Financiële doelstellingen en vooruitzichten 16 Rabobank Groep jaarverslag 2005 Strategie van de dochters De Nederlandse dochters van de Rabobank Groep spelen een belangrijke rol bij het realiseren van de marktleiderschapsambities. De nettowinst moet in de komende vijfjaar nagenoeg verdubbelen en er dienen leidende marktposities te worden bereikt. Robeco De ingezette herpositionering van Robeco, waaronder het verwerven vari een positie onder de best renderende beleggingsfondsen, levert de eerste resultaten op. Daarnaast wil Robeco niet alleen meer afzetten via lokale private bankingeenheden van de Rabobank maar ook de derden- distributie verder ontwikkelen. De Lage Landen In Nederland ondersteunt De Lage Landen de lokale Rabobanken in het MKB. Internationaal wordt gestreefd naar nieuwe samenwerking op het gebied van vendor lease en complementaire producten voor benutting van cross-sellmogelijkheden. Groei zal ook voortkomen uit de distributie van leaseproducten via Rabobank International en uitbreiding vari het eigen netwerk in Oost-Europa en Azië. Eén vastgoeddivisie De vastgoedactiviteiten van de Rabobank Groep - Rabo Vastgoed (projectontwikkeling) en FGH Bank (vastgoedfinanciering) zijn in één vastgoeddivisie samengevoegd, waardoor de Rabobank alle vastgoed disciplines geïntegreerd kan aanbieden. Intensieve samenwerking met de lokale banken kan dan leiden tot een substantiële groei van het vastgoedbedrijf, ook in nieuwe marktsegmenten, zoals binnenstedelijke herontwikkeling en complexe financieringstrajecten in commercieel vastgoed. Organisatorische en financiële implicaties De strategische ambities van de Rabobank Groep zijn ingebed in een coöperatieve, hoogwaardige en op duurzaamheid gerichte organisatie. Versterking coöperatieve identiteit De coöperatie is en blijft de hoeksteen van de Rabobank. De lokale coöperatieve Rabobanken en hun centrale coöperatie Rabobank Nederland, die tevens holdingmaatschappij is van de groepsdochters, zijn en blijven volgens het coöperatieve model bestuurd. De Rabobank is er de afgelopen jaren in geslaagd haar coöperatieve identiteit te versterken, wat onder meer heeft geleid tot een groot aantal nieuwe leden van de lokale Rabobanken. Om de lokale coöperatie van een blijvende legitimatie te voorzien is het verder ontwikkelen van actieve ledenbetrokkenheid cruciaal. De komende jaren zal het onderscheidende karakter van de coöperatie dan ook verder worden onderstreept, zowel intern als extern. Hoogwaardig HRM-beleid De strategie valt of staat met de kwaliteit van de mensen. Prioriteit in het HRM-beleid zal zijn het veiligstellen van de benodigde kwaliteit van getalenteerde, hoogopgeleide medewerkers en managers. Duurzaamheid De Rabobank wil haar vooraanstaande positie op het gebied van duurzaam en maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) verder uitbouwen. Er wordt gestreefd naar meer MVO-criteria in alle bancaire activiteiten, meer duurzame financiële producten zoals groen- financieringen en groen beleggen, en verdere verduurzaming van de bedrijfsvoering. Ambitieuze financiële doelstellingen De Rabobank Groep blijft vasthouden aan de volgende financiële doelstellingen: - een nettowinststijging van minimaal 12,0% per jaar; - jaarlijks een tier 1-ratio van minimaal 10,0%; - jaarlijks een rendement op het eigen vermogen van minimaal 10,0%. Langs deze bovenstaande strategische lijnen denkt de Rabobank Groep dat de klant optimaal bediend kan worden in binnen- en buitenland, haar gezonde financiële verhoudingen te handhaven en een goede en aantrekkelijke werkgever te kunnen blijven. Hiermee kan de Rabobank Groep zich een goede uitgangspositie verwerven voor de eventuele Europese consolidatieslag in de financiële sector op middellange termijn. Financiële doelstellingen en vooruitzichten 1 Met een nettowinstgroei van 16% behaalde de Rabobank Groep in 2005 een goed resultaat. Mede door de emissie van nieuwe ledencertificaten steeg de tier 1-ratio tot 11,6 (10,9). Het rendement op het eigen vermogen kwam uit op 9,1 (9,0)%. Financiële hoofddoelstellingen De Rabobank Groep streeft naar het realiseren van klantwaarde met als randvoorwaarden financiële stabiliteit en medewerkerswaarde. De randvoorwaarde van financiële stabiliteit wordt gerealiseerd door te streven naar een gelijkmatige ontwikkeling van een drietal financiële ratio's: de nettowinstgroei, de tier 1-ratio en het rendement op het eigen vermogen. Voor de lange termijn heeft de Rabobank Groep voor deze ratio's de volgende doelstellingen: - een nettowinststijging van minimaal 12,0% per jaar; - jaarlijks een tier 1-ratio van minimaal 10,0%; - ieder jaar een rendement op het eigen vermogen van minimaal 10,0%. Nettowinst stijgt met 16% De nettowinst nam met EUR 290.miljoen toe tot EUR 2.083 (1.793) miljoen. Dit is een stijging van 16%. Daarmee is ruimschoots voldaan aan de langetermijndoelstelling. De nettowinststijging ging gepaard met een verbetering van de efficiencyratio en een daling van de belastingdruk. Tier 1-ratio ruim boven de doelstelling De tier 1-ratio, die inzicht geeft in de solvabiliteitspositie, nam in het verslagjaar toe van 10,9 naar 11,6. Dit is ruim boven de doelstelling van 10,0. De tier 1-ratio geeft de verhouding weer tussen het kernvermogen en het totaal van de gewogen posten. Het kernvermogen nam in het verslagjaar met EUR 3,5 miljard toe tot EUR 24,9 miljard. De tier 1-ratio steeg door de toevoeging van de nettowinst aan de reserves en door de uitgifte van EUR 2,0 miljard aan ledencertificaten. Tegenover de uitgifte stond een aflossing van EUR 650 miljoen aan Trust Preferred Securities. Het totaal van de gewogen posten steeg met 9% tot EUR 213,9 miljard. Rendement op eigen vermogen 9,1% In 2005 bedroeg het rendement op het eigen vermogen op basis van IFRS 9,1%. Dit is lager dan de doelstelling op lange termijn van 10,0%. In 2004 kwam het rendement op het eigen vermogen op basis van Dutch GAAP uit op 10,1%. Op basis van IFRS was dit cijfer in 2004 echter 9,0%. In 2005 verbeterde het rendement op eigen vermogen derhalve met 0,1 procentpunt naar 9,1%. Alhoewel de langetermijndoelstelling van 10,0% gebaseerd was op Dutch GAAP houdt de Rabobank ook onder IFRS vast aan de doelstelling van een rendement op eigen vermogen van 10,0%. Vooruitzichten Het in de tweede helft van 2005 ingezette herstel van de Nederlandse economie zal zich naar verwachting in 2006 voortzetten en verbreden. De binnenlandse bestedingen, zoals de particuliere consumptie en de bedrijfsinvesteringen, zullen in 2006 een gezonde volumetoename laten zien. Ook de uitvoer zal toenemen, in lijn met het ook elders in Europa ingezette groeiherstel. Vanwege de in geheel Europa aantrekkende con junctuur en de wat hogere inflatie mag in de loop van 2006 enige stijging van zowel de korte als de lange rente worden voorzien. Wel voorziet de Rabobank dat de rente in de eurozone in historisch perspectief aan de lage kant zal blijven. De binnenlandse bancaire activiteiten kunnen meeprofiteren van de economische groei, juist omdat nu ook de meer op het binnenland gerichte sectoren bijdragen aan de opleving. Wel zal de rentemarge naar verwachting ook in 2006 onder druk staan, onder andere als gevolg van de hevige concurrentie tussen banken in de belangrijkste marktsegmenten, zoals het midden- en kleinbedrijf en de markt voor hypothecaire leningen en door de blijvend lage rente Mondiaal voorziet de Rabobank in 2006 een tamelijk gunstige ontwik keling, met een aanhoudende, zij het wat lagere groei in de Verenigde Staten en China, en een gematigd groeiherstel in Europa. Dit biedt goede mogelijkheden voor verdere uitbouw van de internationale activiteiten van de Rabobank Groep, met name op het gebied van leasing, wholesale en de internationale retailactiviteiten. Door middel van autonome groei en selectieve (kleinere) acquisities wil de Rabobank haar activiteiten in het buitenland verder uitbreiden.

Jaarverslagen Rabobank | 2005 | | pagina 11