E «VAN" 52 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Kernactiviteiten 53 Via de lokale banken komt Rabo Vastgoed regelmatig in contact met partijen voor vastgoedprojecten. De koopwoningen uit deze projecten worden vervolgens weer grotendeels gefinancierd door de lokale banken. FGH Bank werkt samen met vermogensbeheerder Schretlen Co en de lokale banken in het plaatsen van vastgoedmaatschappen en CV's (commanditaire vennootschappen). FGH Bank FGH Bank is specialist in de financiering van commercieel vastgoed. Met een landelijk dekkend kantorennetwerk richt de bank zich primair op institutionele en particuliere beleggers in commercieel vastgoed en op bouwondernemingen en projectontwikkelaars. FGH Bank richt zich met haar dochter de Nederlandse Hypotheekbank via lokale intermediairs op de financiering van vastgoed voor kleinzakelijk gebruik (hoofdzakelijk winkels en bedrijfsruimten). FGH Bank heeft een uitstekend jaar achter de rug. Na 2004 realiseerde de bank wederom een recordproductie van EUR 2,7 miljard. De krediet portefeuille van FGH Bank nam hierdoor toe met 16% tot EUR 7,8 (6,7) miljard. De aflossingen in het verslagjaar bedroegen EUR 1,4 miljard en waren, in vergelijking met voorgaande jaren, relatief hoog. Dit heeft vooral te maken met de toegenomen concurrentie. Hierdoor lag het aantal oversluitingen hoger. Van de kredietportefeuille bestaat circa 71% uit beleggingsfinancieringen. Van het restant van de kredietportefeuille heeft 10% betrekking op zakelijk eigen gebruik, 6% op uitpondfinancieringen, 7% op bouw en grondfinanciering en 6% op overige kredietverlening (woning- en handelsfinanciering). FGH Bank biedt naast vastgoedfinancieringen ook andere diensten aan. Zo kan de klant bij FGH Vastgoed Expertise terecht voor advies, porte feuilleanalyse, marktonderzoek en planbeoordeling, en taxaties van commercieel vastgoed. Vooral de taxatieopdrachten namen het afgelo pen jaar sterk toe. FGH Asset Management acquireert Nederlands vastgoed en beheert vastgoedfondsen en -objecten. De belangstelling voor vastgoedfondsen Uitsplitsing naar type financiering ultimo 2005 Beleggingsfinancieringen 71% Zakelijk eigen gebruik 10% Bouw- en grondfinanciering 7% Uitpondfinancieringen 6% Overig 6% (CV's) was in 2005 wederom groot. Het aanbod van kwalitatief hoog waardige vastgoedobjecten is echter schaars wat tot voorzichtigheid noopt. Het behaalde rendement op de vastgoed-CV's lag tot op heden, mede dankzij de strenge selectie van vastgoedobjecten, op of boven het gebudgetteerde rendement. Mede in het belang van de klant wil FGH Asset Management onverminderd vasthouden aan de hoge kwaliteitscriteria voor deze beleggingsconstructies. Rabo Vastgoed Rabo Vastgoed behoort tot de grootste woningbouwontwikkelaars van Nederland. Daarnaast participeert zij ook in toenemende mate in de binnenstedelijke herontwikkeling en in de ontwikkeling van winkelcentra. Rabo Vastgoed is de afgelopen jaren fors gegroeid. Om dichtbij de klan ten te blijven, zijn in het verslagjaar vijf nieuwe business units gevormd die in de regionale markten opereren. Rabo Vastgoed ontwikkelt projec ten waarin de mens centraal staat, met oog voor de omgeving en van uit het perspectief van maatschappelijk verantwoord ondernemen. In 2005 groeide de grondportefeuille met 210 hectare tot 2.000 (1.790) hectare. Deze portefeuille heeft een potentie van 32 duizend woningen en 721 duizend m2 bedrijfsruimte. Het aantal verkochte woningen bedroeg 1.767 (1.144), wat overeenkomt met een marktaandeel van ruim 5% voor projectmatige koopwoningen. De orderportefeuille, bestaande uit goedgekeurde en lopende projecten op het gebied van woning bouw en bedrijfsruimte, nam met 7% toe tot EUR 3,8 (3,6) miljard. De stijging is vooral te danken aan de toegenomen vraag uit de woning bouw. De portefeuille voor bedrijfsruimte daalde omdat Rabo Vastgoed zeer terughoudend opereert in de moeilijke kantorenmarkt. Groei op het terrein van binnenstedelijke herontwikkeling vormt voor Rabo Vastgoed een belangrijke nieuwe activiteit. In 2005 kwamen de eerste grotere projecten van de grond. Met de gemeente Den Haag is overeenstemming bereikt over de herontwikkeling van het Binckhorst- gebied, dat met een oppervlakte van 125 hectare een potentie heeft van circa 6 duizend woningen en 15 duizend m2 commercieel vastgoed. In Amsterdam is samen met woningbouwcorporaties het Stedenfonds opgericht. Dit fonds van EUR 275 miljoen, waarin institutionele beleg gers voor 85% participeren, biedt de mogelijkheid om rechtstreeks te investeren in door Rabo Vastgoed ontwikkelde huurwoningen in het middensegment in geselecteerde gebieden in Amsterdam. Met de bouw van City Campus MAX in Utrecht helpt Rabo Vastgoed mee aan de doorstroming van studentenhuisvesting. Door kostenbewust te ontwerpen kan Rabo Vastgoed betaalbare en zelfstandige woonruimte aanbieden aan studenten. City Campus MAX zal bestaan uit circa duizend woningen met daarnaast extra voorzieningen zoals een wasserette en sportfaciliteiten. De bouw zal in 2006 starten en het project wordt naar verwachting eind 2008 opgeleverd. Financieel Nettowinst +22% Met de vastgoedactiviteiten werd in 2005 een nettowinst van EUR 78 (64) miljoen gerealiseerd, een stijging met 22%. De enorme groei die de vastgoeddivisie het afgelopen verslagjaar doormaakte, vertaalde zich in zowel hogere baten als lasten. De baten namen met 19% toe tot EUR 150 (126) miljoen. Het renteresultaat steeg met EUR 20 miljoen tot EUR 96 miljoen dankzij de sterke groei van de kredietportefeuille De rentemarge bleef nagenoeg gelijk, mede dankzij het hogere bedrag aan aflossingen waarvoor ook een vergoeding werd betaald door de klanten. De overige baten stegen met 8% tot EUR 54 (50) miljoen. Onder deze post vallen onder meer de lease- en huuropbrengsten en projectresultaten. De bedrijfslasten stegen met 28% tot EUR 41 (32) miljoen. De personeels kosten namen onder meer door een hogere bezetting en hogere pensioenlasten toe met EUR 5 miljoen tot EUR 25 miljoen. De overige bedrijfslasten stegen met EUR 4 miljoen tot EUR 16 miljoen als gevolg van de sterke autonome groei die de vastgoeddivisie realiseerde. Het afgelopen jaar is met name meer geïnvesteerd in de backoffice. Het bedrijfsresultaat vóór belastingen nam met 15% toe tot EUR 108 (94) miljoen. Ambities en vooruitzichten voor 2006 De vooruitzichten voor de woningmarkt zijn positief. Wel bestaat het risico dat de rente omhoog gaat wat een negatieve invloed kan hebben op het prijsniveau en de doorstroming. De Rabobank Groep verwacht dat 2006 een lastig jaar zal worden voor de markt van commercieel vastgoed. De voorspelde economische groei zal onvoldoende zijn om de huidige overcapaciteit in de kantorenmarkt te absorberen. In de ontwikkelingsmarkt zal de nadruk vooral liggen op de binnen stedelijke herontwikkeling en groei in de randstedelijke gebieden. Voor vastgoedfinancieringen zal de druk op de marges aanhouden. Getracht wordt dit te compenseren door verdere groei. Ook zullen voorzichtige stappen worden gezet in het opzetten van complexe financieringsstructuren. Voor meer informatie www.rabovastgoed.nl en www.fghbank.nl Resultaten 2005 2004 Mutatie Rente 96 76 26% Overige baten 54 50 8% Totale baten 150 126 19% Personeelskosten 25 20 25% Overige bedrijfslasten 16 12 33% Totale bedrijfslasten 41 32 28% Brutoresultaat 109 94 16% Waardeveranderingen 1 Bedrijfsresultaat vóór belastingen 108 94 15% Nettowinst 78 64 22% Overige gegevens 31-dec-05 31-dec-04 Kredietportefeuille (in miljarden euro's) 7,8 6,7 16% Grondportefeuille (in hectares) 2.000 1.790 12% Aantal fte's 331 291 14%

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 29