Klantwaarde Doelstelling 18 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Het realiseren van een zo hoog mogelijke klantwaarde De Rabobank hecht zeer veel waarde aan het hebben en houden van tevreden klanten. Het realiseren van een zo hoog mogelijke klantwaarde is daarom een kerndoelstelling. Klantwaarde uit zich in de mate van klanttevredenheid en klant loyaliteit. De Rabobank is kritisch en hoort graag van klanten wat goed gaat, maar ook wat beter kan. Door middel van marktonderzoeken worden de klanttevredenheid en de klantloyaliteit geme ten en vergeleken met die van klanten van concurrent-banken. In 2005 bleek volgens een vernieuwde telefonische onderzoeksmethode dat de klanttevredenheid van particulieren is gestegen van 7,3' naar 7,4. De doelstelling voor de langere termijn is een tevredenheid van minimaal 7,5. De Rabobank doet jaarlijks onderzoek naar de klanttevredenheid en loyaliteit onder duizenden particuliere en zakelijke klanten van de lokale Rabobanken, Robeco, Alex en tot voor kort Interpolis. Tot en met 2Ó04 was nog sprake van een enquête via internet. In 2004 is parallel gestart met een nieuwe onderzoeksmethode voor de lokale Rabobanken door middel van een telefonische enquête. Het doel van de onderzoeken is inzicht krijgen in en zicht houden op de tevredenheid en de loyaliteit van klanten. Deze feedback van klanten vormt een onmisbare schakel bij de continue verbetering van de dienst verlening. Klantloyaliteit Uit het onderzoek blijkt dat de klantloyaliteit hoog is en dat er een sterke identificatie is van klanten met hun eigen lokale Rabobank. De loyaliteit van particuliere klanten bleef nagenoeg onveranderd hoog op 88% (89%). Ook MKB-klanten toonden een hoge loyaliteit van 70% (75%). In de agrarische sector scoort de Rabobank traditioneel hoog. In 2005 bedroeg de klantloyaliteit gemiddeld 86% (82%). Klanttevredenheid particulieren Het onderzoek laat eveneens zien dat de Rabobank hoog scoort als het gaat om klanttevredenheid. In 2005 steeg de klanttevredenheid onder particulieren van 7,3 naar 7,4. Voor de langere termijn blijft de doelstelling gehandhaafd op een gemiddelde score van minimaal 7,5. Ook in de oude onderzoeksmethode werd een doelstelling van 7,5 gehanteerd. In 2005 was 90% van de particuliere klanten (zeer) tevreden, vergeleken met 89% in 2004. In vergelijking met de concurrentie werden met name de telefonische bereikbaarheid, de kennis van de medewerkers, de snelle bereikbaarheid van de juiste persoon en de kwaliteit van internet- bankieren hoog gewaardeerd. Daarentegen wensen klanten beter geïnformeerd te worden over de openingstijden van de lokale banken en willen ze graag meer inzicht in de kosten en tarieven van producten. In 2005 bleek ook 90% van de Rabobank private bankingklanten (zeer) tevreden te zijn over de dienstverlening. Dit betekende een significante stijging van de tevredenheid met 4 procentpunt ten opzichte van 2004. Dat de Rabobank in dit segment op de goede weg is, werd bevestigd door een onderzoek van Incompany, waaruit de Rabobank en haar dochter Schretlen Co als beste uit de bus kwamen. 1 Op basis van het onderzoek volgens de oude onderzoeksmethode via internet, kwam de klanttevredenheid in 2004 uit op 7,7, bij een doelstelling van minimaal 7,5 De gespecialiseerde dochters binnen de Rabobank Groep doen het traditioneel goed ten opzichte van de naaste concurrenten. Alex laat met een 8,2 een sterke verbetering zien ten opzichte van de reeds hoge waardering van 7,8 in het vorige verslagjaar. De klanttevredenheid van Robeco Direct liep met een 7,3 (7,5) licht terug. De benchmark voor beide ligt op 7,5. Klanttevredenheid zakelijke klanten Onder zakelijke klanten steeg het percentage (zeer) tevreden klanten van 78 in 2004 naar 80 in 2005. Uitgesplitst naar MKB en de agrarische sector ziet het beeld er als volgt uit. In het kritische MKB scoort de Rabobank met 75% (76% in 2004) een onverminderd hoog percentage (zeer) tevreden klanten. De klanttevredenheid onder agrarische klanten steeg zelfs zeer sterk van 86% in 2004 naar 93% in 2005. Merkwaarden De Rabobank wil gezien worden als een bank die dichtbij, betrokken en toonaangevend is. Het zijn de merkwaarden van de Rabobank. Deze waarden worden via een merkwaardemonitor gemeten. In de merkwaardemonitor wordt aan particulieren en ondernemers (in beide categorieën zowel aan klanten als aan niet-klanten) gevraagd bij welke van de vijfgrote banken zij deze merkwaarden het best vinden passen. De Rabobank scoorde daarbij in 2005 het hoogst op alle drie aspecten, zowel onder particulieren als onder bedrijven. De Rabobank kan hiermee met recht de meest betrokken en toonaangevende dichtbijbank worden genoemd. De tabel geeft het percentage ondervraagden aan die de drie typeringen het meest op de Rabobank van toepassing vinden. Vraagstelling: bij welke van de vijfgrote banken passen de volgende typeringen het best? Merkwaarden 2005 2004 Positie Positie Rabobank Rabobank Particulieren Dichtbij 54 1 56 1 Betrokken 43 1 44 1 Toonaangevend 41 1 42 1 Ondernemers Dichtbij 58 1 60 1 Betrokken 46 1 47 1 Toonaangevend 44 1 44 1 Klachtenmanagement Voor een organisatie die uitstekende service aan de klant centraal stelt is goed klachtenmanagement onmisbaar. Toch kan er een moment ontstaan waarop de klant niet tevreden is over een bepaald product of een bepaalde dienst. Juist zo'n moment is een kans voor de bank om te laten zien wat service betekent. Als de klacht serieus genomen wordt met aandacht voor de gevoelens van de klant, biedt dat kansen om samen tot een oplossing te komen. Het bieden van duidelijkheid over het behandelproces is belangrijk: wat kan en mag de klant verwachten, wat doet de bank met zijn of haar klacht? Serieus onderzoek kan vervolgens aan het licht brengen wat er precies aan de hand is, en waar oplossingsmogelijkheden liggen. De onderlinge relatie en waardering worden versterkt als samen gezocht wordt naar een oplossing van het probleem. Voor de klant is de lokale bank het eerste aanspreekpunt. Als de klant en de bank er samen niet uit komen of als de klant niet tevreden is over de geboden oplossing kan de klacht worden voorgelegd aan Klachten service Rabobank Nederland. In 2005 zijn door Klachtenservice 2.906 (3.246) klachten ontvangen. Na een jarenlange stijging van het aantal klachten wordt voor het eerst een lichte daling waargenomen. Een daling in het aantal beroepszaken is ook geconstateerd bij de Geschillencommissie Bankzaken. In het ver slagjaar heeft de bank zich sterk gericht op service en klanttevredenheid. Bovendien raken klanten gewend aan nieuwe vormen van dienstverle ning zoals internetbankieren. Via internet is steeds meer informatie over de bancaire dienstverlening toegankelijk. Door duidelijke informatie vermindert het aantal misverstanden. Klachtenservice betrekt de lokale banken nadrukkelijk bij de afhandeling van klachten. Ruim een derde van de bij Klachtenservice ingediende klachten werd alsnog in de eerste lijn, bij de lokale banken, afgehandeld, waar nodig of gewenst met een advies van deze afdeling. Klachtenservice rapporteert de geregistreerde gegevens maandelijks aan de betrokken afdelingen en doet op basis van een analyse van de klachten gerichte verbetervoorstellen. De topvijf van onderwerpen die in 2005 aanleiding hebben gegeven tot klachten: 1 betwiste opnamen met in Nederland gestolen of vermiste bankpas (266); 2. elektronisch bankieren (237); 3. bezwaarschriften tegen opname in het incidentenregister (122); 4. verwerking van het betalingsverkeer (87); 5. vergoedingsrente bij vervroegde aflossing hypotheek (84). Bron: onderzoeksbureau Millward Brown Centrum

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 12