De mensen van de Rabobank Strategie en doelstellingen 22 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Mensen maken de Rabobank. Al bijna 110 jaar. Nu en in de toekomst. De wereld verandert snel en de Rabobank Groep anticipeert daarop. Verande rende klantwensen, technologische vooruitgang, het streven naar een duurzame samenleving, internationalisering en bovenal een verscherpte concurrentie hebben vergaande consequenties voor de bank en haar medewerkers. Distributie kanalen en marketing- en kantoorformules moeten doorlopend aan de actualiteit worden aangepast. De markt vraagt een verhoogde professionaliteit. Schaalvergroting van de lokale banken via onder linge fusies maakt dit mogelijk, maar vergt ook aangepaste ondersteuning vanuit Rabobank Nederland. Operatie Service stelt Rabobank Nederland in staat in die veranderende service behoefte te voorzien. Tegelijkertijd heeft de Rabobank een sterke internationale groeiambitie uitgesproken. De focus van het personeelsbeleid ligt voor de komende jaren dan ook op verhoging van de kwaliteit van het management, instroom aan de bovenkant van de markt en internationale oriëntatie. In het beleidskader'Mensen maken de bank'staan de belangrijkste eisen die nu en in de toekomst aan de Rabobankmedewerkers worden gesteld: klantfocus, bereidheid tot samenwerken en resultaatgerichtheid. Vakkennis is daarbij essentieel. De ambities van de Rabobank Groep liggen op een hoog niveau en vragen breed ontwikkelde medewerkers en managers, flexibiliteit, eigen verantwoordelijkheid en inzetbaarheid voor de lange termijn. De lokale Rabobank: groter en professioneler Onder de noemer Visie 2005+ is de afgelopen jaren een proces van schaalvergroting bij de lokale banken gestart. In 2005 vonden 31 onder linge fusies plaats, waarbij 71 banken waren betrokken. Voor 2006 staan zo'n dertig fusies op de rol, waarbij ruim 75 banken zijn betrokken. Het aantal lokale banken bedroeg ultimo 2005 248. Eind 2006 zullen dat er naar verwachting circa 200 zijn. De fusiegolf zet zich komend jaar daarmee voort. Dit heeft ingrijpende gevolgen voor de werkomgeving bij lokale banken en de besturing ervan. Er is behoefte aan meer professionalisering, omdat veel specialistische functies van Rabobank Nederland overgaan naar de lokale banken. Operatie Service Rabobank Nederland realiseert via Operatie Service een nieuwe inrichting van de organisatie die naadloos aansluit op de vernieuwde structuur van de door opschaling groter geworden lokale banken. Operatie Service leidt voor deze lokale banken behalve tot een meer op maat gesneden, heldere ondersteuning ook tot lagere kosten. In 2005 gaven de lokale banken overwegend aan de doorgevoerde wijzigingen in de dienstverlening te waarderen. Natuurlijk verloop Operatie Service beoogt een afname van het aantal fte's met 1.200. Deze personeelsreductie wordt gerealiseerd door natuurlijk verloop, het niet verlengen van tijdelijke contracten, opzegging van contracten met externen en vervroegde uittreding van medewerkers. In 2005 zijn in het Een uitgebalanceerd en modern medewerkers- van de markt zullen leiden tot substantieel meer beleid gericht op hoge kwaliteit, grote senior management. mobiliteit en een meer variabele beloning op Meer internationaal georiënteerd management basis van performance management. Meer vrouwen op senior posities De internationale groei en focus van de groot- Meer hoogopgeleide allochtone medewerkers schaliger lokale Rabobanken op de bovenkant In grootstedelijke gebieden kader van Operatie Service 509 fte's uitgestroomd. Bij het maken van afspraken over boventalligheid en herplaatsingsmogelijkheden werd nauw samengewerkt met de medezeggenschapsorganen. Personeelsbestand Rabobank Groep gedaald Het personeelsbestand van de Rabobank Groep daalde in 2005 met in totaal 5.336 medewerkers tot 50.988. Gecorrigeerd voor de cijfers van Interpolis steeg het aantal medewerkers met 487, voornamelijk door groei in het buitenland. Arbeidsplaatsen vervielen met name bij lokale Rabobanken en bij Rabobank Nederland. Dat kwam vooral door het ver der uitvoeren van lopende efficiencyprogramma's, door de toenemende digitalisering en de daarmee verbonden populariteit van elektronisch bankieren en door de lokale fusies. Bij Rabobank Nederland vervielen banen in het kader van Operatie Service. Tegelijkertijd zijn ook nieuwe banen ontstaan door nieuwe activiteiten en doordat taken vanuit de lokale banken overgedragen zijn naar Rabobank Nederland. Per saldo daalde het aantal werknemers bij Rabobank Nederland in 2005 met ruim 100 tot 5.695. Instroom van medewerkers Om een continue vernieuwing te waarborgen, zijn ruim 3.000 nieuwe medewerkers in dienst getreden bij de Rabobank. Bij alle groeps- onderdelen zijn hoger opgeleide medewerkers ingestroomd. Voor de toptalenten onder afgestudeerden zijn twee traineeprogramma's van start gegaan, met elk ongeveer twintig deelnemers. Afspiegeling van de maatschappij De Rabobank wil een goede afspiegeling zijn van de maatschappij. De verschillende eigenschappen van mensen en culturen maken het eenvoudiger om in te spelen op de moderne klantwens en de verande ringen in de maatschappij. De laatste jaren wordt dan ook steeds meer aandacht besteed aan het werven van mensen van niet-Nederlandse afkomst. Met name in de grote steden worden daartoe veel activiteiten ontplooid, mede gezien de doelstelling van de Rabobank om ook marktaandeel in de grote steden te winnen. Inmiddels heeft 8.7% van alle medewerkers van de Rabobank een niet-Nederlandse achtergrond. Al een aantal jaren wordt actief gezocht naar mogelijkheden om méér vrouwen in hogere functies te benoemen. En met succes: inmiddels is 10% van het senior management vrouw, tegen 4% in 2000 De nieuwe CAO 2005-2007 Medio 2005 werd met de bonden een nieuwe CAO afgesloten voor de periode 2005-2007. Daarin werd ingespeeld op tal van veranderingen in de arbeidsvoorwaarden waarmee de medewerkers begin 2006 te maken hebben gekregen. Deze wijzigingen zijn het gevolg van nieuwe wetgeving met betrekking tot VUT, (pré)pensioen, levensloop, een nieuw arbeidsongeschiktheidsbeleid, de introductie van de nieuwe basisverzekering ziektekosten en veranderde fiscale regels rondom de overlijdensuitkering. Veel van deze wijzigingen zijn per 1 januari 2006 in werking getreden. In de nieuwe CAO zijn de gevolgen van deze nieuwe wetgeving verwerkt. Het is gelukt om daarbij niet alleen reparatiemaat regelen te treffen, maar om ook vooral een volgende stap te zetten op weg naar verdere vernieuwing van het arbeidsvoorwaardenpakket. Op een aantal punten loopt de Rabobank daarbij voorop. Bijvoorbeeld met de introductie van een persoonlijk budget en door het bieden van meer keuzemogelijkheden in de pensioenregeling. Door deze vernieuwing krijgen medewerkers steeds meer een eigen verantwoordelijkheid voor de samenstelling van hun arbeidsvoorwaardenpakket en voor de conse quenties daarvan. Dit past in de ontwikkeling die de Rabobank voor ogen heeft: medewerkers (meer) regisseur maken van hun eigen toekomst. Een duurzame relatie, geen baan voor het leven In het personeelsbeleid gaat de Rabobank uit van een langdurige, bestendige en duurzame relatie met de medewerkers. Van hen wordt verwacht dat zij zich met plezier en succes en met inbreng van al hun talenten inzetten voor de bank en haar klanten. Mobiliteit is een belangrijke factor om de organisatie vitaal te houden. Steeds meer wordt dan ook actief gestuurd op doorstroom van medewerkers naar

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 14