Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf Strategie en doelstellingen Kernactiviteiten International wholesale- en retailbanking met een focus op food agri 36 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Versterken van de wholesaleactiviteiten in de staande marktposities in landen waar sprake food agrisector wereldwijd door middel van is van een aanzienlijk potentieel in de food autonome groei en selectieve overnames. agrimarkten. Versterken van de positie in de Nederlandse Op lange termijn is de bijdrage van de inter grootzakelijke markt. nationale retailactiviteiten aan de nettowinst Streven naar structurele groei van de internatio even groot als die van de wholesaleactiviteiten nale retailactiviteiten en bereiken van vooraan Jaarlijkse stijging van de nettowinst van 10-15% In 2005 realiseerden het wholesalebankbedrijf en het internationaal retailbankbedrijf een nettowinst stijging van 3% tot EUR 573 (555) miljoen. Deze prestatie werd neergezet in een sterk concurre rende markt die zich kenmerkte door margedruk. Global Financial Markets ontwikkelde zich over de gehele lijn positief. Medio 2005 integreerde dit onderdeel de activiteiten van Rabo Securities op het gebied van equities en equityderivaten in zijn operaties. De afdeling Corporate Finance liet een gematigd jaar zien, mede door de gewijzigde focus van Structured Finance. In dezelfde periode van het jaar werd Gilde Investment Management verkocht aan het zittende management. De in 2005 aangekondigde acquisitie van de Community Bank of Central California werd begin 2006 afgerond. Daarnaast werd in 2005 gestart met een uitbreiding van de agrarische activiteiten in Brazilië. De eind 2004 aangekondigde strategische samenwerking met de Turkse Sekerbank is begin 2006 afgeketst. Het is de intentie van de Rabobank om een meerderheidsbelang te verkrijgen ter versterking van de inter nationale retailactiviteiten. Begin 2006 besloot echter het pensioenfonds van Sekerbank - de grootste aandeelhouder - af te zien van verkoop van de aandelen aan de Rabobank. Markt en klanten De wereldeconomie liet in 2005 wederom een gezonde groei zien Amerika en Azië droegen hier positief aan bij, terwijl Europa opnieuw achterbleef. In Europa ging in 2005 de stijging van de korte rente gepaard met een daling van de lange rente, waardoor de yieldcurve wat afvlakte. Ook in de Verenigde Staten was sprake van een afvlakking van deze curve door de sterke stijging van de korte rente. Het wereld wijde overaanbod van liquiditeiten leidde tot een toename van de concurrentie en verkrapping van de marges. Dit was vooral merkbaar bij de kredietverlening en bij de activiteiten van Global Financial Markets. Toename kredietverlening met 20% De totale kredietverlening aan de private sector steeg met EUR 9,2 miljard tot EUR 54,2 (45,0) miljard. De toename van de kredietverlening in de Amerikaanse regio droeg hier sterk aan bij. De kredietverlening steeg hier met meer dan 30%, voor een groot deel als gevolg van de appreciatie van de dollar. De kredietverlening aan de agrarische sector nam in 2005 met EUR 7,0 miljard toe tot EUR 23,1 (16,1) miljard. Daarmee neemt deze sector 43% van de totale kredietafname voor zijn rekening. Kredieten aan handel, industrie en dienstverlening namen toe met 7% tot EUR 28,5 (26,6) miljard. In Amerika was sprake van een sterke stijging van de kredietverlening. Eind 2005 was 27% van de kredietverlening afkomstig uit Amerika. Europa vertegenwoordigt 50% van de kredietverleningen Australië en Nieuw-Zeeland 18% en Azië 5%. Het wholesalebankbedrijf De dienstverlening van het wholesalebankbedrijf richt zich voor namelijk op de food en agribusiness en telecom, media en internet. De wholesaleactiviteiten worden verricht door Rabobank International, Rabobank Nederland Corporate Clients en Rabobank Participaties. Rabobank International De wereldwijde activiteiten van Rabobank International (Rl) zijn verdeeld in verschillende regio's. Het afgelopen jaar versterkte Rl haar positie in Azië door kantoren te openen in Zuid-Korea en Maleisië. Elke regio is zelf verantwoordelijk voor de producten kredietverlening en handels financiering. Naast een verdelingjn regio's onderscheidt Rl een aantal wereldwijde productgroepen, waaronder Global Financial Markets, Corporate Finance en Corporate Advisory. Global Financial Markets Global Financial Markets (GFM) opereert op de internationale financiële markten. Sinds juli 2005 maken de activiteiten van Rabo Securities op het gebied van de equities en equityderivaten deel uit van GFM. De voornaamste activiteiten binnen GFM zijn Position Management, Structuring, Equities, Equityderivaten en Sales. Position Management beheert het markt- en kredietrisico in de boven genoemde producten voor de Rabobank Groep en haar klanten. Zo ver zorgt Position Management de handel in geldmarktproducten inclusief het dagelijks management van de liquiditeit van de groep, valuta producten, obligaties en afgeleide producten. Eén van de innovatieve producten van Position Management is het weerderivaat. Weerderivaten bieden bescherming tegen de financiële consequenties van bepaalde weerscenario's. In 2005 deed GFM op dit gebied een succesvolle trans actie in Zuid-Afrika. Een andere recentelijk opgestarte activiteit is de handel in C02-emissierechten. Structuring biedt kapitaalmarktoplossingen, waarbij bepaalde risico's of kasstromen van bedrijven of financiële instituten worden gesecuritiseerd of geherstructureerd. In 2005 plaatste Structuring met succes een eeuwigdurende (perpetual) obligatie van Van Lanschot Bankiers bij institutionele beleggers. Bij de plaatsing van dit tier 1 -vermogen was GFM zowel arrangeur als bookmaker. Kredietverlening naar regio ultimo 2005 Kredietverlening naar sector ultimo 2005

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 21