Strategische lijnen naar de toekomst 12 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Strategie 13 De Rabobank Groep - de lokale Rabobanken, Rabobank Nederland en haar dochteronderne mingen - heeft in 2004 belangrijke stappen voor waarts gezet op de marsroute die leidt naar de realisatie van haar strategische doelstellingen. In Nederland wil de Rabobank Groep de grootste, beste en meest innovatieve Allfinanzdienstverlener zijn en wereldwijd de onbetwiste nummer één als food agribusinessbank. Daarnaast wil de groep mondiaal ook leidend zijn op het gebied van duurzaam ondernemen. De kerndoelstelling van de Rabobank Groep is en blijft het realiseren van een zo hoog mogelijke klantwaarde bij een gezonde bedrijfsecono mische ontwikkeling. Zij wil die doelstelling bereiken door diensten en producten aan te bieden met de best mogelijke prijs-kwaliteitverhouding. Onder klantwaarde wordt verstaan het samenspel van handelen uit klantbelang, de tevredenheid van klanten met de dienstverlening en de mate waarin klanten de merkwaarden van de Rabobank onderschrijven. De klantwaarde wordt ieder jaar gemeten in de zogeheten klantwaarde monitor (zie pagina 21). De leidende Allfinanzdienstverlener in Nederland Dichtbij, betrokken en toonaangevend Het merk Rabobank staat voor dichtbij, betrokken en toonaangevend. De Rabobank is door haar coöperatieve oorsprong stevig geworteld in de lokale samenleving. Als de 'dichtbijbank' van Nederland kent de Rabobank haar klanten en marktmogelijkheden als geen ander. De Rabobank onderscheidt zich in Nederland van andere financiële instel lingen doordat klanten lid kunnen worden van de organisatie. Het lidmaatschap biedt een unieke gelegenheid om een langdurige en betekenisvolle relatie met klanten aan te gaan. Door de zeggenschap die zij kunnen uitoefenen op het beleid, kunnen leden zich structureel betrokken voelen bij de continuïteit en toekomst van de Rabobank en die toekomst zelf mede helpen vormgeven. Met de vorig jaar gecreëerde statutaire mogelijkheid tot het installeren van ledenraden bij de lokale banken, is de weg geopend om de ledenzeggenschap nog hechter in de Rabobankorganisatie te verankeren (zie het hoofdstuk Corporate Governance op pagina 57). Het succes van het ledenbeleid kwam in 2004 onder meer tot uiting in een stijging van het aantal leden met 7% tot bijna 1,5 miljoen. De Rabobank is een toonaangevende en innovatieve speler en wil door klanten ook als zodanig worden gezien. Om dit te bereiken wordt gestreefd naar marktleiderschap op alle terreinen van financiële dienst verlening, inclusief verzekeren. Marktleiderschap: waarom? Marktleider zijn is geen doel op zich, maar een middel om een zo hoog mogelijke klantwaarde te kunnen realiseren. Substantiële marktposities zijn noodzakelijk om: gezien en ervaren te worden als de nummer één in financiële dienst verlening; de benodigde kennis en kunde in huis te kunnen halen en te kunnen houden; efficiënt en kosteneffectief in de markt te kunnen opereren; de vereiste omvangrijke investeringen te kunnen doen in product- én procesinnovatie; de mate van innovativiteit wordt immers steeds Belangrijker. Om als de nummer één op het gebied van financiële dienstverlening beschouwd te kunnen worden, wil de Rabobank voor klanten de eerste keus en de beste koop zijn. Dit kan betekenen dat de lokale Rabobanken ook producten van derden verkopen. Dit past in de trend van 'open architecture' die erop gericht is zowel eigen producten als die van derden aan te bieden, zodat de klant kan kiezen uit een zo breed mogelijk assortiment. Zo bieden de lokale banken vanaf september 2004, naast de beleggingsfondsen van Robeco, ook fondsen aan van ABN AMRO, ING, Delta Lloyd, Fortis, Fidelity en Merrill Lynch. Klanten wensen zich in toenemende mate onafhankelijk van hun financiële dienstverlener op te stellen. Het blijft juist daarom de ultieme uitdaging om eigen producten te leveren die superieur zijn aan die van de concurrentie. Het behouden en verstevigen van de leidende marktpositie vraagt ook om een voortdurende verbetering van de prestaties. Dit wordt bereikt door een combinatie van hogere toegevoegde waarde en lagere kosten. Per saldo zal dit moeten resulteren in een hogere bancaire productiviteit. Deze beweging is noodzakelijk in verband met de structurele verkrap- ping van rentemarges, toenemende concurrentie van nieuwe, ook niet-financiële spelers, toenemende (prijs)transparantie van financiële producten en technologische ontwikkelingen als internetbankieren. In de komende jaren zijn de ambities van de Rabobank Groep in Nederland primair gericht op het bereiken van marktleiderschap via de lokale Rabobanken. De dochterbedrijven en productie-eenheden van de Rabobank Groep leveren hieraan een bijdrage via multidistributie en 'white labelling'. Om de leidende en grootste Allfinanzdienstverlener in Nederland te kunnen zijn, wordt de komende tijd vooral gestreefd naar verdere ver sterking van de positie in de verzekeringsmarkt. Primair via lokale banken De Rabobank Groep neemt via de lokale banken in veel sectoren van de financiële retailmarkt in Nederland een spelbepalende en dominante positie in. Deze positie vloeit rechtstreeks voort uit meer dan honderd jaar dicht bij de klanten staan en het tonen van een grote mate van klantbetrokkenheid. Het behouden en uitbreiden van die positie gaat niet vanzelf. Het is zaak scherp te blijven om de toenemende concurrentie en andere marktontwikkelingen het hoofd te kunnen bieden. Zo is in het verslag jaar een adequaat antwoord geformuleerd op de snel veranderende wensen van klanten met betrekking tot de distributiekanalen via welke zij financiële diensten wensen af te nemen. Differentiatie in kanalen én optimalisering van het vestigingennetwerk vormen hiervan de kern. Een juiste mix van beide zal leiden tot vergroting van het aantal contact punten met de klant en een daling van de kosten voor kantoorruimte. Op deze wijze kan de Rabobank zich blijvend onderscheiden als de 'dichtbijbank' in Nederland. In samenhang hiermee ligt ook een ver dere uitbouw van de virtuele bank in het verschiet. De klant ervaart de Rabobank immers ook als 'dichtbij' omdat ze 24 uur per dag, 7 dagen per week via telefoon of internet bereikbaar is. Niet voor niets is www.rabobank.nl in 2004 door het publiek uitgeroepen tot de beste financiële website van Nederland. Marktleiderschap via de lokale Rabobanken is binnen sommige klant groepen en geografische gebieden en op sommige productmarkten nog niet bereikt. De komende jaren zullen de lokale Rabobanken daar om streven naar: versterking van de positie aan de bovenkant van de particuliere en zakelijke markt; versteviging van de marktposities in de grootstedelijke gebieden, en wel bij particulieren, allochtonen en het MKB; groei van het marktaandeel in verzekeringen, consumptief krediet en vastgoed; verdediging van het hoge marktaandeel in de agrarische sector. Complementair via multidistributie, 'white labelling' en 'cost sharing' In aanvulling op de activiteiten van de lokale Rabobanken kunnen multidistributie, 'white labelling' en 'cost sharing' bijdragen aan het gewenste marktleiderschap in Nederland. In de afgelopen jaren zijn concrete multidistributieactiviteiten ondernomen. Zo is in april 2002 samen met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds de hypothekendochter Obvion opgericht, om het hoofd te bieden aan de toegenomen populariteit van intermediairs in de hypotheekmarkt. Voorts is in 2003 de bekende internetbroker Alex overgenomen van Dexia. Deze acquisitie leidde niet alleen tot een substantiële uitbreiding van het klantenbestand met actieve, prijsbewuste beleggers, maar ook tot een aanzienlijke toename van het aantal effectentransacties. De kos ten per order konden hierdoor belangrijk dalen. Ook de in 2002 gestarte

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 9