Organisatiebesturing en risicomanagement Corporate governance Rabobank Groep Strategie Vertrouwen is voor een financiële instelling als de Rabobank de basis van de relatie met klanten, toezichthouders en andere stakeholders. Dat vertrouwen wordt gewaarborgd door een goed onderne- mingsbestuur en een adequate risicobe heersing. Maar ook door een open cultuur en transparantie in de verantwoording over het gevoerde beleid en het gehouden toezicht. Intern en extern. De corporate governance structuur van de Rabobank Groep is gebaseerd op deze fundamentele uitgangspunten. Een prudent risicobeleid waaruit een bescheiden risicoprofiel voortvloeit is de inzet van het risicomanagement. 58 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Organisatiebesturing en risicomanagement Rabobank Groep onderschrijft de uitgangspunten van de Corporate governance code. Zeggenschap van leden is verankerd in de coöperatieve structuur. De Rabobank Groep heeft het afgelopen decennium uitvoerig aandacht geschonken aan de eigen corporate governance. De wens de corporate governance binnen de Rabobank Groep optimaal in te richten, impliceert dat zij zich van zelfsprekend rekenschap geeft van het mondiale debat over dit onderwerp. Financiële instellingen, zoals de Rabobank Groep, zijn overigens al jaren vertrouwd met veel van de moderne governance- principes. Dit komt doordat de financiële sector vanwege zijn maatschappelijke en economische functie altijd al strak gereguleerd is geweest. Gegeven haar diepe worteling in de Nederlandse samenleving en haar prominente aanwezigheid op de internationale kapitaalmarkten, onderschrijft de Rabobank Groep de uitgangspunten van de Nederlandse corporate governance code. Deze code is echter niet zonder meer van toepassing op de Rabobank Groep. De Rabobank Groep heeft immers een coöperatieve grondslag en is niet beursgenoteerd. Dit neemt niet weg dat op de meeste onderdelen uitvoering aan de code zal worden gegeven. Kruislingse garantieregeling De Rabobank Groep bestaat uit de zelfstandige lokale Rabobanken, hun centrale organisatie Rabobank Nederland en de met haar verbonden (dochter)ondernemingen. Diverse rechtspersonen binnen de Rabobank Groep vormen door hun onderlinge financiële verbondenheid één geheel. Er bestaat tussen deze rechtspersonen een interne verhouding van aansprakelijkstelling als bedoeld in artikel 12 van de Wet toezicht kredietwezen 1992. Deze verhouding ligt besloten in een interne zogeheten kruislingse garantieregeling. Deze regeling houdt in dat, als een aan de regeling deelnemende instelling een tekort aan middelen heeft om haar ver plichtingen tegenover haar crediteuren na te komen, de overige deel nemers de middelen van die instelling moeten aanvullen om haar in staat te stellen deze verplichtingen wel na te komen. Corporate governance Rabobank Nederland Raad van bestuur De raad van bestuur is verantwoordelijk voor het besturen van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Dit omvat de verantwoordelijkheid voor de realisatie van de doelstellingen van de Rabobank Groep als geheel, het strategisch beleid, de resultatenont- wikkeling, de synergie binnen de groep, de naleving van alle relevante wet- en regelgeving, de beheersing van de ondernemingsrisico's en de financiering van de Rabobank Groep. De raad van bestuur legt over dit alles verantwoording af aan de raad van commissarissen, de centrale kringvergadering (het'parlement'van de organisatie met beslissings bevoegdheid namens de lokale Rabobanken) en de algemene vergadering van Rabobank Nederland, gevormd door de leden, zijnde de lokale Rabobanken.

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 32