Vermogensbeheer en beleggen Strategie en doelstellingen Kernactiviteiten Bieden van dienstverlening van hoge kwaliteit het buitenland. Verbreden aanbod van aan alle typen beleggingsklanten. innovatieve producten en diensten. Versterken van de positie van de Rabobank 60% van het beheerd vermogen van de Groep op de markt voor welgestelden. Robeco Groep verslaat de benchmark Consolideren van de positie en op selectieve Jaarlijkse stijging van het bedrijfsresultaat wijze uitbreiden van het distributienetwerk in vóór belastingen met 15% 44 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Robeco Groep, Schretlen Co, Alex, International Private Banking Trust De vermogensbeheeractiviteiten van de Rabobank realiseerden de ambities en doelstellingen voor 2005 ruimschoots. De nettowinst nam met 26% toe tot EUR 174 miljoen. Het beleggingsklimaat voor aandelen herstelde zich krachtig met als gevolg sterke stijgingen van de aandelenkoersen. Hierdoor werden fraaie beleggingsresultaten gerealiseerd. Maar ook de relatieve performance van de Robecofondsen ten opzichte van de benchmark droeg aan deze stijging bij. De overall performance van de fondsen bedroeg volgens ratingbureau Morningstar 3,19 sterren bij een doelstelling van 3. De instroom van nieuw vermo gen stelde echter wel teleur. In het verslagjaar werd Effectenbank Stroeve verkocht. Door de fusie van Interpolis met Achmea maakt het beheerd vermogen van Interpolis niet langer deel uit van het beheerd en bewaard vermogen van de Rabobank Groep. Markt en klanten In Nederland en in de eurozone was sprake van een spectaculair herstel van de aandelenbeurzen met koerswinsten van meer dan 20% dankzij onder meer een lagere dollarkoers, hoger dan verwachte bedrijfs winsten en een lagere lange rente. Dit gold niet voor de Amerikaanse beurzen, die na enkele jaren van groei in 2005 slechts een geringe stijging realiseerden. De absolute topper afgelopen jaar was de beurs van Japan met een stijging van 40%. Het beleggersvertrouwen in Japan nam toe, het economische herstel zette door en de concurrentiepositie verbeterde dankzij een zwakkere yen. Ook obligatie- en vastgoed producten hebben per saldo een positief jaar achter de rug. Effectenbank Stroeve werd in het verslagjaar verkocht aan de Kredietbank Luxembourgeoise omdat de activiteiten te veel overlap vertoonden met die van de lokale Rabobanken en andere groepsonderdelen. Marktbenadering De Rabobank Groep richt zich zowel op particuliere als op institutionele beleggers. Particulieren met een belegd vermogen of inkomen vanaf EUR 80.000 worden bediend door Rabobank Private Banking. De actieve en zelfstandige belegger kan terecht bij Alex, de Rabosite of de orderlijn. Bij Robeco Direct kan in fondsen en gestructureerde producten worden belegd, maar ook in individuele aandelen. Het topsegment (vanaf EUR 500.000) wordt bediend door Schretlen Co en grote institutionele beleggers door Robeco. Kleinere instellingen zoals woningcorporaties, kerkgenootschappen, stichtingen en verenigingen die behoefte hebben aan specialistische bediening, kunnen terecht bij de instellingendesk van Schretlen Co. Ook in het buitenland is de Rabobank Groep actief. Robeco zet producten niet alleen via derden af, maar heeft ook enkele dochterondernemingen in de Verenigde Staten. De Zwitserse Bank Sarasin Cie, waarin de Rabobank een belang van 28% heeft, bedient internationale private bankingklanten. Beheerd en bewaard vermogen Het beheerd en bewaard vermogen van de Rabobank Groep bedroeg eind 2005 EUR 224 (223) miljard. Het beheerd en bewaard vermogen bestaat voor EUR 68 (83) miljard uit de eigen beleggingsportefeuille en voor EUR 156 (140) miljard uit vermogen van klanten. De daling van de eigen beleggingsportefeuille is grotendeels toe te schrijven aan de deconsolidatie van Interpolis. Het beheerd vermogen van Effectenbank Stroeve en van Interpolis, voorzover niet geplaatst bij Robeco, is niet langer in het vermogen van klanten opgenomen. De stijging van het beheerd vermogen is het saldo van EUR 18 miljard beleggingsresultaten, ruim EUR 3 miljard als gevolg van de stijging van de dollarkoers, bijna EUR 5 miljard instroom nieuw vermogen, -/- EUR 8 miljard als gevolg van de verkoop van Effectenbank Stroeve en de fusie van Interpolis met Achmea. Het restant betreft overige mutaties, waaronder dividend- en rentebetalingen. De instroom van nieuw vermogen in Amerika was rela tief beperkt en was met name toe te schrijven aan het vertrek van een beleggingsteam. In Europa verliep het aanmerkelijk beter. In het laatste kwartaal werd door Robeco een nieuw mandaat binnengehaald van EUR 1 miljard van het pensioenfonds van de Franse overheid. Van het beheerd vermogen voor klanten is het grootste deel, 46%, belegd in aandelen, 35% is belegd in vastrentende beleggingen, 11% in alternatieve producten zoals private equity, hedgefondsen en gestructureerde producten en 8% in overige fondsen. Aantal orders stijgt fors in tweede helft van 2005 Het aantal in Nederland door de Rabobank Groep uitgevoerde effecten en huisorders steeg in 2005 met 9% tot 6,1 (5,6) miljoen. De toename is mede te danken aan het forse herstel van de beurs in de tweede helft van het jaar. In het eerste halfjaar was nog sprake van een daling van 10%, maar in de tweede helft van het jaar steeg het aantal uitgevoerde orders met 32%. De grootste stijging deed zich voor bij de effectenorders. Die namen toe met 15%. Het aantal uitgevoerde huisfondsenorders bleef stabiel. Het lijkt erop dat het vertrouwen van beleggers weer terugkeert, maar het is nog te vroeg om te spreken van een structureel herstel. Ontwikkeling beheerd en bewaard vermogen van klanten in miljarden euro's HBS Valuta- resultaten Verkoop Stroeve Interpolis Beleggings- december resultaten 2004 Bruto cashflow dividend overige

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 25