38 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Equities (onder de handelsnaam Rabo Securities) verzorgt de research, handel en aan- en verkoop van Benelux-aandelen voor institutionele beleggers. Deze activiteiten sluiten nauw aan bij de aspiraties van Corporate Advisory en Rabobank Nederland Corporate Clients in de grootzakelijke markt op het gebied van advisering, fusies en overnames en aandelenemissies. In 2005 introduceerde Equityderivatives enkele succesvolle producten zoals het garantieproduct Rabo Performance Clicker en de Rabo Yield Booster. Deze producten werden via lokale banken en derdenbanken bij retailbeleggers geplaatst. Afgelopen jaar breidde GFM zijn Sales-activiteiten sterk uit om de relatie met zowel wholesale als retailklanten te verstevigen. Corporate Finance Corporate Finance ondersteunt bedrijven en financiële instellingen bij hun activiteiten via het structureren van maatwerkproducten. Deze producten richten zich onder andere op het optimaliseren van de balans en het sturen van kasstromen, en vormen een aanvulling op de standaard kredietverlening. Vanuit dit perspectief wordt nauw samengewerkt met andere dochterondernemingen en de lokale Rabobanken. De producten van Corporate Finance worden geleverd vanuit drie productgroepen, te weten Structured Finance, Leveraged Finance en Project Finance. Structured Finance levert op maat gestructureerde producten gericht op zowel de actiefzijde als de passiefzijde van de balans. In 2005 koos Structured Finance ervoor om meer de nadruk te leggen op maatwerk producten voor klanten van Rabobank Nederland Corporate Clients en de lokale Rabobanken. Hierdoor nam de grootte van de transacties af. Leveraged Finance is internationaal betrokken bij het financieren van overnames door investeringsmaatschappijen met een aankoopprijs boven EUR 50 miljoen. Leveraged Finance is internationaal gezien een grote speler op de agrarische markt, maar daarnaast is zij ook actief in andere sectoren. De portefeuille nam in 2005 toe door transacties met TetleyTea, Betafence en DSM Bakery Ingredients. Project Finance richt zich op financieringen waarbij duurzaam en verantwoord ondernemen centraal staan. In 2005 ontwikkelde Project Finance een product voor de groen gelabelde glastuinbouw, waardoor de tuinders gebruik kunnen maken van de investeringssubsidies van de overheid. Corporate Advisory Corporate Advisory is de Nederlandse specialist in kapitaalmarkttrans acties, fusies en overnames en transactiegedreven advies voor publieke en private ondernemingen, overheden en private equity-investeerders. De dienstverlening richt zich onder meer op beursintroducties, aandelen- plaatsingen en fusies en overnames. In 2005 is een verdere samenwerking met Rabobank Nederland Corporate Clients doorgevoerd, die resulteerde in talrijke door Corporate Advisory geleide plaatsingen, waaronder bijvoorbeeld Getroriics, USG en Fugro. Rabobank Nederland Corporate Clients Rabobank Nederland Corporate Clients (RNCC) bedient niet alleen de eigen klantengroep, bestaande uit de grote Nederlandse corporates, maar ondersteunt ook de lokale Rabobanken bij de bediening van de grootzakelijke markt. Daartoe werkt RNCC nauw samen met'product leverancier'Rabobank International. Sinds 1 januari 2006 voorziet RNCC tevens in de behoefte van klanten aan producten op het gebied van financiële logistiek. De afdeling Financiële Logistiek ondersteunt klanten op het gebied van onder meer cashflow-, liquiditeit- en risico management. Mede dankzij de actieve ondersteuning door RNCC, wisten de lokale Rabobanken hun leidende positie in de primaire agrarische sector te consolideren, ondanks hevige concurrentie. Ook op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen heeft RNCC een belangrijke voortrekkersrol, wat zich onder ander uit in het stimuleren van investe ringen in groene kassen. De afgelopen jaren wist de Rabobank haar positie in de Nederlandse grootzakelijke markt verder te versterken, wat resulteerde in een grotere betrokkenheid bij omvangrijke nationale transacties. Door de inspanningen van de lokale banken en RNCC werd de Rabobank in 2005 uitgeroepen tot Bank van het Jaar. Participaties De activiteiten van Participaties bestaan uit Rabo Participaties en investeringen in de fondsen van Gilde. Rabo Participaties belegt in deel nemingen waarbij zij streeft naar medezeggenschap in de betreffende ondernemingen en niet naar feitelijke controle. Eén van de belangen die het afgelopen jaar werden genomen, was een belang van 49% in IHC Holland Merwede, een vooraanstaande bouwer van baggerschepen. Kernactiviteiten 39 Rabo Participaties werkt nauw samen met de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland Corporate Clients. De helft van de transacties wordt doorgeleid via het lokale ban ken netwerk. Gilde is een leidende private equity-investeerder en gespecialiseerd in buy-outinvesteringen. In augustus 2005 verkocht de Rabobank haar dochter Gilde Investment Management aan het huidige management. De verkoop had geen gevolgen voor de Rabobankparticipaties in de Gilde-fondsen. Het internationale retaiIbankbedrijf In de internationale retailstrategie van de Rabobank gaat het om verwerven van of deelnemen in kleinere banken - in economisch veel belovende landen - die een sterke positie hebben buiten de grote steden: bij particulieren, het MKB en in de agrarische sector. De internationale retailactiveiten van de Rabobank Groep zijn onderverdeeld in agri countrybankingactiviteiten en universal countrybankingactiviteiten. Agri countrybanking richt zich vooral op de food en agrimarkt. Universal countrybanking is veel breder en richt zich behalve op food agri ook op het MKB en particulieren. Agri countrybanking Rabobank richt haar internationale food agriactiviteiten primair op Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. In Brazilië zijn in 2005 de agri countrybankingactiviteiten sterk uitgebreid. Australië en Nieuw-Zeeland De klanten worden in deze regio bediend vanuit 46 filialen in Australië en 28 in Nieuw-Zeeland. Gemeten naar marktaandeel staat de Rabobank in het Australische plattelandsegment op een tweede plaats en in Nieuw-Zeeland op nummer drie. In de landbouwsector was in de afgelopen jaren sprake van een consolidatieslag die gepaard ging met stijgende landbouwgrondprijzen. Hierdoor werd per klant een groter bedrag aan krediet verstrekt. Al met al leidde dit in 2005 tot een sterke groei van de niet stedelijke kredietverlening. Deze ontwikkeling heeft een grote aantrekkingskracht gehad op de financiële sector gezien de sterke toename van de concurrentie in dit segment in de afgelopen jaren. Het afgelopen jaar is het aanbod in financiële adviesdiensten uitgebreid en werd in samenwerking met verzekeraar Future Life het aanbod van levensverzekeringsproducten vergroot. Verenigde Staten en bod op aandelen Community Bank of Central California In oktober 2005 bracht de Rabobank Groep een bod uit op de aandelen van de Community Bank of Central California (CBCC). Het kantoren netwerk van CBCC sluit goed aan bij dat van Rabobank Noord-Amerika De overname werd begin 2006 afgerond. In de Verenigde Staten stond 2005 in het teken van verbetering van de dienstverlening aan klanten en de groei van het aantal klanten en van de verdere integratie van en een verbeterde samenwerking tussen de diverse onderdelen. Onderdeel hiervan was de samenvoeging van Rabo AgriFinance en Rabo AgServices tot Rabo AgriFinance. Voorts is dit jaar de naam van Valley Independent Bank gewijzigd in Rabobank NA. In het afgelopen boekjaar verkreeg de Rabobank in de Verenigde Staten het predikaat National Bank. Rabobank NA kan hierdoor nu ook retail- producten aanbieden buiten Californië en de commerciële activiteiten van Rabo AgriFinance - vooral actief buiten Californië - verder optimaal ondersteunen. Rabo AgriFinance verstrekt voornamelijk bedrijfsleningen en hypothe ken aan de bovenkant van het agrarische segment, terwijl Rabobank NA een breed dienstenpallet aan retailklanten aanbiedt Uitbreiding activiteiten in Brazilië De Rabobank is al sinds 1995 actief in Brazilië. Hierdoor is een diepgaande sectorkennis en een sterke merknaam in de food agrisector opge bouwd. In het verslagjaar heeft de Rabobank haar activiteiten in dit land verder uitgebreid met het openen van nieuwe kantoren gericht op de bediening van de grotere agrarische bedrijven. Het productaanbod bestaat onder andere uit het verstrekken van financieringen, deposito's en valuta- en commodityderivaten. Universal countrybanking De universal countrybankingactiviteiten van de Rabobank vinden plaats in Ierland en Polen. De banken in deze landen richten zich op het distribueren van allround bankproducten aan boeren, het MKB en particulieren in landelijke gebieden. In 2002 werd een start gemaakt met universal countrybanking door de aankoop van de ACCBank in Ierland. Eind 2004 volgde een volgende stap met de verwerving van een belang van 35% in Bank Gospodarki Zywnosciowej (BGZ) in Polen. De Rabobank hecht aan een snelle inpassing van de nieuwe universal

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 22