Ledenbeleid Doelstellingen 20 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Het ledenbeleid van de Rabobank heeft als doel het versterken van de ledenbetrokkenheid bij de lokale Rabobanken en het garanderen van leden invloed en ledenzeggenschap. De Rabobank wenst de coöperatieve gedachte om midden in de lokale samenleving te staan en 'dichtbij en betrokken' te zijn, springlevend te houden. Met het oog daarop stellen steeds meer lokale Rabobanken een leden raad in. Eind 2005 beschikten vijftig banken over een ledenraad. In 2006 zullen dat er naar verwach ting tussen de tachtig en honderd zijn. Dankzij de ledenraden zullen ledeninvloed en ledenzeggen schap steviger dan ooit binnen de Rabobank verankerd zijn. Doelstellingen voor de komende jaren zijn een verdere uitbreiding en verdieping van de persoonlijke verbinding tussen bank en leden en verdere optimalisering van de ledenin vloed. Tevens zal steeds meer aandacht worden besteed aan het coöperatief dividend: het onder steunen van maatschappelijke initiatieven in de samenleving waarin de lokale Rabobank actief is. In het ledenbeleid lag aanvankelijk het accent op het werven van meer en meer betrokken leden. Het ledenaantal is sinds 2000 aanzienlijk gestegen: van 550.000 toen tot meer dan 1,5 miljoen in 2005. In 2004 verschoof het accent in het ledenbeleid naar het organiseren van meer concrete ledeninvloed. Leden zijn immers klanten die bevorderen en bewaken dat de Rabobank haar ambitie waarmaakt om een bank van en voor klanten en van en voor de gemeenschap te zijn. Verdere uitwerking van ledeninvloed en ledenzeggenschap is één van de belangrijkste doelstellingen in het ledenbeleid. Medewerkers, management en bestuurders zullen nadrukkelijk op hun coöperatieve gezindheid worden aangesproken. Eén van de kerntaken van de directie en het bestuur van de lokale banken zal bestaan uit het verankeren van de coöperatieve uitgangspunten in het dagelijks handelen van de medewerkers en het management van de bank. Daarbij zal ook het aspect maatschappelijk verantwoord ondernemen een voorname plaats krijgen. Ledenparticipatie Om in het reilen en zeilen van een lokale Rabobank te kunnen participe ren, kunnen leden worden verkozen tot bestuurslid, lid van de ledenraad of lid van de raad van commissarissen. Ook kunnen ze deelnemen aan ledenpanels en klankbordgroepen rond bancaire of maatschappelijke thema's, zoals het distributiebeleid, steun aan maatschappelijke projecten, de ontwikkeling van de bancaire dienstverlening, klantsegmentering of de invulling van het lidmaatschap. De coöperatieve boodschap zal op lokaal niveau steeds meer rechtstreeks naar de leden en klanten worden gecommuniceerd via lokale internetsites en informatieve, op de regio gerichte nieuwsbrieven. Het doel is nog meer mensen actief te betrekken bij de lokale Rabobank en haar sociaal-maatschappelijke activiteiten. Meer invloed: de ledenraden De schaalvergroting bij de lokale banken via onderlinge fusies is met name gericht op een professionelere benadering van de bovenkant van de markt. Deze opschaling brengt ook risico's met zich mee. De aloude directe verbinding met de lokale gemeenschap zou door de beweging naar een kleiner aantal grotere lokale banken onder druk kunnen komen te staan. Daarom is de afgelopen twee jaar binnen een groeiend aantal gefuseerde lokale banken hard gewerkt aan het invoeren van ledenraden. Een ledenraad vormt een gekozen dwarsdoorsnede van het leden- en klantenbestand en kan bij grotere banken wel uit meer dan vijftig leden bestaan, afkomstig uit vele lagen en beroepsgroepen uit de lokale verdere verdieping ledenbetrokkenheid Optimaliseren van de ledeninvloed Ondersteunen van maatschappelijke initiatieven in de samenleving waarin de lokale Rabobank actief is gemeenschap. De ledenraad neemt het merendeel van de bevoegd heden van de algemene ledenvergadering over en komt door het jaar heen vaker bij elkaar. De ledenraad heeft onder andere de bevoegdheid commissarissen te benoemen en stelt de jaarrekening vast. Vanzelfsprekend wordt tussen ledenraad en directie ook gesproken over andere zaken, zoals de koers van de bank, het vestigingenbeleid en de dienstverlening aan klanten. Daarnaast is de ledenraad betrokken bij de selectie van en de uitkering aan lokale gemeenschapsprojecten uit het Coöperatiefonds en bij de selectie van vormen van coöperatief dividend. Coöperatief dividend De oorsprong van de coöperatieve Rabobank is terug te voeren op de overtuiging dat door samenwerking en bundeling van kracht er een beter resultaat te boeken valt dan door individueel te opereren. Vandaar dat de Rabobank een stukje van haar winst teruggeeft aan de gemeen schap waarin ze actief is in de vorm van coöperatief dividend. Lokale Rabobanken steken jaarlijks tientallen miljoenen euro's in de verbetering van de lokale economische, sociale en culturele omgeving, waarvoor geen directe tegenprestatie wordt verlangd. Dat varieert van weekend- scholen voor kansarme jongeren tot allerlei sportieve en culturele mani festaties. Op landelijk niveau wordt zelfhulp, zelforganisatie en innoverend ondernemerschap gestimuleerd via de Rabobank Foundation, het Projectenfonds en de Herman Wijffels Innovatieprijs. Ook op lokaal niveau worden steeds meer fondsen ingezet voor zelfhulp en zelforganisatie. Zo toont de Rabobank dat aan haar kernwaarden 'dichtbij'en 'betrokken' serieus invulling wordt gegeven. Ledenloyaliteitsprogramma Het coöperatief dividend ten behoeve van de lokale gemeenschap kan worden gezien als collectief ledenvoordeel. De meerwaarde daarvan voor de individuele leden is dat zij de mogelijkheid hebben binnen hun lokale bank maximale invloed en zeggenschap uit te oefenen op de bestem ming ervan. De afgelopen jaren is uitvoerig onderzocht of de leden via een ledenvoordeelsysteem behalve het collectieve voordeel ook indivi dueel voordeel zou moeten worden geboden. Hierover is in 2005 met de lokale Rabobanken nader van gedachten gewisseld. Uiteindelijk werd in december 2005 gekozen voor het waarderen van betekenisvolle klanten door middel van bancaire en niet-bancaire aanbiedingen, bijvoorbeeld op het gebied van hypotheken en verzekeringen. Deze zullen onder meer via het ledenmagazine'U'worden aangeboden. Ledenbankvan het jaar In het verslagjaar werd voor de tweede maal de competitie'Ledenbank van het jaar'gehouden. Stond in 2004 de ledeninvloed centraal onder de titel'Leren van leden', in 2005 luidde het thema'Door samenwerking dichtbij'. Uit de drie genomineerde lokale banken werd de Rabobank Geldrop en Heeze-Leende gekozen tot winnaar. De bank begeleidde groepen starters op weg naar een succesvolle onderneming. Een werk groep bestaande uit medewerkers en klanten bepaalde maandelijks welke activiteiten werden ondernomen. Oud-ondernemers fungeerden als klankbord en adviseur voor de starters. Daarnaast waren succesvolle ondernemers, andere starters, de Kamer van Koophandel en de Ondernemersvereniging bij het project betrokken. Ledenbeleid in de toekomst De lokale Rabobanken zijn volop bezig met een verdieping van het ledenbeleid. Het verankeren van ledeninvloed en ledenzeggenschap en het enthousiasmeren van echt betrokken leden vormen de kern van het beleid. Meer en meer ledenraden zullen worden geïnstalleerd die als een betrokken klankbord fungeren voor directie en bestuur. Daarnaast zal de verscheidenheid aan initiatieven op het gebied van coöperatief dividend zichtbaarder worden gemaakt door deze initiatieven meer onder de aandacht van leden te brengen. Een belangrijke voorwaarde bij dit alles is dat de coöperatieve uitgangspunten van de lokale banken nadrukkelijker worden verankerd in competenties, houding en gedrag van de medewerkers, managers, directies en besturen. Voor meer informatie www.rabobankgroep.nl/leden

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 13