Risicomanagement Strategie en doelstelling 62 Rabobank Groep jaarverslag 2005 commissarissen oefent toezicht uit op het bestuur. Dit model is in 2004 aangescherpt. Rollen en taken van de benoemde en gekozen bestuurders zijn opnieuw beschreven, de informatievoorziening is verbeterd en de toezichthoudende rol van de raad van commissarissen is steviger verankerd. Banken met een partnershipmodel kunnen desgewenst een ledenraad instellen. Directiemodel In het directiemodel heeft de lokale Rabobank een door de raad van commissarissen benoemde meerhoofdige directie, die functioneert onder toezicht van de raad van commissarissen. Er zijn geen door en uit de leden gekozen bestuurders meer, zoals in het partnershipmodel. Om de ledenzeggenschap en ledeninvloed stevig en structureel te ver ankeren, stellen banken met het directiemodel een ledenraad in. Dit is een afvaardiging van het totale ledenbestand die door en uit de leden wordt gekozen. De ledenraad neemt de bevoegdheden van de algemene vergadering van leden grotendeels over en zorgt daarnaast voor het bevorderen en structureren van de ledeninvloed en de ledenbetrokken heid. De algemene vergadering blijft bestaan, maar beslist alleen nog over majeure kwesties die het voortbestaan van de bank raken. Transparantie Een belangrijke voorwaarde voor een goede corporate governance van de Rabobank Groep is de aanwezigheid van een open cultuur met een duidelijk kenbare verantwoording over het gevoerde bestuur en het gehouden toezicht. Zonder transparantie is verantwoording door Rabobank Nederland aan de lokale Rabobanken over het gevoerde bestuur en toezicht en een beoordeling daarvan niet mogelijk. Investor relations Rabobank Nederland hecht behalve aan goede communicatie met haar leden ook aan goede communicatie met haar overige stakeholders. De eenheid investor relations informeert beleggers via een speciaal voor hen ingerichte website en via een elektronische nieuwsbrief over de ontwikkelingen bij de Rabobank Groep en staat tevens opgesteld om alle door beleggers gevraagde relevante informatie te verstrekken en toe te lichten. Daarnaast worden institutionele beleggers en andere geld en kapitaalverschaffers via presentaties of via individuele gesprekken geïnformeerd over de financiële gang van zaken bij de Rabobank Groep. Communicatie met de lokale Rabobanken Voor de lokale Rabobanken bestaat een gesloten internetverbinding, die zorgt voor snelle en goede informatievoorziening en leidt tot een grote betrokkenheid bij Rabobank Nederland. Informatie corporate governance op internet Op haar voor iedereen toegankelijke internetsite geeft de Rabobank Groep informatie over haar corporate governance en haar activiteiten. Daar is ook een volledig overzicht te vinden van de afwijkingen van de Nederlandse corporate governance code. Hoewel de Rabobank Groep de uitgangspunten van deze code onderschrijft en er op de meeste onderdelen ook uitvoering aan geeft, wordt een aantal principes en 'best practice'-bepalingen niet toegepast vanwege haar coöperatieve structuur. Risicobeheersing De besturing van de Rabobank Groep is gebaseerd op haar strategische uitgangspunten en in het verlengde daarvan op de samenhang tussen risico, rendement en kapitaal. Over de organisatie en beheersing van de Rabobank zijn eisen geformuleerd door zowel de bank zelf als De Nederlandsche Bank. De eisen van De Nederlandsche Bank zijn onder andere vastgelegd in de Regeling Organisatie en Beheersing, die het kader vormt voor de organisatie en beheersing van de activiteiten van de Rabobank Groep. Voor een verdere toelichting wordt verwezen naar de desbetreffende passages in dit jaarverslag, meer in het bijzonder het hoofdstuk Risicomanagement. In het licht van het voorgaande is de raad van bestuur van mening dat de interne risicobeheersings- en controlesystemen van de Rabobank Groep voldoen aan de daaraan gestelde eisen en adequaat en effectief zijn. Teneinde ook aan de inter nationale norm voor in control statements voor financiële rapportage, Sarbanes Oxley (SOX), te kunnen voldoen is in 2005 hiervoor een project gestart. Het streven is om eind 2006'SOX-compliant'te zijn. Voor meer informatie www.rabobankgroep.nl Organisatiebesturing en risicomanagement 63 Het inbedden van risicomanagement als een integraal onderdeel van het totale bancaire proces. Voortbouwend op Economie Capital wil de Rabobank Groep het risicomanagement verder professionaliseren. De Rabobank Groep wil zich kwalificeren voor de meest geavanceerde methode van het nieuwe kapitaalakkoord (Bazel II) Bankieren is het bewust aangaan van verant woorde risico's. De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid waaruit een bescheiden risico profiel voortvloeit. De voorlopige becijferingen van de uitkomsten van het Bazel li-akkoord bevestigen dit ook. Naast de externe kapitaals- vereisten, zoals geformuleerd in het zogenoemde Bazel li-akkoord, is voor risicobeheer en kapitaal allocatie de interne vermogenseis, het zogeheten economisch kapitaal, leidend. In 2005 zijn weder om grote stappen voorwaarts gezet om een volledig economisch kapitaal framework binnen de Rabobank Groep te implementeren. Organisatie risicobeheer Risicobeheer vindt plaats op diverse niveaus binnen de organisatie. De raad van bestuur stelt, onder toezicht van de raad van commissarissen en op advies van de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Groep (BRMC-RG), de te volgen risicostrategie, beleidsuitgangspunten en limieten vast. De raad van commissarissen evalueert regelmatig de risico's die verbonden zijn aan de activiteiten en de portefeuille van de Rabobank Groep. De Chief Financial Officer, lid van de raad van bestuur, is verantwoordelijk voor de implementatie van het risicobeleid binnen de Rabobank Groep en bovendien is hij voorzitter van de BRMC-RG. Risicobeheer binnen de Rabobank Groep vindt met name plaats binnen de directoraten Group Risk Management en Krediet Risico Management. Group Risk Management is verantwoordelijk voor het beleid omtrent rente-, liquiditeits-, markt-, valuta- en operationeel risico, alsmede voor de kredietrisico's op portefeuilleniveau. Krediet Risico Management is verantwoordelijk voor het beheer van kredietrisico's op postniveau. Daarnaast worden binnen de groepsonderdelen door onafhankelijke risicocontrolafdelingen die risico's gemonitord die voor het betreffende onderdeel relevant zijn. Principes risicobeheer De primaire doelstelling van risicomanagement is het beschermen van de financiële soliditeit van de Rabobank Groep. Het risicomanagement is gebaseerd op de volgende principes: - Bescherming van de financiële soliditeit: de Rabobank Groep beheerst risico's om de impact van potentiële 'adverse events'op zowel het kapitaal als op het resultaat te beperken. De'risk appetite'moet in ver houding staan tot het aanwezige en gewenste risicokapitaal. Om dit te kwantificeren is een economisch kapitaal raamwerk ontwikkeld. - Bescherming van de reputatie: voor het uitoefenen van het bankiersvak is een goede reputatie van wezenlijk belang, er moet prudent mee worden omgegaan. - Risicotransparantie: het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de bank. Om de juiste commerciële afwegingen te kunnen maken moeten ook de risico's worden meegewogen.

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 34