde met verwerking van waardeveranderingen in de winst- en ver liesrekening'ad EUR 105 miljard. Deze activa kunnen in een liquiditeits crisis in beginsel direct aangewend worden om liquiditeiten te creëren. Ook wordt dagelijks gemonitord en gerapporteerd welke kasstromen de eerste 30 dagen te verwachten zijn en hoeveel onderpand er op welke locatie binnen de bank aanwezig is. Om te kunnen omgaan met onver wachte crisissituaties zijn gedetailleerde noodplannen (zogenaamde contingency plans) opgesteld. Hierin is geformuleerd welke procedures gevolgd moeten worden indien zich een crisissituatie voordoet. Het fundingbeleid van de Rabobank Groep is erop gericht tegen aan vaardbare kosten in de financieringsbehoefte van de groepsonderdelen te voorzien. Het beleid kenmerkt zich door diversificatie van financierings bronnen en valuta, flexibiliteit van de gebruikte fundinginstrumenten en actieve investor relations. De Rabobank Groep heeft de hoogste rating van vooraanstaande ratinginstituten. Deze toprating stelt de Rabobank Groep in staat om relatief goedkoop funding aan te trekken. In 2005 werd voor meer dan EUR 20 miljard langetermijnfunding opge haald in de internationale financiële markten. De eenheid Investor Relations staat opgesteld om de beleggers in Rabobankpapier optimaal te informeren over het risicoprofiel en de financiële en strategische ont wikkelingen van het bedrijf. Om de behoefte aan langetermijnfunding te beperken is er in 2005 EUR 2 miljard van de centraal beschikbare hypothekenportefeuille vari de Rabohypotheekbank gesecuritiseerd voor liquidititeitsdoeleinden. Hierbij zijn de hypotheken verkocht aan een speciaal daarvoor opgerichte entiteit, die ze financiert door obligaties uit te geven. Deze obligaties zijn vervolgens weer door de Rabobank gekocht en kunnen worden gebruikt als onderpand om zonodig liquiditeiten aan te trekken. Door de omzetting van hypotheken in verhandelbaar papier zijn niet- liquide activa omgezet in liquide activa. Marktrisico Het marktrisico betreft de waardeveranderingen van de handelsporte feuille als gevolg van prijswijzigingen in de markt. De prijsveranderingen hebben onder andere betrekking op de prijzen van renteproducten (de rente), aandelen, valuta en sommige goederen. De Rabobank Groep berekent en consolideert het risico dagelijks en limiteert dit risico via een verfijnd stelsel van limieten en tradingcontrols. Op geconsolideerd niveau wordt het risico weergegeven door de zogenaamde Value at Risk. Deze maatstaf geeft op basis van historische marktontwikkelingen aan wat het maximaal mogelijke verlies is bij een gegeven betrouwbaar heidsniveau onder'normale'marktomstandigheden. De hoogte van de Value at Risk is het gevolg van marktontwikkelingen en van de zelf ingenomen posities. Om ook gevoel te krijgen voor het maximale potentiële risico wordt tevens het effect berekend van bepaalde extreme gebeurtenissen ('event risk') op de waardeontwikkeling van de portefeuilles. Hierbij worden zowel historische scenario's geanalyseerd, bijvoorbeeld de crash van de aandelenmarkten in 1987, als hypothetische scenario's, bijvoorbeeld de veronderstelling dat alle rentes sterk oplopen. Ook wordt gebruikgemaakt van gevoeligheidsanalyses. Value at Risk in 2005 per maandeinde in miljoenen euro's Risicotype in miljoenen euro's Ultimo 2005 Credit spread 19,2 Vreemde valuta 0,2 Aandelen 2,2 Rente 3,1 Diversificatie -2,6 22,1 Organisatiebesturing en risicomanagement 71 De Value at Risk bewoog in 2005 tussen EUR 14 (11) miljoen en EUR 25 (22) miljoen, met een gemiddelde van EUR 19 (17) miljoen. Dit betekent dat met een betrouwbaarheid van 97,5% onder normale omstandighe den het verlies op één dag maximaal EUR 25 miljoen bedroeg in 2005. De Value at Risk van de handelsportefeuilles kan worden onderverdeeld in een aantal componenten. De waarde van de handelsportefeuilles is voornamelijk gevoelig voor veranderingen in de rente, aandelenkoersen en credit spreads. Doordat tegengestelde posities van verschillende boeken elkaar in enige mate opheffen wordt een diversificatievoordeel behaald dat het totale risico reduceert. Ultimo 2005 was de geconsoli deerde Value at Risk EUR 22,1 miljoen. Dat dit een relatief beperkte positie is blijkt ook uit het feit dat slechts een klein deel van het totale economisch kapitaal wordt aangehouden voor marktrisico's uit hoofde van de handelsactiviteiten. Valutarisico Valutarisicoposities komen voor in de handelsboeken en de niet-han- delsboeken. In de handelsboeken wordt het valutarisico net als andere marktrisico's beheerst op basis van Value at Risk-limieten. In de niet- handelsboeken is alleen sprake van translatierisico op in buitenlandse activiteiten geïnvesteerd kapitaal en de niet in euro genoteerde uitgiftes van Trust Preferred Securities. Ten aanzien van het bewaken en beheersen van het translatierisico hanteert de Rabobank Groep een samenhangend tweesporenbeleid dat erop gericht is de vermogenspositie van de bank te beschermen tegen valutakoersschommelingen. Enerzijds voorziet de hedgestrategie in het afdekken van de reserves die in het buitenland in vreemde valuta belegd zijn, anderzijds in het immuniseren van de BIS-ratio voor effecten van valutakoersbewegingen. Dat laatste vindt plaats via de niet tot de reserves gerekende componenten van het toetsingsvermogen, met name de Trust Preferred Securities. Deze werden in 2003 en 2004 uitgegeven in zodanige vreemde valuta, dat de valutasamenstelling van het toetsingsvermogen overeenkomt met die van de naar risicograad gewogen activa. Deze'natuurlijke hedge'is gerealiseerd door de tot het tier 1 -vermogen gerekende Trust Preferred Securities II (in 2003) en III (in 2004) uit te geven in Amerikaanse dollar (USD 3.250 miljoen), Australische dollar (AUD 500 miljoen) en Britse Pond (GBP 350 miljoen). Operationeel risico Operationeel risico wordt binnen het bankwezen gerekend tot de niet-financiële risico's. Het betreft het risico van verlies door falende interne processen, mensen, systemen of externe gebeurtenissen. Door de aanstaande invoering van het Bazel ll-akkoord, staat het inzichtelijk maken en beheersen van operationeel risico volop in de belangstelling. Immers banken moeten met ingang van 2008 vermogen beschikbaar houden voor operationele risico's. Als een bank haar opera tionele risico's in beeld heeft en aantoonbaar goed beheerst, mag verwacht worden dat er minder verliezen ontstaan, zodat men hiervoor minder vermogen hoeft aan te houden. De Rabobank heeft een model ontwikkeld waarmee het aan te houden vermogen voor operationele risico's zodanig wordt berekend, dat het aansluit op het actuele risico profiel van de Rabobank Groep als totaal en per business unit. De Rabobank Groep heeft specifiek voor operationeel risicomanagement uitgesproken dat zij haar ambitie naar boven heeft bijgesteld, naar het hoogste ambitieniveau in het Bazel ll-akkoord: de Advanced Measurement Approach. De Rabobank Groep wil zo uitstralen dat zij risicobeheer hoog in het vaandel heeft en dat zij haar triple A-rating ruimschoots waard is. Met de aanpak volgens de Advanced Measurement Approach wordt het beheersapparaat van de Rabobank Groep transparanter gemaakt en door de coördinatie op groepsniveau ontstaan belangrijke voordelen op het terrein van kennisopbouw en kennisdeling. Door het stellen van beleidskaders en normenkaders vanuit Group Risk Management en door de controlorganisatie hierop te laten aansluiten, ontstaat een belangrijke bijdrage aan het'in control zijn'van de Rabobank Groep op het terrein van risicobeheersing.

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 38