Leasing Strategie en doelstelling Kernactiviteiten r it Financieel Nettowinst +16% 48 Rabobank Groep jaarverslag 2005 De Lage Landen De Lage Landen ontwikkelde zich in 2005 wederom voorspoedig. Zowel het resultaat als de portefeuille groeide met dubbele cijfers. Dankzij de stabiele groei van de afgelopen jaren behoort De Lage Landen inmiddels tot de grootste leasemaatschappijen in Europa en de Verenigde Staten. Markt en klanten De lease-industrie herstelde zich in 2005. Was de groei daarvan in de Verenigde Staten slechts beperkt, in Europa toonde de leasemarkt een krachtig herstel en ook in Azië ontwikkelde de markt zich positief. De verhogingen van de korte rente in de Verenigde Staten en de sterke concurrentie resulteerden in deze regio in een verkrapping van de marge. Groei leaseportefeuille De Lage Landen zag zijn portefeuille in 2005 met 19% groeien tot EUR 15,4 (12,9) miljard. Deze groei werd positief beïnvloed door de stijging van de dollarkoers. Gecorrigeerd hiervoor bedraagt de groei 10%, hetgeen nog altijd ruim hoger is dan de groei in de wereldwijde leasemarkt. Dankzij de expansie van de afgelopen jaren in Noord- en Zuid-Amerika, in combinatie met een stijging van de dollar, is de leaseportefeuille in deze regio voor het eerst fractioneel groter dan in Europa. Van de lease portefeuille is nu 49% afkomstig uit Noord- en Zuid-Amerika, 49% uit Europa en 2% uit Azië, Australië en Nieuw-Zeeland. Internationaal richt De Lage Landen zich op de bedrijfstakken food agri, healthcare, office equipment, IT, telecommunication, materials handling construction equipment, trucks trailers en bank outsourcinc Met name de bedrijfstakken food agri en materials handling construction equipment groeiden voorspoedig. In Nederland biedt het bedrijf een breed pakket leasing- en handels- financieringproducten aan. Tot het productenpakket van De Lage Landen behoren onder meer equipmentlease, auto- en bedrijfswagen lease, ICT-lease en handelsfinanciering. Europa In Europa steeg de leaseportefeuille in het verslagjaar met 7% tot EUR 7,5 (7,0) miljard. Gemeten naar wereldwijd verkoopvolume neemt De Lage Landen in Europa de derde plaats in. De Lage Landen is reeds actiefin Polen en in het komende verslagjaar worden de mogelijkheden onderzocht om de activiteiten in Centraal en Oost-Europa uit te breiden. Leaseportefeuille naar sector ultimo 2005 Leaseportefeuille naar regio ultimo 2005 Noord- en Zuid-Amerika 49% Azië, Australië en Food agri Q Office equipment R Bank outsourcing r Materials handling construction equipment Healthcare m Translease r Trucks trailers R Overig Kernactiviteiten 49 Het wereldwijd aanbieden van financierings- Jaarlijkse verbetering van het oplossingen gericht op de afzetbevordering bedrijfsresultaat vóór belastingen van vendors (fabrikanten of distributeurs) via van 10-15% gestructureerde internationale samenwerking op basis van partnership. De sterkste groei van de portefeuille deed zich voor bij autolease, materials handling construction equipment, food agri en healthcare. In healthcare heeft De Lage Landen in Amerika al een prominente positie. Vorig jaar werd ook in Europa met deze activiteit gestart en de portefeuille liet een gezonde groei zien. In het Verenigd Koninkrijk zijn enkele grote transacties afgesloten met de National Health Service. In het verslagjaar is de samenwerking in Europa met Komatsu uitge breid. Komatsu is een van de grootste producenten en leveranciers ter wereld op het gebied van zwaar materieel bestemd voor onder andere weg- en waterbouw, en grondverzet. Nieuwe klanten waarmee een vendorprogramma werd opgestart, zijn onder meer Mitsubishi Caterpillar Forklift Europe en Nudetron. Sinds de overname van Telia Finans in 2004 groeiden de activiteiten in Scandinavië voorspoedig. Het onderzoeksbureau Heliview onderzocht de performance van auto leasemaatschappijen in Nederland. Translease, de autoleasingdochter van De Lage Landen, behaalde met een overall oordeel van 7,5 de hoogste score in het onderzoek. Translease nam als een van de eerste maatschappijen hybride auto's in haar assortiment op. Verder breidde Translease de autoleaseactiviteiten verder uit door het nemen van een belang van 66,5% in Prisma Car Lease. Daarnaast werd overeengekomen dat De Lage Landen op termijn de resterende 33,5% van het aandelen kapitaal zal verwerven. Amerika Mede dankzij een stijging van de dollarkoers groeiden de Amerikaanse activiteiten met 31% tot EUR 7,6 (5,8) miljard. De sectoren healthcare en food agri kenden een uitstekend jaar en ook de activiteiten in Canada en Brazilië groeiden fors. Door de expansie van de afgelopen jaren staat De Lage Landen in de Verenigde Staten inmiddels op een 6e plaats in termen van verkoopvolume. Deze Rabobankdochter is daar de grootste buitenlandse leasemaatschappij. In het verslagjaar zijn diverse nieuwe internationaal opererende klanten aan het klantenbestand toegevoegd, waaronder aansprekende bedrijven als Hyundai, Panasonic en Sony. De samenwerking met AGCO, gespecia liseerd in de productie en distributie van agrarische bedrijfsmiddelen, blijft succesvol. Na een afwezigheid in Argentinië van enkele jaren heeft De Lage Landen besloten om, wederom samen met AGCO, de activiteiten in dat land opnieuw te starten. In Amerika werd in 2005 een nieuwe business unit public finance opgezet. Deze business unit biedt verschil lende leaseproducten aan centrale, federale en lokale overheden. Azië De portefeuille in de regio Azië steeg van circa EUR 150 miljoen naar ruim EUR 250 miljoen. In 2005 breidde De Lage Landen de activiteiten uit met een kantoor in Japan. In China zijn inmiddels de vergunningen binnen om ook daar leasingactiviteiten te ondernemen. In januari 2005 werd het eerste kantoor in Shanghai geopend. De Lage Landen behaalde in 2005 een nettowinst van EUR 178 (154) miljoen. Dit is een stijging met 16%. De baten namen met 12% toe tot EUR 719 (641) miljoen, vooral door hogere rentebaten. De rentemarge nam in het verslagjaar licht af, maar niettemin was nog sprake van een fraaie stijging van het renteresultaat met 12% tot EUR 514 (458) miljoen.

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 27