Belangrijke ontwikkelingen 10 Rabobank Groep jaarverslag 2004 Belangrijke ontwikkelingen 11 De Rabobank Groep heeft in het verslagjaar aansprekende successen geboekt. Om verder invulling te geven aan de groepsstrategie zijn belangrijke stappen voorwaarts gezet. De dien sten en producten van de groepsonderdelen vielen meermalen in de prijzen en behaalden in diverse onderzoeken hoge rapportcijfers. Niet alles verliep echter even goed. Er is dan ook nog zeker ruimte voor verbetering. De groep wist het eigen vermogen te versterken met omgerekend EUR 2 miljard aan tier 1-kapitaal. Dat gebeurde via een succesvolle emissie van Trust Preferred Securities. De uitgifte vond plaats in drie verschillende valuta's en werd meerdere keren overtekend. Australische beleggers riepen de emissie uit tot 'Hybrid deal of the year' en Euroweek, het magazine voor de financiële markten, tot 'Best Financial Bond' in 2004. Begin 2004 werd een samenwerkingsovereenkomst met Eureko/Achmea ondertekend. De overeenkomst kreeg in het verslagjaar onder meer gestalte via een deelname van 5% in het kapitaal van de Eureko Groep en de start van een intensieve samenwerking tussen Interpolis en Zilveren Kruis op het gebied van zorgverzekeringen. In het laatste kwartaal van 2004 nam de Rabobank Groep een belang van 35% in de Poolse bank BGZ en kondigde zij aan een strategische samenwerking te willen starten met de Turkse Sekerbank. Het medio 2004 aangekondigde voornemen tot overname van Farm Credit Services (FCSA) of America kon helaas niet worden gerealiseerd door de politieke druk op FCSA om het Amerikaanse Farm Credit System niet te verlaten. Het in 2004 gestarte 'opschalingsproces' om via onderlinge fusies van de lokale banken te komen tot een kleiner aantal krachtiger banken zonder dat dit ten koste gaat van de wens de 'dichtbijbank' te zijn en te blijven, verliep voorspoedig. Het aantal lokale Rabobanken nam in het verslag jaar met 40 af tot 288. Deze opschalingsbeweging riaar meer deskun digheid en professionaliteit is met name nodig voor een adequate bediening van het topsegment van de particuliere en de zakelijke markt. In lijn hiermee is bij Rabobank Nederland de Operatie Service in gang gezet, om de ondersteuning nog beter toe te spitsen op de service behoefte van de geprofessionaliseerde banken. Deze reorganisatie beoogt een kostenbesparing van EUR 200 miljoen, onder meer via een personeelsreductie van 1.200 fte's en levert voor de lokale banken behalve een betere service vanuit Rabobank Nederland ook een lagere kostendruk op. Eind 2004 was bij Rabobank Nederland al een reductie van 400 van de 1.200 te reduceren arbeidsplaatsen gerealiseerd. De lokale banken zijn er niet in geslaagd het tempo vast te houden van de al enige jaren geleden in het kader van een strak kostenmanagement ingezette lokale personeelsreductie. Deze bleef beperkt tot 934 fte's in 2004 tegenover 1.921 in 2003 en 1.643 in 2002. De spaarmarkt in Nederland groeide het afgelopen jaar met 8%. De Rabobank Groep is erin geslaagd in die groeiende markt haar aandeel met 1 procentpunt te laten stijgen tot 39%. Een uitstekend resultaat, gezien de nog steeds toenemende concurrentie op de spaarmarkt en tegen de achtergrond van het dalende marktaandeel in de afgelopen jaren. Het doel om in de al even concurrerende hypotheekmarkt het aandeel van de Rabobank Groep minimaal op het niveau van 2003 te houden, werd niet gehaald. Het totale marktaandeel daalde met 1 procentpunt tot 25%. De Rabobank Groep streeft naar een (wereldwijd) leidende positie op het gebied van duurzaam ondernemen. In dat kader passen hoge marktaandelen in duurzame financiële producten. Een voorbeeld daar van vormen groenfinancieringen, waarin de Rabobank met een aandeel van 50% in Nederland op afstand marktleider is. De Rabo Groen Bank, die deze financieringen verstrekt, bereikte net voor het einde van 2004 een mijlpaal. Het balanstotaal overschreed de twee miljard euro. Bij maatschappelijk verantwoord ondernemen hoort ook het duurzamer maken van de eigen bedrijfsvoering. In dat kader werd in 2004 een raamcontract afgesloten, om vanaf 2005 meer dan 1.300 locaties binnen de Rabobank Groep in Nederland van 100% groene stroom te voorzien. De doelstelling om het papierverbruik binnen de Rabobank Groep in 2004 met 10% te verminderen werd niet gehaald. De papierreductie in het verslagjaar kwam uit op 7%. De Rabobanksite www.rabobank.nl werd in het verslagjaar uitgeroepen tot beste financiële website van het jaar en Alex tot de beste dienstver lener op het gebied van online beleggen. In een op de sector business finance gericht onderzoek van het nieuwe zakenblad Incompany scoorde de Rabobank als 'absolute nummer één onder de grootbanken'. Het blad Management Team ondervroeg topmanagers naar de kwaliteit van de financiële dienstverlening. Volgens het blad kwam de Rabobank Groep hieruit naar voren als 'de glorieuze winnaar'. Bij de tien financiële bedrijven met de hoogste score (drie sterren) waren maar liefst vijf groepsdochters. Frankfurt, Duitsland "Getreide AG heeft zich ontwikkeld tot een belangrijke partner in de landbouwsector in Noord Duitsland. Het bedrijf is een efficiënte tussenpersoon tussen gewassenlandbouwers en de wereldgraan- en oliezaad- markt. Als Rabobank hebben we het bedrijf een financiering op maat kunnen geven. Het wederzijdse begrip vormt de basis om de toekomstige groei van Getreide te steunen, zowel op de thuismarkt als in het buitenland."

Jaarverslagen Rabobank | 2004 | | pagina 8